هشدار یونیسف به مناسبت هفته جهانی آب

خطر کم آبی کودکان خاورمیانه و شمال آفریقا را تهدید می کند

خطر کم آبی کودکان خاورمیانه و شمال آفریقا را تهدید می کند

به گزارش آزینیک یونیسف به مناسبت هفته جهانی آب در مورد تأثیر بی سابقه کم آبی بر کودکان ساکن خاورمیانه و شمال آفریقا اخطار داد و اعلام نمود از هر ۱۰ کودک ساکن در این مناطق، ۹ نفر در نواحی دارای تنش شدید آب زندگی می کنند که نتایج منفی بر رشد و سلامت آنان خواهد داشت.


یکم تا پنجم شهریور مصادف با ۲۳ تا ۲۷ ماه آگوست هفته جهانی آب نام دارد. این رویداد پنج روزه فرصتی جهت بررسی و بحث در مورد مسائل در ارتباط با مدیریت آب و توجه به بحرانی است که گریبانگیر همه ساکنان زمین است.
در بین تمام بلایای طبیعی مانند آتشسوزی، زمین لرزه و توفان، بروز پاندمی کووید ۱۹ هم بحران کم آبی را تشدید کرده است.
بحران آب در خاورمیانه و شمال آفریقا جدی است
به مناسبت هفته جهانی آب، یونیسف گزارشی را منتشر نموده است که نشان داده است بحران کم آبی در این مناطق بی سابقه بوده و تهدید جدی برای سلامت و بقای کودکان است. این گزارش نشان داده است از هر ۱۰ کودک ساکن در این مناطق، ۹ نفر با تنش کم آبی مواجهند که تهدیدی جدی برای سلامت، رشد، معیشت و تغذیه آنان است.
در این گزارش آمده است: در این مناطق ۱۷ کشور وجود دارد که دارای بیشترین تنش کم آبی هستند، حدود ۴۱ میلیون نفر در خاورمیانه و شمال آفریقا به آب شرب سالم دسترسی ندارند و ۶۶ میلیون نفر فاقد بهداشت اولیه هستند.
تاثیر کم آبی بر تغذیه
کم آبی بر تمام جنبه های زندگی تأثیر می گذارد؛ ولی تأثیر آن بر کشاورزی، ناامنی غذایی، جنگ، آوارگی و مهاجرت را به دنبال دارد و کودکان، افراد کم توان مالی و حاشیه نشین را بیشتر از سایرین تحت تأثیر قرار می دهد.
این گزارش نشان داده است در چنین مناطقی کودکان به جای رشد، آموزش و پرورش، باید مسافت زیادی را برای تأمین آب بپیمایند که سلامتی روحی و جسمی آنان را تحت تأثیر قرار می دهد.
میزان مصرف فعلی آب، رشد جمعیت و آثار تغییرات آب و هوای زمین سبب شده دوسوم از کل جمعیت جهان که شمار آن به بیشتر از چهار میلیارد نفر می رسد، حداقل یک ماه در سال، با کمبود شدید آب مواجه باشند.
تا سال ۲۰۵۰ میلادی تقاضای جهانی برای آب به میزان ۵۰ درصد افزایش می یابد و بخش عمده این تقاضا در کشورهای در حال توسعه واقع در آفریقا و آسیا است. در همین زمان تولید غذا هم باید به میزان ۷۰ درصد افزایش یابد تا پاسخگوی نیاز جمعیت زمین باشد.
این در حالی است که سالانه حدود ۳۰۰ هزار کودک زیر پنج سال به علت بیماری اسهال ناشی از مصرف آب آلوده جان خویش را از دست می دهند. این آمار به مفهوم مرگ روزانه ۸۰۰ کودک یا مرگ یک کودک در هر دو دقیقه است.
برنده جایزه بین الملی آب استکهلم چه کسی بود؟
هر سال به مناسبت این رویداد یک مسابقه بین المللی برای عرضه چاره هایی برای چالش کم آبی بین دانش آموزان ۱۵ تا ۲۰ ساله در استکهلم سوئد برگزار می گردد. جایزه سال جاری به دانش آموزی به نام اشانی جا از کالیفرنیا برای عرضه مقاله ای با عنوان "چگونگی حذف آلاینده ها از آب شیرین به روشی ساده و مقرون به صرفه " تعلق گرفت.
حل بحران کم آبی نیازمند اتحاد دولتمردان، محققان، کشاورزان، صنعتگران و تمام ساکنین زمین است.


منبع:

1400/06/06
22:53:15
0.0 / 5
531
تگهای خبر: آموزش , صنعت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
آزینیک