تجاری سازی نانوپوششی كه ویروس ها را از بین می برد

تجاری سازی نانوپوششی كه ویروس ها را از بین می برد

یک شرکت نیوزلندی مبادرت به توسعه و تجاری سازی نانوپوششی کرده که می تواند عوامل بیماری زا نظیر ویروس و باکتری را از بین ببرد. مزیت آن نسبت به پوشش های آنتی باکتریال بازار، دوام و ماندگاری بالای آن است.


به نظر می رسد که نیوزلند برای مقابله با ویروس کرونا به سراغ استفاده از نانوذرات رفته است. الدون تیت مدیرعامل شرکت اینهیبیت کوتینگز (Inhibit Coatings) کاملاً مطمئن است که فناوری نانوذرات نقره این شرکت روشی ایمن و موثر برای مقابله با ویروس کرونا و آلودگی سطوح است.
اینهیبیت کوتینگز در اکتبر سال جاری بعنوان بخشی از برنامه شتاب دهنده نوآوری کووید ۱۹ وزارت نوآوری و اشتغال توانست اثبات کند که پوشش پلی اورتان مبتنی بر آب که حاوی نانوذرات نقره است می تواند ویروس کووید ۱۹ را ۹۹٫۹ درصد کم کند.
این پوشش برای آزمایش مستقل به آمریکا ارسال و مشخص شد که می توان ویروس کرونا با این پوشش از بین برد.
اینهیبیت کوتینگز یک شرکت انشعاب یافته از تحقیقات دوره دکترا است. تیت می گوید: «ما در تلاش هستیم تا با کاهش خطر مبتلا شدن به بیماری از راه هر نوع انتقال روی سطوح به افزایش سطح ایمنی افراد جامعه کمک نماییم. هم اکنون، نگرانی های زیادی درباره انتقال کرونا از راه سطح، آلودگی به باکتری های عفونی کننده و باکتری های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک وجود دارد. من فکر می کنم این اپیدمی نشان داده است که این موارد به سادگی قابل انتقال هستند.»
الدون تیت اطمینان دارد که فناوری شرکت اینهیبیت کوتینگز سبب کاهش عفونت در بیمارستان ها خواهد شد.
تیت اعتقاد دارد در حالیکه پوشش های ضدمیکروبی مدت هاست در بازار وجود دارند، اما این پوشش های بازدارنده تفاوت هایی در قواعد بازی در این عرصه ایجاد خواهند کرد.
پوشش های رایج به مواد افزودنی متکی هستند که از بازار خریداری شده و با رنگ مخلوط شوند. این در شرایطی است که در بیمارستان ها و تاسیسات فرآوری مواد غذایی که به صورت منظم شسته و تمیز می شوند، این پوشش های حاوی افزودنی به سرعت خاصیت خویش را از دست داده و دوام بالایی نخواهند داشت.
تیت می گوید: «ما توانستیم به روشی برسیم که بتوانیم نقره را به صورت مستقیم به رنگ یا پلاستیک اضافه نماییم و این بدان مفهوم است که این ماده از بین نمی رود؛ بنابراین، پوشش های ما در تمام طول عمر خود موثر باقی می مانند. بعنوان مثال، ما می توانیم ۹۹٫۹۵ درصد MRSA را در عرض دو ساعت در محیط بیمارستان از بین ببریم.»
سطوح لمسی مانند کف زمین، دیوارها، درها و دستگیره درها به شدت در انتقال عوامل بیماری زا نقش دارند. این پوشش جدید می تواند باکتری ها، ویروس ها، کپک ها و مخمرهای موجود در این سطوح را از بین ببرند و از انتشار آلودگی ها جلوگیری نمایند.
الدون تیت می گوید که اینهیبیت کوتینگز در راه تجاری سازی فناوری نانوذرات نقره خود قرار دارد. این شرکت، حالا چهار ساله است و در آزمایشگاهی در دانشگاه ویکتوریا مستقر بوده و طیف وسیعی از سیستم های مختلف پوشش را توسعه داده است.
طبق گزارش ستاد توسعه فناوری نانو، این شرکت در حال کار روی یک پوشش ضدویروسی دیواری جهت استفاده در بیمارستان ها و مراکز مراقبتی بهداشتی بوده و در زمینه پوشش داخلی وسایل نقلیه، منسوجات، PPE و روکش مبلمان هم کارهایی انجام داده است.منبع:

1399/10/08
12:56:09
0.0 / 5
611
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آزینیک