نخستین زن چینی پیاده روی فضایی انجام داد

نخستین زن چینی پیاده روی فضایی انجام داد

آزینیک: «وانگ یاپینگ» اولین زن چینی است که روز گذشته (یکشنبه هفتم نوامبر - ۱۶ آبان) در ایستگاه فضایی این کشور پیاده روی فضایی انجام داد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی ناسا، سازمان فضایی سرنشین دار چین اعلام نمود: این پیاده روی فضایی توسط فضانوردان، ژای ژیفانگ فرمانده مأموریت «شنژو-۱۳»، و وانگ یاپینگ دومین فضانورد زن چین که به فضا رفته انجام شد.
وانگ حالا نخستین زن فضانورد چین است که پیاده روی فضایی انجام داده است. انتظار می رفت که راهپیمایی فضایی آنها ۶ ساعت طول بکشد.
فعالیت پیاده روی این فضانوردان زمانی شروع شد که وانگ یاپینگ و ژای ژیفانگ از هوابند در ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین به نام تیانه خارج شدند. در طول این فعالیت، ژای زیفانگ در داخل ایستگاه فضایی باقی ماند و در آنجا سیستم های حیاتی را زیر نظر گرفت.
وانگ یاپینگ در سال ۲۰۱۳ در مأموریت «شنژو -۱۰» هم شرکت داشت و دومین فضانورد چین شد که به فضا رفته است. پیاده روی فضایی تاریخی یاپینگ در واقع ادامه راه دیگر فضانوردان زن است که به فضا قدم گذاشته اند.
اولین زنی که در فضا قدم زده است، فضانورد سوتلانا ساویتسکایا بوده که نخستین پیاده روی فضایی خویش را در سال ۱۹۸۴ در حالیکه در طول مأموریت سایوز T-۱۲ به ایستگاه فضایی سالیوت ۷ متصل بود، انجام داد. در همان سال، کاترین سالیوان نخستین زن آمریکایی بود که در طول مأموریت STS-۴۱G در فضا راه رفت.
چند روز پیش از این پیاده روی فضایی، اداره ملی فضایی چین (CNSA) اعلام نمود: خدمه «شنژو-۱۳» درحال آماده شدن برای پیاده روی فضایی هستند، اما تاریخ مشخصی برای آن ارائه نکرد.
خدمه شنژو-۱۳ همینطور نخستین تمرین تخلیه اضطراری خویش را پیش از این پیاده روی فضایی انجام دادند. این پیاده روی فضایی یک ضربه به ایستگاه و رویداد کاهش فشار بعدی را شبیه سازی کرد که خدمه را ملزم به تخلیه به فضاپیمای شنژو-۱۳ کرد.
به گفته رسانه های دولتی چین، این فضانوردان در جریان پیاده روی فضایی درحال برنامه ریزی برای نصب ۲ دستگاه بودند که شامل یک «دستگاه تعلیق» و یک «آداپتور ترکیبی بازوی رباتیک» در قسمت بیرونی ماژول هسته تیانه بود.
یکی از فضانوردان در جریان این پیاده روی فضایی، از این بازوی رباتیک برای حرکت به اطراف استفاده نمود. این بازو شبیه Canadarm مورد استفاده در شاتل فضایی و Canadarm۲ است که هم اکنون در ایستگاه فضایی بین المللی استفاده می شود.
وانگ یاپینگ در این راهپیمایی فضایی لباس فضایی جدیدی پوشیده شده بود که توسط فضاپیمای «تیانژو-۳» (Tianzhou-۳) در ماه سپتامبر (شهریور- مهر) به این ایستگاه تحویل داده شد. به قول رسانه های دولتی، این لباس برای قد کوتاه یاپینگ درست شده است. لباس ژیگانگ قبلا توسط خدمه «شنژو-۱۲» استفاده می شد.
هر دو این فضانوردان تقریباً ۶ ساعت خارج از این ایستگاه بودند ؛ این پیاده روی فضایی در ساعت یک و ۱۶ دقیقه صبح به وقت پکن به پایان رسید.
فضاپیمای شنژو-۱۳ سوار بر موشک «لانگ مارچ ۲ اف» در روز ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) از مرکز پرتاب ماهواره «جیوچوانم در بیابان «گبی» در ساعت ۱۲ و ۲۳ دقیقه بعدازظهر به وقت منطقه زمانی شرقی به فضا پرتاب شد. شنژو-۱۳ هشت ساعت بعد از پرتاب به ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین به نام تیانه متصل شد.
آنها مقرر است شش ماهه در ایستگاه فضایی چین بمانند و طولانی ترین مأموریت فضایی کشور را انجام دهند.

1400/08/20
13:43:59
0.0 / 5
745
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , نصب
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آزینیک