با هدف كاهش انتشار دی اكسید كربن؛

راكتورهای هسته ای برای تولید سوخت هیدروژنی افتتاح شد

راكتورهای هسته ای برای تولید سوخت هیدروژنی افتتاح شد

یک شرکت تجاری از طریق اندازی راکتورهای کوچک هسته ای اطلاع داد که می توانند روزانه ۵۰ تن سوخت هیدروژنی تولید کنند.به گزارش آزینیک به نقل از نیواطلس، شرکت نیواسکیل که در زمینه تأمین منابع انرژی تجدید پذیر فعالیت می کند، اعلام نموده که با راه اندازی نیروگاه های هسته ای جدید معروف به ان پی ام، امکان استحصال هیدروژن از آب تا ۲۰ درصد نسبت به نیروگاه های قبلی افزایش می یابد.
بسیاری از کشورهای جهان با هدف کاهش مصرف سوخت های فسیلی و حفاظت از محیط زیست استفاده از سوخت های پاک مانند سوخت های هیدروژنی را در دستور کار خود قرار داده اند. استفاده از سوخت های هیدروژنی به جای باتری های لیتیومی انتظار برای شارژ باتری ها را از بین می برد و برد خودرو ها و مدت زمان استفاده از محصولات مبتنی بر منابع انرژی پاک را زیاد می کند.
مشکل سوخت هیدروژنی آن است که به شکل ذخایر قابل انعطاف و مشابه با گاز طبیعی در دسترس نیست و برای استخراج آن از مولکول های پیچیده باید انرژی زیادی مصرف شود. در واقع ۹۵ درصد از هیدروژن ساخته شده در جهان هم اکنون به صورت مستقیم از سوخت های فسیلی به دست می آید و این کار مستلزم ترکیب بخار و گاز متان با فشار بالا و با استفاده از کاتالیست نیکل است. با این کار علاوه بر هیدروژن، مونوکسیدکربن و مقدار کمی دی اکسید کربن هم تولید می شود که محیط زیست را آلوده می کنند.
برای غلبه بر این چالش، از راکتور هسته ای ۲۵۰ مگاواتی برای تولید هیدروژن از راه گرم کردن و در نهایت جدا کردن مولکول های آب استفاده شده است. راه اندازی این راکتورهای هسته ای پیچیدگی خاصی ندارد و در آنها بخار بسیار گرم در معرض جریان برق قرار می گیرد. در راکتورهای مذکور آب تا ۳۰۰ درجه سانتیگراد گرما داده می شود و سپس بخار ساخته شده هم تا ۸۶۰ درجه سانتیگراد گرم می شود. برای این کار از توان راکتورهای هسته ای استفاده می شود.
از این طریق می توان هیدروژن و اکسیژن آب را از یکدیگر جدا کرد. استفاده از این روش با استفاده از راکتورهای هسته ای کوچک کم هزینه و رقابتی است. بر مبنای برآورد نیواسکیل یک راکتور کوچک هسته ای تولید سوخت هیدروژنی می تواند هر سال میزان انتشار گاز دی اکسید کربن را تا ۱۶۸ هزار تن در سال کم کند.


منبع:

1399/09/24
13:50:53
5.0 / 5
850
تگهای خبر: باتری , تجاری , محصولات
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آزینیک