هشدار سازمان غذا و دارو درباره ی داروهای تلگرامی و اینستاگرامی

هشدار سازمان غذا و دارو درباره ی داروهای تلگرامی و اینستاگرامی

آزینیک: مشاور رسانه ای رئیس سازمان غذا و دارو درباره ی مصرف داروهای غیرمجازی که از کانال های تلگرامی و اینستاگرامی و سایر مبادی بدون مجوز تهیه می شوند، هشدار داد.دکتر سجاد اسماعیلی در گفت و گو با ایسنا، درباره تبلیغات برخی داروهایی که با عناوینی همچون «داروهای موثر هندی و پاکستانی» در کانال های تلگرامی دست به دست می شوند، اظهار داشت: ارائه هر نوع دارویی در کانال های تلگرامی و اینستاگرامی و مبادی به جز داروخانه، غیرقانونی و تخلف است.

وی اضافه کرد: دارو باید از مسیر رسمی زنجیره تامین دارو به دست مصرف کننده و بیمار برسد که تنها عرضه کننده داروها هم داروخانه ها هستند. تامین دارو از هر جایی به غیر از داروخانه برای ما رسمیت ندارد و غیر قانونی می باشد.

اسماعیلی با تأکید بر این که تنها محل قانونی عرضه دارو، داروخانه است، اظهار داشت: باید توجه کرد که داروهایی که بوسیله مبادی بدون مجوز عرضه می شوند، ممکنست تقلبی باشند. بطوریکه برچسبی که روی آن وجود دارد، مربوط به آن دارو نباشد و ممکنست اصلا دارو نباشد و ماده دیگری در آن باشد. همین طور ممکنست دارویی که به عنوان داروی موثر عرضه می شود، فاقد ماده مؤثره بود یا حتی ترکیبات خطرناکی در آن استفاده شده باشد.

وی با اعلان اینکه مصرف این داروها می تواند عوارض مختلفی برای بیمار داشته باشد، اظهار داشت: بیماران به هیچ عنوان از کانال های تلگرامی و اینستاگرامی دارو تهیه نکنند. برای اینکه تولید و تامین دارو مسیر مشخصی دارد. پروسه تامین ماده اولیه، بررسی فرمولاسیون آن، تولید، انجام تست های پایداری و... در پروسه تولید و تامین دارو انجام شده و پس از آن مجوز توزیع و عرضه دریافت می کند. طی این مسیر مشخص برای داروها تنها زمانی تضمین می شود که بیمار دارویش را از داروخانه دریافت کند.

اسماعیلی اظهار داشت: باردیگر تاکید می کنم داروهایی که بوسیله فضای مجازی، شامل تلگرام، اینستاگرام و سایر مبادی بدون مجوز عرضه می شود، به هیچ عنوان مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست.

اسماعیلی در ادامه صحبت هایش درباره ی خوددرمانی برخی بیماران هنگام مبتلاشدن به بیماریهای ویروسی تنفسی، مانند کرونا، آنفلوآنزا و... اظهار داشت: با مبتلاشدن به بیماری هایی چون سرماخوردگی، آنفلوآنزا و... به هیچ عنوان خوددرمانی سفارش نمی شود؛ چونکه به عنوان مثال مصرف نابجای آنتی بیوتیک در زمان مبتلاشدن به این بیماریها می تواند منجر به مقاومت میکروبی شود. در عین حال مصرف داروهای بدون مجوز هم برای درمان این بیماریها می تواند عوارض مختلفی بر بیماران داشته باشد.

اسماعیلی اشاره کرد: تضمین کننده این که بیمار داروی ایمن و بدون عوارض جانبی غیرمعمول مصرف کند، این است که بیمار دارو را از داروخانه تامین کند.

منبع:

1401/09/15
12:02:11
0.0 / 5
607
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آزینیک