توسط محققان ایرانی؛

دستگاه پیشرفته پالایش هوا با فیلترهای بومی تولید شد

دستگاه پیشرفته پالایش هوا با فیلترهای بومی تولید شد

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان به همراه گروهی از دانشجویان پژوهشگر این دانشگاه با طراحی، ساخت و بومی سازی ۵ مدل از فیلترهای تخصصی، دستگاه پیشرفته پالایش هوا تولید کردند.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از وزارت علوم، علی اشرفی سرپرست تیم سازنده به همراه دانشجویانی از دانشکده های مهندسی مواد، مهندسی مکانیک و مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به طراحی و ساخت دستگاهی با استاندارد دستگاههای مشابه خارجی و مطابق با آخرین یافته های علمی پژوهشگران دانشگاه ماساچوست آمریکا شدند.
دانشیار دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان ضمن اشاره به خصوصیت های این محصول کاربردی اظهار داشت: بحران آلودگی هوا و شیوع کرونا، نگرانی هایی در مورد تصفیه هوا در محیط های بسته را به همراه داشت و این مورد تعدادی از دانشجویان فعال این دانشگاه را برآن داشت تا ضمن مطالعه بر روی دستگاههای معتبر بین المللی، نمونه ای منحصربه فرد در کشور را تولید کنند.
علی اشرفی با اشاره به اینکه ۵ نوع از فیلترهای تخصصی به کار رفته در این دستگاه در آزمایشگاه دانشگاه صنعتی اصفهان طراحی، ساخته و بومی سازی شده است، اضافه کرد: برای افزایش راندمان این دستگاه، علاوه بر فیلترهای G۴، هپا، جاذب آلاینده های گازی، و فوتوکاتالیست، فیلتر های آنتی باکتریال از نوع نانو با هدف جذب و غیرفعال سازی باکتری ها و ویروس ها و همینطور فیلتر ضدویروس با توانایی غیرفعال سازی حرارتی ویروس SARS_COV_۲ به کار گرفته شده است.
وی افزود: با عنایت به مشکلات ناشی از آلودگی هوا در کلان شهرها احتیاج به استفاده از دستگاههای پالایش هوا با برخورداری از فیلترهای جاذب آلاینده گازی، در محیط خانه ها، اداره ها و مراکز درمانی بسیار ضروریست.
اشرفی افزود: فیلتر های ساخته شده از مواد جاذب قوی با توانایی جذب گازهای مضری چون فرمالدئید، NOx، Sox و فیلترهای فتوکاتالیست با توانایی اکسیدکنندگی بالا در مقابل ترکیبات شیمیایی و میکروارگانیسم ها، کارکرد این دستگاه را در مبارزه با بیماری های ویروسی بالا می برد.
دانشیار دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان توجه به اثرات زیست محیطی را در طراحی این دستگاه مهم دانست و خاطرنشان کرد: با استفاده از لامپ ماورای بنفش فاقد اوزون، راندمان پالایش هوا افزایش پیدا کرده است و بدون انتشار گاز اوزون به محیط، شرایط را برای تنفس سالم فراهم می شود.
وی ضمن اشاره به توانایی دستگاه ساخته شده در جذب ریزگردها تاکید کرد: بهره گیری از فیلتر اولیه G۴ و فیلتر های HEPA، امکان جذب ذرات بین ۱ تا ۳ میکرون مانند گرد و غبار و جذب ذرات ۳ دهم میکرون با راندمان بالای ۹۹ درصد را به وجود آورده است.
گفتنی است این دستاورد حاصل فعالیت پژوهشی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان آقایان سجاد خلیلی از دانشکده مهندسی مواد، محمد حسین شاه سنایی و محمد صادق رفیعی از دانشکده مهندسی مکانیک و حامد منزوی زاده از دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر به سرپرستی دکتر علی اشرفی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مواد است که در مدت زمان ۶ ماه و با نام تجاری "بریس" (نام یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان) به ثبت رسیده است.منبع:

1400/02/09
20:53:34
0.0 / 5
519
تگهای خبر: تجاری , دانشگاه , صنعت , كاربر
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آزینیک