فضانوردان ماموریت كرو-1 بالاخره عازم زمین شدند

فضانوردان ماموریت كرو-1 بالاخره عازم زمین شدند

آزینیک: فضانوردان ماموریت «کرو-1» شرکت فضایی اسپیس ایکس بعد از دو بار به تعویق افتادن ماموریت بازگشت آنها به زمین بالاخره بعدازظهر روز گذشته (شنبه اول می -11 اردیبهشت) عازم زمین شدند.


به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری یونایتدپرس، این فضانوردان ساعت هشت و ۳۵ دقیقه بعدازظهر شنبه به وقت منطقه زمانی شرقی، کپسول «دراگون کرو» خودرا از ایستگاه بین المللی فضایی جدا کردند و عازم یک فرود شبانه بر آب های ساحل فلوریدا در آمریکا شدند.
این فضانوردان ۶ و نیم ساعت پس از جدا شدن از ایستگاه بین المللی فضایی به محل فرود بر آب فضاپیمای خود در سواحل فلوریدا می رساند.
فرود این فضاپیما برای آب های سواحل فلوریدا برنامه ریزی شده است. این نخستین بازگشت شبانه کپسول خدمه دار آمریکا از روز ۲۷ دسامبر ۱۹۶۸ بشمار می رود که فضاپیمای «آپولوی ۸» با فضانوردان ناسا به اسامی «فرانک بورمن»، «جیم لاول» و «بیل اندرس» بر اقیانوس آرام فرود آمد.
طبق اعلام ناسا، کپسول «کرو دراگون» با قابلیت فرود بر آب، بطور خودکار از ایستگاه بین المللی فضایی جدا می شود و این ایستگاه را برای فرود بر یکی از هفت منطقه از پیش تعیین شده برای فرود ترک می کند.
مکان های اصلی انتخاب شده برای فرود این کپسول «خلیج مکزیک» در نزدیکی شهر «پاناما»، «فلوریدا» و سپس حوالی «تامپا» در این ایالت است.
این فضانوردان آنچه را که ناسا آنها را «تحقیق مهم و حساس به زمان» می خواند با خود به همراه خواهند آورد.
مایک هاپکینززفرمانده خدمه ماموریت «کرو-۱» دوشنبه گذشته از ایستگاه بین المللی فضایی اظهار داشت: این کپسول بصورت رباتیک پرواز خواهدنمود مگر اینکه مشکل جدی وجود داشته باشد.
ابتدا قرار بود این فضاپیما در روز ۲۸ آوریل به زمین بازگردد که بازگشت آن به سبب شرایط ضعیف آب و هوایی به روز جمعه ۳۰ آوریل موکول شد اما در روز ۳۰ آوریل نیز بازگشت این کپسول برای دومین بار به سبب شرایط آب و هوایی به تعویق افتاد.
ماموریت «کرو-۱» شرکت فضایی اسپیس ایکس برای ناسا در تاریخ ۱۵ نوامبر سال قبل با فضاپیمای Resilience شروع شد؛ این نخستین پرواز عملیاتی خدمه دار فضاپیمای تجاری «کرو دراگون» شرکت فضایی اسپیس ایکس برای ناسا بود.
این فضاپیما یک روز بعد یعنی ۱۶ نوامبر به ایستگاه بین المللی فضایی رسید و ویکتور گلوور، مایک هاپکینز، شانون واکر فضانوردان ناسا و سوئیچی نوگوچی فضانورد سازمان فضایی ژاپن را به این آزمایشگاه در حال گردش رساند.
اسپیس ایکس هفته گذشته دومین ماموریت پرواز خدمه دار خودرا برای ناسا با نام «کرو-۲»انجام داد تا چهار فضانورد دیگر را به ایستگاه بین المللی فضایی برساند. این فضانوردان روز شنبه ۲۴ آوریل (چهارم اردیبهشت) بعنوان تیم امدادی برای کمک به فضانوردان ماموریت «کرو-۱ » وارد این آزمایشگاه در حال چرخش شدند.
انتظار می رود فضاپیمای کرو دراگون شرکت فضایی اسپیس ایکس به نام Resilience در یکی از هفت سایت فرود در ساحل اقیانوس اطلس در فلوریدا و یا در خلیج مکزیک فرود آید. محل دقیق فرود این فضاپیما به شرایط آب و هوایی در زمان بازگشت فضانوردان کرو-۱ به زمین بستگی دارد.منبع:

1400/02/14
14:03:34
0.0 / 5
509
تگهای خبر: تجاری , سایت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آزینیک