پیشنهاد بودجه 273 هزار میلیاردی برای سلامت

پیشنهاد بودجه 273 هزار میلیاردی برای سلامت

آزینیک: لایحه بودجه سال 1402، 21 دی ماه به مجلس شورای اسلامی ارائه شد؛ لایحه ای که بحث سلامت بصورت مبسوط در آن دیده شده و برای وزارت بهداشت به عنوان دومین وزارتخانه بزرگ دولت، بودجه حدود 273 هزار میلیارد تومانی پیشنهاد شده است.به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ به عنوان دومین لایحه تدوین شده توسط دولت سیزدهم، چهارشنبه ۲۱ دی ماه به مجلس شورای اسلامی ارائه شد. جزییات ارقام کلی بودجه نشان میدهد که بودجه سال آینده از نظر منابع و مصارف در رقم ۵۲۶۱ هزار میلیارد تومان تراز می شود که نسبت به سال جاری حدود ۱۵۰۲ هزار میلیارد تومان و معادل ۴۰ درصد افزایش دارد.

باید توجه کرد که برمبنای لایحه بودجه ۱۴۰۲، بودجه کلی وزارت بهداشت به عنوان دومین وزارتخانه بزرگ دولت، ۲۷۳ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سال قبل ۲۹ درصد رشد داشته است.

در عین حال طبق توضیحات ماده واحده و جداول کلان منابع و مصارف بودجه سال ۱۴۰۲، تغییرات بودجه ای در دستگاه های مختلف، همچون بودجه های مربوط به وزارت بهداشت، به عنوان دومین وزارتخانه بزرگ دولت، تشریح شده است.
یارانه ۶۹ هزار میلیارد تومانی برای دارو
بر این اساس در تبصره ۱۴ ماده واحده لایحه بودجه ۱۴۰۲، دولت درباره ی جزئیات، منابع و مصارف یارانه ها و هدفمندی آن توضیح داده است که بر این اساس، ۶۵۹ هزار میلیارد تومان همه منابع (دریافتی) قانون هدفمندی یارانه هاست. همین طور دولت ۶۹ هزار میلیارد تومان از منابع یارانه را به یارانه دارو مختص کرده است.

در عین حال در تبصره ۱۷ ماده واحده و جداول کلان منابع و مصارف بودجه سال ۱۴۰۲، که با عنوان «رفاه و سلامت» درج شده، در قسمت هایی از بخش اول که احکام یکساله را شامل می شود و در زمینه سلامت و وزارت بهداشت است، مواردی طرح شده که در ادامه به آنها می پردازیم.
شرایط پرداخت هزینه های دارویی از طرف دانشگاه های علوم پزشکی و بیمه ها
در قسمتی از تبصره ۱۷ که با عنوان «رفاه و سلامت» توضیح داده شده، اعلام شده است که دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان های تحت پوشش این دانشگاه ها موظفند مبالغ حاصل از فروش دارو، لوازم و تجهیزات و ملزومات پزشکی را منحصراً جهت بازپرداخت هزینه های تامین و تدارک دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی به داروخانه ها و شرکت های پخش تامین کننده، پرداخت کنند و سازمان های بیمه ای موظفند هزینه دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی را به حساب جداگانه ای که دانشگاه اعلام می نماید، واریز نمایند.

همچنین در این بند ذکر شده که تخلف از اجرای این بند در حکم تصرف غیرقانونی در وجوه اموال دولتی تلقی می شود. نحوه هزینه کرد موجودی حساب های مذکور از مفاد مندرج در ماده (۱) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور مستثنی است.
وضعیت مالیات بر قیمت خرده فروشی سیگار در ۱۴۰۲
درباره بحث مالیات بر سیگار نیز در لایحه بودجه ۱۴۰۲، اعلام شده است که از شروع سال ۱۴۰۲ به قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی مبلغ ۵۰۰ ریال، تولید داخل با نشان بین المللی (برند)، ۱۰۰۰ ریال و هر بسته پنجاه گرمی تنباکوی قلیان داخلی ۲۰۰ هزار ریال به عنوان مالیات دریافت می شود. همین طور به قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار وارداتی مبلغ ۸۰۰۰ ریال و هر بسته پنجاه گرمی تنباکوی قلیان وارداتی مبلغ ۳۵۰ هزار ریال به عنوان حقوق ورودی دریافت می شود تا مطابق ردیف های این قانون برای بخش سلامت، ورزش همگانی و ورزش بانوان هزینه شود.

بر این اساس وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است مبالغ مزبور را از تولید کنندگان و واردکنندگان دخانیات حسب مورد گرفتن و به حساب درآمد عمومی موضوع ردیف ۱۱۰۵۱۵ جدول شماره (۵) این قانون واریز نماید.

