تولید تیپ میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) در داخل کشور

تولید تیپ میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) در داخل کشور

شرکت فناور نانوحسگرهای هوشمند لوتوس، موفق به تولید تیپ میکروسکوپ نیروی اتمی شد که امکان عرضه خدمات بهتر در زمینه میکروسکوپ نیروی اتمی AFM با هزینه های پایین را در کشور فراهم می آورد.


به گزارش گروه علم وآموزش ایرنا، تیپ میکروسکوپ نیروی اتمی همچون بخش های مصرفی این نوع میکروسکوپ ها به حساب می آید، این قطعه روی میکروسکوپ های AFM نصب می شود، تا بتوان با استفاده از آن از سطح مورد نظر در مقیاس نانومتری تصویربرداری کرد.
تیپ میکروسکوپ AFM هم در حین کار گرفتار مشکلاتی می شود که احتیاج به تعویض روزانه دارد. تا پیش از این، تیپ میکروسکوپ نیروی اتمی وارداتی بود و در طول سالهای اخیر با افزایش قیمت دلار، واردات و تهیه آن از جانب مراکز تحقیقاتی با مشکلاتی مواجه گردید. کشورهای آمریکا، سوئیس، آلمان و روسیه همچون سازندگان تیپ میکروسکوپ نیروی اتمی هستند که در حال حاضر شرکت نانوحسگرهای هوشمندی لوتوس موفق به ساخت این قطعه در داخل کشور شده است.
میلاد قارونی عضو هیات مدیره این شرکت، در سال ۱۳۹۵ در چالشی با عنوان ساخت تیپ میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) شرکت کرد؛ چالشی که ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به منظور طراحی و ساخت این تیپ ها در داخل کشور برگزار کرد. در این چالش هفت طرح برای حضور در مرحله ساخت نمونه اولیه برگزیده شدند و به تدریج و بر اساس گزارش ها و ارزیابی نتایج بدست آمده قارونی در بین برگزیدگان راه یافته به مرحله دوم، موفق به ساخت نمونه ای مطابق با مشخصات اولیه اعلام شده در فراخوان چالش شد و بعنوان برنده نهایی چالش شناخته شد.
این دانش آموخته دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، طی سالهای بعد مبادرت به تجاری سازی این فناوری کرد و هم اکنون این قطعه با یک چهارم قیمت جهانی آن تولید می شود.
تیپ میکروسکوپ AFM در طیف وسیعی از رشته ها نظیر فیزیک جامدات، دانش و فناوری شبه رساناها، مهندسی مولکولی، شیمی و فیزیک پلیمر، زیست فناوری مولکولی، زیست فناوری سلولی و دارو به کار می آید. تغییرات در خصوصیت های فیزیکی و تغییر در چیدمان اتمی با دستکاری اتمی همچون کاربردهای تیپ میکروسکوپ است.
با کمک این ابزار میکروسکوپی میتوان ضمن شناسایی اتم ها در سطح، تعاملات بین یک اتم خاص و اتم های همسایه آنرا ارزیابی کرد، در زیست فناوری مولکولی، تیپ میکروسکوپی می تواند برای مطالعه ساختار و خصوصیت های مکانیکی یا اجتماع پروتئین ها استفاده گردد. تیپ میکروسکوپ نیروی اتمی در زیست شناسی سلولی را میتوان در تشخیص سلول سرطانی از غیرسرطانی بر مبنای سختی سلول ها به کار برد.
شرکت نانوحسگرهای هوشمند لوتوس در تولید تیپ میکروسکوپ، ایران را خودکفا کرده و به صورت کامل این دانش بومی شده است.


منبع:

1401/02/25
10:11:17
0.0 / 5
448
تگهای خبر: آموزش , تجاری , خدمات , دانشگاه
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
آزینیک