فناوران بومی سهم تولید داخل نهاده های گلخانه ای را می افزایند

فناوران بومی سهم تولید داخل نهاده های گلخانه ای را می افزایند

آزینیك: ستاد آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری شرایطی را برای فناوران بومی برای افزایش سهم تولید نهاده های گلخانه ای فراهم آورده است.به گزارش آزینیک به نقل از معاونت علمی و فناوری، واردات نهاده های گلخانه ای سالانه ارز زیادی از کشور خارج می کند و بخش بزرگی از بازار این حوزه وارداتی است. در صورتیکه توان داخلی برای تولید این محصول کاربردی در کشور وجود دارد و زیست بوم فناوری و نوآوری با همکاری بخش دولتی می تواند این نیاز را پاسخ دهد.
به همین دلیل کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کوشش کرد تا با برگزاری نشست آنلاین فعالان صنعت گلخانه کشور، نیازهای فناورانه این حوزه را شناسایی و با کمک توان دانش بنیان ها نسبت به رفع آنها اقدام نماید.
این نشست با حضور فعالان صنعت گلخانه کشور و با تمرکز بر موضوع تامین نهاده های گلخانه ای اجرا شد. در این رویداد آخرین وضعیت کشور در زمینه «تولید نهاده ها و بستر کشت گلخانه»، «چالش ها» و «گلوگاه های این بخش از صنعت» مورد بررسی قرار گرفت.
جهانگیر پرهمت، قائم مقام کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در ابتدای این رویداد با ارائه گزارشی از برآورد اولیه میزان واردات نهاده ها و نیاز کشور دراین زمینه، اظهار داشت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با پشتیبانی از ظرفیت های بخش خصوصی و با همراهی و تسهیل گری بخش دولتی تلاش دارد سهم تولید داخلی از بازار نهاده های مصرفی در گلخانه را که هم اکنون بیشتر آنها وارداتی هستند، افزایش دهد.
در اختتام این جلسه تاکید شد کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پذیرای پیشنهادات اجرائی و کاربردی بخش خصوصی و تحقیقاتی برای بومی سازی تمامی نهاده های گلخانه ای مورد نیاز کشور است همچنان که در زمینه بستر کشت، کوشش های مؤثری شروع شده است و تلاش می شود تا سال آینده بخش عمده ای از بستر کشت موردنیاز در داخل کشور تولید و به بهره برداری برسد.


منبع:

1399/08/22
20:11:27
5.0 / 5
1041
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آزینیک