استفاده از نانوذرات برای مقابله با كووید- ۱۹

استفاده از نانوذرات برای مقابله با كووید- ۱۹

به گزارش آزینیک یک گروه از محققان بین المللی با مطالعه فناوری های نانوذرات موجود راهکارهایی را جهت استفاده از این تکنولوژی ها به منظور مقابله با کووید- ۱۹ شناسایی نمودند.به گزارش روز یکشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، بر طبق این تحقیقات نانوذرات طلا برای تولید واکسن مناسب هستند و باعث افزایش واکنش سیستم ایمنی نسبت به کرونا می شوند. همینطور نانوذرات ارگانیک برای بسته بندی مواد ژنتیکی ویروس در تولید واکسن ها کاربرد دارند.
نانوذرات نقره هم خاصیت ضد ویروسی دارند و به همراه ترکیبات گشادکننده نایژه ها و نایژک ها برای درمان این بیماری کارآیی دارند. نقاط کوانتومی هم نوع دیگری از نانوذرات هستند که میتوان از آنها در شناسایی و تشخیص بیماری بهره گرفت.
نانوذرات آهن قابلیت ترکیب با پروتئین تاجدار ویروس کووید- ۱۹ را دارند و امکان هدف گیری ویروس را با استفاده از داروهای جدید فراهم می کنند. با استفاده از نانوتیوب های کربنی که دارای خواص الکتریکی و گرمایی منحصر به خود هستند، میتوان موادی را تولید کرد که در مجاورت ویروس گرم شده و مانع تولید مثل آن شوند.
فناوری های نانو امکان تغییر داروهای موجود برای مقابله با کرونا را هم فراهم می کنند. برای مثال نانوذرات کیتوسان که پیش از این برای مقابله با ویروس هپاتیت C مورد استفاده قرار گرفته، می تواند در درمان این بیماری هم اثرگذار باشد.
بر طبق این تحقیقات، فناوری های نانوذرات کاربردهای گوناگونی در مقابله با کووید- ۱۹ دارند و به کارگیری این فناوری ها برای توسعه روش های درمانی جدید، نیازمند یک تلاش جهانی است.
به گزارش آزینیک به نقل از ایرنا، ویروس کرونا معروف به «کووید- ۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد.
ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دیماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تصریح کرد که باآنکه واژه همه گیر (pandemic) به علت حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد؛ اما ارزیابی های این سازمان ویروس کرونا را «همه گیر جهانی» شناسایی و اعلام می کند.
هم اکنون خیلی از کشورهای جهان همچون ایران درگیر پاندمی ویروس کووید ۱۹ هستند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Current Opinion in Colloid & Interface Science انتشار یافته است.


1400/02/14
21:29:53
0.0 / 5
543
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
آزینیک