رئیس ستاد اجرایی سازی سند ملی فناوری های نرم:

خانه های خلاق و نوآوری توسعه می یابند

خانه های خلاق و نوآوری توسعه می یابند

آزینیک: رئیس ستاد اجرایی سازی سند ملی فناوری های نرم روشهای تأمین مالی خانه های خلاق را توصیف کرد.به گزارش آزینیک به نقل از معاونت علمی و فناوری، پرویز کرمی رئیس ستاد اجرایی سازی سند ملی فناوری های نرم، پشتیبانی از توسعه خانه های خلاق و نوآوری در سرتاسر کشور را گامی برای تأمین مالی ایده های نوآورانه دانست و اظهار داشت: یکی از لزوم های توسعه کسب و کارهای خلاق، شکل دهی زنجیره تأمین و حمایت های مالی است که این خانه ها با حمایت ستاد و سرمایه گذاری بخش خصوصی، سرمایه مورد نیاز برای تبدیل ایده به پدیده و محصول و هم تکمیل زنجیره ارزش افزوده از فناوری و نوآوری را فراهم می آورند.
خانه هایی با توانایی جذب بالای جمعیت خلاق
کرمی با اشاره به اینکه این خانه ها بعنوان یک پلت فرم و پل اصلی برای شبکه ای از نوآوران و جوانان خلاق عمل می کنند که می توانند به هر شکل و اندازه ای در بیایند، اظهار داشت: با عنایت به تنوع مدلهای کسب و کار و سیستم های مختلف در سرتاسر جهان، راهکارهای گوناگونی برای توسعه این خانه ها در نظر گرفته شده است. ازاین رو خانه های خلاق و نوآوری بعنوان پروژه ای راهبردی و محوری برای توسعه پایدار ایجاد اشتغال و ثروت افزایی در سطح هر منطقه، تعریف و طراحی می شود که توانایی جذب جمعیت خلاق بالایی را بر مبنای داشته های فرهنگی، هنری و مزیت های بومی دارند.
ضرورت توانمندی مالی خانه های خلاق و نوآوری
دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی با ذکر این نکته که مشخص است این خانه ها برای توسعه برنامه های خود در حوزه بازاریابی، علاوه بر مجموعه حمایت هایی که از مسیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از آنها می شود، به مسیری برای طراحی تأمین مالی و جذب سرمایه هم نیاز دارند، افزود: تعریف تأمین مالی هم مشخص است به فرآیندی که به دنبال ایجاد، جمع آوری و افزایش منابع مالی یا سرمایه ای برای هر نوع مخارج است، تأمین مالی گفته می شود که این منابع در کشور ما، در سه حوزه بانک، صندوق های پژوهشی و فناوری بازار سرمایه و بیمه جمع آوری می شود. شرکتهای مختلف در سرتاسر جهان برای تأمین مالی خود، راهکارهای نسبتا مشترکی دارند. دو مسیر متداول آنها، یکی درآمد کسب شده از فروش محصولات است و دیگری سرمایه گذاری خارجی.
روی آوردن به شیوه های تأمین مالی جمعی
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به روش دیگر تأمین مالی خانه و شرکتهای خلاق اشاره نمود و اظهار داشت: در کنار صندوق های جسورانه، یک روش، تأمین مالی جمعی است که ظرفیت های بسیاری دارد. این روش بدین ترتیب است که آن خانه یا شرکت خلاق به سراغ یک جمعیت هدف، مثلاً اساتید دانشگاهی حوزه های مرتبط، خیرین یا سرمایه گذاران خرد رفته و اعتماد مالی آنها را جهت راه اندازی یک پروژه یا یک کارآفرینی جلب می کند. البته که در این روش، علاوه بر تسهیلات بلاعوض، کمک ها به صورت قرض و مشارکت هم خواهد بود که البته به تازگی در تعامل صندوق نوآوری و شکوفایی، ریسک حاصل از این سرمایه گذاری را در کنار سکوهای تأمین مالی به عهده می گیرد.
کرمی در ادامه به روش سرمایه گذاری فرشته اشاره نمود و اظهار داشت: یک روش دیگر هم معمول است که از آن تحت عنوان سرمایه گذاری فرشته نام برده می شود. سرمایه گذار فرشته شخصی است با سرمایه خالص بالا که از سرمایه شخصی خود برای سرمایه گذاری استفاده می نماید و برای این سرمایه گذاری تنها به تصمیمات خود متکی است. سرمایه گذاران فرشته معمولاً به حوزه خاصی از کسب و کارها علاقمند هستند.آنها معمولاً به امید رسیدن به سود و معمولاً با خرید سهام، در کسب و کاری سرمایه گذاری می کنند برای همین نه تنها کسب و کار خلاق را با افزایش سرمایه حمایت می کنند، بلکه تجربه و دانش خویش را هم در جهت کسب موفقیت در اختیار شرکت قرار می دهند. این سرمایه گذاران می توانند به تنهایی و یا در چارچوب اتحادیه، سرمایه گذاری کنند.
دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق اضافه کرد: خانه های خلاق و نوآوری و شرکتهای خلاق می توانند در کنار حمایت های مختلفی که از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور دریافت می کنند، برای توسعه و استقلال بیشتر کسب و کار خود، به راهکارهایی که اشاره شد، متوسل شوند.

1400/08/26
11:20:15
0.0 / 5
700
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
آزینیک