افزایش دقت تشخیص بیماری ها با کیت نانوساختار ایرانی

افزایش دقت تشخیص بیماری ها با کیت نانوساختار ایرانی

به گزارش آزینیک فناوران ایرانی کیتی بر پایه ساختار نانو تولید کرده اند که دقت بیومارکرها در تشخیص سرطان، تشخیص واکنش های بیومولکولی در داروسازی، تشخیص های توالی، نقص و جهش های ژنتیکی را زیاد می کند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، با تلاش یک شرکت دانش بنیان و به همت متخصصان داخلی، با این کیت، تشخیص انواع بیماری ها، شناسایی باکتری و سموم بیولوژی، تعیین گلوکز در تشخیص بیماری های دیابت، تشخیص گازهای بازدمی در بیماری های ریوی، تشخیص آلاینده های هوا، مونوکسیدکربن و ترکیبات گوگرددار و تشخیص مواد مخدر و دوپینگ به سادگی و با سرعت و دقت بالاتری انجام می شود.
این محصول، کیت LSPR تشخیص بیومولکول است که بر مبنای فرایند SPR نانوذرات طلا کار کرده است و قابلیت تشخیص مقادیر کم از بیومولکول ها را دارد. نانوذرات فلزی نجیب، باند جذب شدیدی را در منطقه نورمرئی و ماوراء بنفش نشان می دهند که در حالت حجمی چنین پدیده ای رخ نمی دهد.
این باند جذب هنگامی ایجاد می شود که فرکانس پرتو ورودی با نوسانات الکترون های باند هدایت در ذرات فلزی تشدید بوجود آورد. این پدیده، رزونانس پلاسمون سطحی موضعی (LSPR) نامیده می شود. در آزمایش با LSPR یک بیومولکول به سطح نانوذرات متصل می شود. در اثر این اتصال دی الکتریک اطراف نانوذرات از آب به بیومولکول مذکور تغییر می کند.
شرکت دانش بنیان «نانو مبنا ایرانیان» در جهت رفع نیازهای کشور موفق به تولید کیت LSPR تشخیص بیومولکول ها شده است که بر مبنای فرایند SPR نانوذرات طلا کار کرده و قابلیت تشخیص مقادیر کم از بیومولکول ها را دارد. این دستگاه برای تشخیص سریع، دقیق، آسان و کم هزینه بیومولکول ها در غلظت های پایین با بهره گیری از مقدار کمی از نمونه برای آزمایش مناسب می باشد.
کیت های طراحی شده در این شرکت برای تحقیقات بین رشته ای علوم پایه، فنی مهندسی و علوم پزشکی مناسب می باشد و در این کیت ها نانو ذرات طلا و نقره که حسگرهای اصلی این فناوری محسوب می شوند به صورت کاملا همگن در ۲۵ روزنه مستقل کیت تثبیت شده به صورتی که دقت یک نانومتری در طول موج تشدید پلاسمونی آنها حاصل شود.
از مزایای این روش میتوان به شناسایی بیومولکول ها با دقت و سرعت بالا در غلظت کم و حجم پایین مواد مصرفی، آشکارسازی واکنش های ضعیف بین بیومولکول ها، قابلیت تشخیص همزمان عوامل بیولوژی مختلف، دوره ماندگاری بالای بیو چیپ های حالت جامد عرضه شده، مقرون به صرفه بودن و همینطور مستقل از دما بودن روش اشاره نمود.
استفاده از نانوذرات طلای پوشش داده شده روی کیت با نظم بسیار مناسب و مورفولوژی یکنواخت کروی با اندازه ذرات پایین تر از ۵ نانومتر و قابلیت تشخیص بیومولکول های متفاوت و غلظت های متفاوت همچون مهم ترین خصوصیات این محصول است.
این محصول با تایید و حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تولید و در اختیار سیستم سلامت کشور قرار گرفته است.

1401/03/08
23:03:02
0.0 / 5
386
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
آزینیک