ساخت بلندگوهایی با استفاده از نانولوله كربنی

ساخت بلندگوهایی با استفاده از نانولوله كربنی

یك شركت های فعال در حوزه ساخت بلندگو، با استفاده از نانولوله كربنی مبادرت به ساخت بلندگوهایی كرده است كه از شفافیت صدای بالایی برخوردار می باشند.


به گزارش روز یکشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شرکت سازنده برای تولید نانولوله های کربنی با نام تجاری تیوبال(TUBALL) مبادرت به عرضه غشاهای ویژه بلندگو کرد.
نانولوله های کربنی دارای خصوصیت های منحصر به فردی هستند که سبب شده است آنها بتوانند بعنوان یک افزودنی به بهبود خواص مواد مختلف کمک کنند.
برخی تولیدکنندگان پیشرو در حوزه ادوات صوتی، هم اکنون از نانولوله ها برای تولید غشا استفاده می نمایند، اما این کار فقط در مقادیر کم انجام می شود، یعنی در یک ماده رایج از نانولوله ها استفاده می نمایند. اما در این پروژه محققان یک راهکار کاملا واقعی جدید عرضه کردند.
تلاش های شرکت سازنده که کار خویش را در بهار ۲۰۱۸ شروع کرده است، منجر به تولید غشاهای گرافنی با قطر ۲۵ میلی متر و وزن ۰٫۰۲۵ گرم شد. در مقایسه با غشاهای رایج که از مواد دیگر ساخته شده است، این غشاهای جدید چهار تا ۶ برابر سبک تر بودند و از نظر دقت صدا، غشاهای ابتکاری جدید از نمونه های پیشین که از فلز و کامپوزیت ساخته شده، بهتر بودند.
علاوه بر این، این تیم تحقیقاتی پخش کننده کامپوزیتی منحصر به فردی برای بلندگوهای حاوی نانولوله کربنی با فرکانس پایین و میان برد عرضه کردند.
ایگور کولشوف، مدیرکل مرکز تحقیقات و نوآوری که در ساخت این بلندگوها دخالت داشته می گوید: «با استفاده از این بلندگوها ما می توانیم خطی از سیستم های بلندگو دو طرفه ایجاد نماییم. همینطور ما سامانه ای با طراحی جعبه در جعبه عرضه کردیم.
وی اضافه کرد: نکته مهم این است که هر دو بلندگوی سیستم ابتکاری ما از نانولوله های کربنی ساخته شده است؛ بنابراین، هر دو بلندگو از نظر صدا، شفافیت صوتی و دفع صداهای مزاحم شبیه یکدیگر هستند، حتی اگر در دامنه های مختلف کار کنند. این خصوصیت است که تعداد کمی از تولیدکنندگان بلندگو توانسته اند در دنیا به آن دست یابند.
این بلندگوهای مجهز به نانولوله های کربنی برای سفارش در دسترس هستند و بزودی وارد بازار جهانی می شوند.
این دستاورد، مثالی دیگر از فهرست کاربردهای نانولوله های کربنی است، ماده ای که هم اکنون در آسفالت، باتری، لاستیک، رنگ، بتن، چسب و پلاستیک استفاده می شود.منبع:

1399/07/15
23:53:45
5.0 / 5
1446
تگهای خبر: باتری , تجاری , فناوری , كاربر
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آزینیک