اسپیس ایکس 105 ماهواره به مدار زمین برد

اسپیس ایکس 105 ماهواره به مدار زمین برد

اسپیس ایکس به صورت موفقیت آمیز دومین موشک فالکون ۹ در سال ۲۰۲۲ میلادی را به فضا فرستاد.


به گزارش آزینیک به نقل از اسپیس، در این عملیات که روز پنج شنبه انجام شد، حدود ۹ دقیقه بعد از پرتاب، قسمت اول آن به مقر فضایی روی زمین بازگشت و روی پدی فرود آمد که در چند مایلی مکان پرتاب قرار دارد. کیت تایس مدیر بخش مهندسی قابلیت اعتماد(reliability engineering) اسپیس ایکس در اینباره اظهار داشت: همانطور که شنیده اید، فالکون ۹ برای دهمین بار فرود آمده است. در کل، این صد و دومین عملیات بازیافت موشک شرکت بشمار می رود. حدود یک ساعت بعد از پرتاب، ماهواره ها در مدار خود قرار گرفتند.
عملیات مذکور «ترنسپورتر ۳» نام گرفته که ۱۰۵ ماهواره را به مدار قطبی ببرد. ماهواره هایی که در این مدار قرار می گیرند از بالای قطب های زمین گذر می کنند. شرکتهای رصد زمین بیشتر اوقات ماهواره ها را به این مدار ارسال می کنند چونکه راحتتر می توانند کل سیاره را هر روز رصد کنند. ۱۰۵ ماهواره این مأموریت اندازه های مختلفی داشتند به صورتی که برخی کوچک تر از یک قوطی نوشابه، برخی به اندازه یک جعبه کفش و برخی دیگر به اندازه یک ماشین لباسشویی بودند.
ماهواره های اوکراینی Sich۲-۱ با وزن ۱۷۰ کیلوگرم بزرگ تر از بقیه بودند. این ماهواره ها برای ثبت عکس از جانب دولت اوکراین به فضا ارسال شدند. چند ماهواره متعلق به شرکتهای ICEYE فنلاند و کاپلا اسپیس آمریکا هم در این مأموریت به فضا ارسال شدند. این دو شرکت کوشش می کنند خوشه ای کوچک از ماهواره ها در مدار زمین بسازند. ناوگان ماهواره های آنها قابلیت های مشابهی دارد و برای رصد زمین، اقیانوس ها و یخچال های قطبی به کار گرفته می شود. همینطور از این تعداد، ۴۴ ماهواره به شرکت «سوپر داو» تعلق داشتند که برای عکاسی از زمین به فضا ارسال شدند. این شرکت علاوه بر ابزارهای گفته شده، ناوگانی از ۲۴۰ ماهواره رصد زمین در مدار دارد.
از طرفی شرکت «پلنت» تصاویری از قبل و پس از عملیات پرتاب موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس ثبت کرده است. در واقع این تصاویر با کمک خوشه ماهواره های اسکای ست ثبت شده است. این ماهواره ها به اندازه یک یخچال کوچک هستند و می توانند اجسامی روی زمین به کوچکی ۵۰ سانتی متر را رصد کنند.


منبع:

1400/10/25
22:25:17
0.0 / 5
649
تگهای خبر: اپل
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آزینیک