سازوکارو ساختار قیمت گذاری دارو و ملزومات پزشکی در بسته بیمه پایه و تعرفه خدمات دارویی مانند سایر خدمات تشخیصی و درمانی برمبنای ساز و کار تعیین شده در بند الف ماده ۹ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور تعیین خواهد شد.
امکان تهاتر مطالبات مراکز درمانی و سازمان تامین اجتماعی
در عین حال طبق لایحه بودجه ۱۴۰۲، مطالبات و بدهی های مراکز درمانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان تامین اجتماعی از یکدیگر با تایید سازمان برنامه و بودجه کشور، قابل تهاتر است.

در لایحه بودجه ۱۴۰۲، مطرح گردیده است که تامین تا ۱۰۰ درصد هزینه درمانی مشمولان مواد (۱۲) و (۱۳) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران برمبنای سطح بندی خدمات مورد نیاز جامعه هدف، متناسب با نوع ایثارگری و درصد جانبازی ارائه می شود. بخشنامه اجرائی این بند توسط سازمان برنامه بودجه کشور (مسئول) و بنیاد شهید و امور ایثارگران حداکثر ظرف مدت سه ماه بعد از لازم الاجرا شدن این قانون پیشنهاد و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، در عین حال قسمت مربوط به سلامت، بخش دوم تبصره ۱۷ ماده واحده و جداول کلان منابع و مصارف بودجه سال ۱۴۰۲، با عنوان «بخش رفاه و سلامت» مربوط به احکامی است که قابلیت دائمی شدن دارند که در ادامه به آنها می پردازیم.

در قسمتی از این قسمت گفته شده که در اجرای بند ث ماده ۷۴ قانون برنامه ششم توسعه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است، نسبت به اجرای برنامه نظام ارجاع و پزشک خانواده و با بهره گیری از تمامی ظرفیت های موجود در کشور شامل (دولتی و غیر دولتی) اقدام نماید.
نسخه نویسی الکترونیک در لایحه بودجه ۱۴۰۲ شرط استفاده از نسخ کاغذی
در لایحه بودجه ۱۴۰۲، اعلام شده است که در مواردی که به سبب بروز شرایط اضطراری نظیر حوادث قهری، قطعی اینترنت، قطعی برق و اختلال در زیرساخت های ارتباطی امکان ثبت و پردازش نسخه الکترونیک وجود ندارد، نسخه نویسی می تواند بصورت کاغذی و با درج شماره (کد) ملی بیمار در قالب دستورالعمل ابلاغی وزارت بهداشت و درمان، صورت گیرد. اسناد تولید شده در این قالب به عنوان اسناد هزینه خرید راهبردی توسط کلیه سازمان های بیمه گر پایه و تکمیلی قابل پرداخت می باشد.
لزوم یکپارچه سازی سامانه های نسخه الکترونیک در سال ۱۴۰۲
همچنین در لایحه بودجه ۱۴۰۲ اعلام شده که بمنظور ایجاد زیر ساخت و ساز و کار مورد نیاز نظام نوسازی چرخه تجویز تا مصرف دارو و ارائه خدمات سلامت در بستر الکترونیک، (کلیه خدمات بهداشتی درمانی، دارویی و تشخیصی)؛ بعد از استقرار کامل طرح نسخه الکترونیک حداکثر هفت ماه بعد از ابلاغ قانون، فقط سامانه های ارائه دهنده خدمات سلامت مورد تأیید لابراتوار های ارزیابی نرم افزار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دارای گواهینامه تطابق با استانداردهای پرونده الکترونیک سلامت، مجاز به فعالیت هستند. بدین سبب کلیه شرکتها و صندوق های بیمه پایه و تکمیلی درمان شامل دولتی و غیردولتی و نیز دستگاه های اجرائی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری همچون سازمان بیمه سلامت، سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح، سازمان تامین اجتماعی و سایر سازمان های بیمه گر تا حداکثر زمان مشخص شده در این جزء می توانند از سامانه های مستقل و اختصاصی خود جهت خرید خدمات سلامت بصورت الکترونیکی بهره گیرند. شورای عالی بیمه سلامت، مکلف است بر حسن اجرای این جزء نظارت کرده و بصورت ماهانه گزارش پیشرفت را به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و دیوان محاسبات کشور ارائه کند.
تکلیف دولت برای تعرفه های خدمات پرستاری در سال ۱۴۰۲
طبق اعلام لایحه بودجه ۱۴۰۲، شورای عالی بیمه سلامت کشور مکلف است نسبت به تعیین تعرفه بسته خدمات و مراقبت های پرستاری برمبنای بند الف ماده (۹) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، برمبنای سرانه بیمه خدمات درمانی اقدام نماید. سازمان های بیمه گر موظفند همانند سایر تعرفه های خدمات تشخیصی درمانی ابلاغی نسبت به پرداخت صورتحساب های ارسالی مراکز تشخیصی درمانی و بیمارستان ها اقدام نمایند.
شرایط بیمه رایگان در سال آینده
در عین حال برمبنای لایحه بودجه ۱۴۰۲، سازمان بیمه سلامت ایران مکلف است در فروردین ماه هر سال با بهره گیری از پایگاه رفاه ایرانیان، افراد فاقد بیمه پایه از سه دهک پایین درآمدی را شناسایی و تحت پوشش بیمه رایگان قرار دهد. همین طور این سازمان مکلف است سایر افراد متقاضی را در صورت تأیید برمبنای آزمون وسع با (استفاده از پایگاه رفاه ایرانیان) تحت پوشش بیمه رایگان قرار دهد.

