برای رفع نیازهای جامعه محقق می شود؛

ایجاد هسته های فناور در چارچوب طرح شهید احمدی روشن

ایجاد هسته های فناور در چارچوب طرح شهید احمدی روشن

به گزارش آزینیک سرپرست معاونت آینده سازان بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: هسته های فناور جدید برای رفع نیاز جامعه در چارچوب ششمین دوره طرح شهید احمدی روشن تشکیل می شوند.به گزارش آزینیک به نقل از معاونت علمی و فناوری سید محمدصادق موحد در مراسم افتتاحیه طرح شهید احمدی روشن ضمن اشاره به داشتن اهتمام ویژه به تجربیات قبلی و کوشش برای ارتقای سازوکارها و رویه ها نسبت به قبل به مرور پنج دوره گذشته طرح شهید احمدی روشن، پرداخت.
سرپرست معاونت آینده سازان بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: مهم ترین رویکرد این طرح شکل دهی گروه ها و هسته های فناور برای رفع نیازهای جامعه است.
وی اظهار داشت: یکی از برنامه هایی که با همراهی اجتماعات نخبگانی طراحی و پیاده سازی شده، برنامه پشتیبانی از هسته های دانشجویی مسأله محور یا طرح شهید احمدی روشن است.
وی ضمن اشاره به مهم ترین گام های این طرح، اضافه کرد: گام های نخست این طرح بر شناسایی مسائل، تشکیل هسته های نخبگانی مسئله محور برای حل مسأله احصا شده و در گام بعدی حل مسأله واقعی را در اولویت قرار می دهد. آموزش و توانمندسازی دانشجوی مستعد در چارچوب حل مسأله واقعی، افزایش مهارت های اجتماعی، خودباوری و اعتماد به نفس واقعی توانایی حل مساله هم در آن دیده شده است.
به گفته موحد، ایجاد شبکه های مستعد، افزایش مهارت های کار تیمی و زمینه برای ایجاد توانمندی های نوظهور در بستر کار گروهی، افزایش اعتماد دستگاههای اجرایی و مراکز علمی و هدایت دانشجویان مستعد برای شناسایی مسایل راهبردی کشور از دیگر اهداف اجرای این طرح است.
وی افزود: به صورت کلی در مجموع این ۶ دوره بیشتر از ۷۴۴ هسته شکل گرفته است که بالغ بر ۲۰ هزار نفر متقاضی ورود به هسته ها بوده اند و تعداد کل برگزیدگان تا دوره ششم به ۶۶۴۹ نفر رسیده است. هفت هسته در دوره اول، و در حدود ۲۰۹ هسته در ششمین دور در این برنامه مسأله محور مشارکت داشته اند.
سرپرست معاونت آینده سازان بنیاد ملی نخبگان همینطور بیان نمود: در دوره ششم طرح شهید احمدی روشن تعداد ۵۳۴ دانشجوی دکتری تخصصی، تعداد ۶۶۵ دانشجوی کارشناسی ارشد و تعداد ۶۷۰ دانشجوی دوره‌ی کارشناسی به عضویت این هسته ها درآمدند و مقرر است طی ۹ ماه آینده فعالیت علمی و فرهنگی انجام دهند. در مجموع هم طی این شش دوره طرح، بالغ بر ۲۰۰۰ دانشجوی کارشناسی، ۲۲۱۰ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۲۴۳۱ دانشجوی دکتری در این هسته ها حضور داشته اند.
وی اضافه کرد: برنامه پشتیبانی از اجتماعات مستعدین برتر یک برنامه راهبردی و اولویت دار در بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است این برنامه به دنبال آن است که بر مبنای سند استراتژیک کشور در امور نخبگان و سایر اسناد بالادستی، رفع نیازهای کشور را به کمک هسته ها و اجتماعات نخبگانی انجام دهد.


منبع:

1400/10/04
12:57:23
0.0 / 5
550
تگهای خبر: آموزش , فناوری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آزینیک