توسط محققان كشور به نتیجه رسید؛

عرضه راهکاری برای بهبود عمر تجهیزات شبکه توزیع هوشمند برق

عرضه راهکاری برای بهبود عمر تجهیزات شبکه توزیع هوشمند برق

به گزارش آزینیک، محققان کشور موفق به عرضه راهکاری برای بهبود عمر تجهیزات شبکه توزیع هوشمند برق شدند.به گزارش آزینیک به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، حامد دهقانی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح« تحلیل و بهبود عمر تجهیزات شبکه توزیع هوشمند با استفاده از مدیریت مصرف و تولید» اظهار داشت: روند رو به رشد تقاضای انرژی الکتریکی و افزایش گازهای گلخانه ای از یکسو و کاهش میزان سوخت های فسیلی از طرفی سبب نفوذ بیشتر منابع تولیدپراکنده در شبکه های توزیع شده است. حضور این منابع در شبکه سبب تأمین محلی بارها شده و از این طریق در بهبود قابلیت اطمینان، پروفیل ولتاژ، کاهش گازهای گلخانه ای، کاهش هزینه و پیشگیری از راه اندازی نیروگاه های جدید مقیاس بزرگ و دیگر مزایای فنی و اقتصادی شبکه اثرگذار خواهد بود.
به گفته وی، در فضای تجدید ساختار یافته و رقابتی برق، مالکان به فکر افزایش سود، بهره وری و عمر تجهیزات شبکه در عین در نظرگیری رفاه مشترکان هستند و ترانسفورماتورها و کابل ها گران-ترین المان های شبکه توزیع بوده و بهبود عمر آنها در افزایش بهره وری و قابلیت اطمینان شبکه موثرند. بنابراین، بررسی عمر تجهیزات در حضور منابع تولید پراکنده یکی از چالش های تصمیم-گیرندگان شبکه توزیع به حساب می آید.
دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: با پیشرفت های به وجود آمده در تکنولوژی های اندازه-گیری و ارتباطات، شبکه های توزیع به سمت هوشمند شدن گرایش پیدا کرده اند. ازاین رو در این تحقیق به تحلیل و بهبود عمر تجهیزات شبکه توزیع هوشمند با استفاده از استراتژی تلفیقی مدیریت سمت مصرف و تولید پرداختیم.
وی با اشاره به اینکه از این طرح میتوان در تمامی سطوح شبکه بخصوص در شبکه های توزیع استفاده کرد، اظهار داشت: با استفاده از طرح پیشنهادی میتوان بدون راه اندازی نیروگاه های جدید ضمن تأمین برق پایدار و صرفه جویی در هزینه های راه اندازی، استرس روی تجهیزات را کاهش و عمر آنها را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش داد. این افزایش عمر و به تاخیر انداختن جایگزینی تجهیزات به نوبه خود سود اقتصادی قابل ملاحظه دیگری را به ارمغان خواهد آورد.
دهقانی افزود: ادامه این کار را میتوان با کمک گرفتن از شرکتهای توزیع و وارد کردن برخی محدودیت های عملی در مسئله نظیر هارمونیک های بوجود آمده ناشی از کلیدزنی و یا محدودیت در انجام مانورهای شبکه مطالعه و پیاده سازی کرد.
وی ضمن اشاره به خصوصیت های طرح اظهار داشت: استفاده از ابزارهای موجود در شبکه به جای ایجاد ابزار جدید، سود دهی بالا، ایجاد رضایت برای بهره برداران و مشترکین، افزایش عمر تجهیزات و متعاقبا پایداری و قابلیت اطمینان شبکه از خصوصیت های این طرح محسوب می شوند.
وی ضمن اشاره به مزیت های رقابتی طرح اظهار داشت: روش اجرای آسان، استفاده از ابزار موجود در شبکه، در نظرگیری رضایت تولیدکنندگان انرژی و مشترکین، افزایش عمر و بهره وری تجهیزات، افزایش قابلیت اطمینان شبکه، تمایل مشترکین به مشارکت در طرح های تشویقی، تمایل بهره برداران به مشارکت به علت: کاهش استرس تجهیزات، تلفات شبکه، هزینه راه اندازی نیروگاه ها و میزان انرژی تولیدی، از مزیت های رقابتی طرح به شمار می روند.
دهقانی ضمن اشاره به کاربردهای پروژه اظهار داشت: از نتایج این طرح میتوان در سطوح مختلف ولتاژی شبکه برق کشور و هم در صنایعی که از ترانسفورماتورها و کابل های با بارگذاری بالا استفاده می نمایند، بهره برد.


منبع:

1401/05/30
12:44:44
0.0 / 5
463
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آزینیک