در لایحه بودجه ۱۴۰۲ همین طور آمده است، بمنظور رعایت عدالت در سلامت، گسترش نظام ارجاع و کاهش سهم پرداخت بیمه شدگان، کلیه ارائه دهندگان خدمات شامل مراکز و حِرف پزشکی و پیراپزشکی شامل دولتی، عمومی و خصوصی ملزم به عقد قرارداد با بیمه های درمانی پایه هستند که کلیه دستگاه های مجوز دهنده ذیل وزارت بهداشت موظفند صدور و تمدید مجوزهای مربوط به حرف و مراکز پزشکی را منوط به عقد قرارداد با بیمه های پایه درمانی کنند.
تکالیف بیمه ها در سال آتی
در عین حال لایحه بودجه ۱۴۰۲، تکلیف هایی را برای سازمان های بیمه گر مشخص کرده است که برمبنای آن، بیمه های درمانی مکلف به پرداخت مطالبات مراکز و حرف طرف قرارداد حداکثر ظرف مدت یک ماه از زمان دریافت اسناد و مدارک هستند. همچنین باتوجه به اجرای بند الف ماده ۷۰ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه و بخشنامه اجرائی بیمه پایه الزامی سلامت و ارزیابی وسع ابلاغی هیئت وزیران در خصوص پوشش بیمه ای همگانی، کلیه خدمات درمانی و دارویی توسط مراکز درمانی فقط به افراد دارای بیمه پایه ارائه شده و ارائه خدمات به افراد فاقد بیمه درمانی ممنوع می شود.

در عین حال اتباع خارجی نیازمند به دریافت خدمات درمانی، باید بوسیله یکی از سازمان های بیمه گر پایه، خدمات بیمه ای دریافت نمایند. به همین دلیل شورای عالی بیمه با همکاری سازمان های بیمه گر پایه موظفند ظرف مدت یک ماه از ابلاغ این قانون دستورالعمل صدور بیمه درمانی پایه برای اتباع خارجی را تدوین و اعلان کنند.

همچنین سازمان بیمه سلامت موظف است که شرایط لازم جهت اجرای بیمه همگانی برای کلیه افراد جامعه را با تسهیل فرایندهای ثبت نام (از قبیل ایجاد ابزارهای الکترونیک جهت صدور بیمه نامه) فراهم آورد.

همچنین طبق لایحه بودجه ۱۴۰۲، ارائه بسته خدمات بیمه پایه برای کلیه اقشار که بر طبق آزمون وسع در دهک های اول تا سوم قرار می گیرند، بصورت رایگان خواهد بود. در عین حال در امتداد اجرای بند (الف) ماده (۷۴) قانون برنامه ششم توسعه کلیه شرکتها و سازمان های بیمه گر پایه و تکمیلی درمان، شامل دولتی و غیر دولتی موظفند با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، درگاه پرونده الکترونیکی بیمار و پزشک را (مبتنی بر نسخ الکترونیک بیمه ای) ظرف مدت سه ماه از ابلاغ این قانون عملیاتی کرده و در اختیار ارائه دهندگان خدمت و بیمه شدگان قرار دهند.

بر اساس این لایحه، دسترسی مورد نیاز به اطلاعات پرونده الکترونیک سلامت برای بیمار (نمایشگر پرونده) و همین طور امکان دسترسی به سوابق بیمار برای پزشک معالج تا زمان ابلاغ دستورالعمل توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر عهده بیمه های درمانی خواهد بود.

منبع:

1401/10/24
15:01:21
0.0 / 5
389
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آزینیک