ساخت دستگاهی برای رفع اشکال فاضلاب اهواز توسط دانش بنیان ها

ساخت دستگاهی برای رفع اشکال فاضلاب اهواز توسط دانش بنیان ها

آزینیک: یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و ساخت دستگاهی برای رفع اشکال آب های سطحی بعنوان یک معضل زیست محیطی در شهر اهواز شد. دستگاهی که پیش از این فنآوری تولید آن تنها در اختیار کشورهای امریکا، آلمان، ژاپن و فرانسه بود.


به گزارش آزینیک به نقل از خبرگزاری ایرنا، مشکل آب های سطحی در شهر اهواز مدت ها است که به یک معضل محیط زیستی تبدیل گشته است و زندگی مردم این شهر را مختل کرده است.
بر همین اساس موضوع جمع آوری آب های سطحی و فاضلاب شهری استان خوزستان در دستور کار قرار گرفت و در این جا بود که دانش بنیان ها به میدان آمدند.
برای حفر زمین نیاز به دستگاه های پیشرفته بود. حفاری و لوله گذاری در محیط مسکونی از چالش های این طرح بود که دستگاه های حفاری مکانیزه میکروتونلینگ بعنوان راهکار فناورانه این مشکل عنوان شد.
متخصصان یک شرکت دانش بنیان طراحی و ساخت این دستگاه های حفاری پیشرفته را انجام می دهند.
بر همین اساس با حمایت کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری و تاکید بر به کارگیری ظرفیت شرکت های دانش بنیان و فناور داخلی در رفع چالش ها، قراردادی با مجموعه توانمند داخلی منعقد شد.
طبق اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حمایت کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری، از دستگاه حفاری مکانیزه میکروتونلینگ ایران ساخت رونمایی شده است.


دستگاه میکرو تی بی ام با قطر حفاری ۱۲۰۰ میلی متر برای نخستین بار در کشور با همت متخصصین داخلی، طراحی و ساخته شد و مقرر است از این دستگاه بومی، در پروژه ملی جمع آوری آب های سطحی و فاضلاب شهری استان خوزستان استفاده گردد.
این دستگاه قادر به کارگذاری لوله های با قطر هزار و ۱۰۰ میلی متر است. این دستگاه برای اجرای خطوط انتقال فاضلاب در شهر اهواز طراحی شده است و استفاده از آن خیلی از مشکلات سیستم فاضلاب شهری این شهر را رفع خواهدنمود.
اقدامی که علاوه بر رفع نیاز داخل به کشورهای منطقه نیز کمک کرده است تا نیازشان را مرتفع کنند.
این محصول دانش بنیان به کشورهایی چون آذربایجان و قطر صادر می شود. ضمن این که فناوری تولید این محصول قبل از این تنها در اختیار کشورهای امریکا، آلمان، ژاپن و فرانسه بوده است و با این اقدام دانش بنیان ها ایران نیز در جمع این کشورها قرار گرفتند.
با این اقدام ۶۰ درصد صرفه جویی ارزی نسبت به نمونه های مشابه خارجی صورت گرفت.
البته نکته مهم در کاربرد و طراحی این دستگاه این است که در هر منطقه ای باتوجه به اطلاعات زمین شناسی و متناسب با خاصیت های خاک شناسی باید دستگاه طراحی و ساخته شود.


منبع:

1400/07/06
10:58:09
0.0 / 5
767
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آزینیک