یك استاد دانشگاه،

شكوفایی اقتصاد در گرو ادامه پشتیبانی از دانش بنیان ها است

شكوفایی اقتصاد در گرو ادامه پشتیبانی از دانش بنیان ها است

به گزارش آزینیک یک استاد دانشگاه، شکوفایی هرچه بیشتر اقتصاد کشور را در گرو ادامه راه فعلی در پشتیبانی از دانش بنیان ها و توجه هرچه بیشتر دولت آینده به نخبگان و فناوران دانست.


رضا سهم دینی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، ضمن اشاره به موفقیت های روز افزون حوزه دانش بنیان کشور در توسعه فناوری در عرصه های مختلف همچون صنعت و حوزه پزشکی، نقش جامعه فناوران و نخبگان را در توسعه زیست بوم نوآوری در کشور بسیار اثربخش خواند.
وی ضمن اشاره به نام گذاری سالجاری با عنوان "«تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» اظهارکرد: دغدغه رهبر معظم انقلاب برای نیل به اقتصاد مقاومتی و پیشرفت کشور در طول سال های گذشته که بسیار منطقی و راهبردی بوده است، همواره جلب توجه مسئولان اجرایی کشور به تولید داخلی و اتکا به توانمندی های جامعه نخبگان و فناوران بوده است.
این دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار(DBA) ضمن اشاره به شکل گیری بیشتر از پنج هزار شرکت دانش بنیان در کشور در طول سال های گذشته، تاکیدکرد: طبق اعلام مسئولان میزان درآمد این شرکت ها امسال به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است و این روند رو به رشد مبین تاثیرگذاری این بخش در اقتصاد کشور است.
وی در عین حال ضمن اشاره به برخی موانع در راه تولید در کشور، اظهار داشت: متاسفانه برخی قوانین و مقررات همچون سد محکمی روند تولید و سرمایه گذاری در حوزه های مختلف همچون حوزه دانش بنیان را که متشکل از فناوران و نخبگان است را مختل کرده است و این نیازمند اهتمام جدی مجلس شورای اسلامی و دولت برای رسیدگی است.


سهم دینی با بیان اینکه، در طول سال های گذشته اقدامات و البته گفتمان سازی مناسبی در حوزه اقتصاد دانش بنیان کشور به عنوان راهبرد اصلی توسعه کشور به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل گرفته است، ایجاد همگرایی هرچه بیشتر و تعامل مثبت بین ذی نفعان، فعالان و مدیران بخش های مختلف حاکمیت و بخش خصوصی در این عرصه را بسیار با اهمیت خواند.
وی در ادامه، اقتصاد دانش بنیان را الگو و بنیان نوین و جدیدی در اقتصاد جهانی به منظور افزایش هرچه بیشتر بهره وری، کیفیت و رقابت پذیری دانست که بر تمامی شاخصهای اقتصاد داخلی و جهانی اثرگذار خواهد بود.
این استاد دانشگاه معتقد است: توجه ویژه به بخش علمی رو به رشد کشور و پیوند هرچه بیشتر دانشگاه ها با بخش های مختلف صنعت، کشاورزی و خدمات با همراهی نخبگان و فناوران در زیست بوم نوآوری و فناوری بطور حتم سبب خودکفایی و البته خنثی سازی تحریم ها خواهد شد.
وی تاکیدکرد: حرکت رو به رشد شرکتهای فناور مستقر در پارک ها و مراکز علمی به سمت بومی سازی خیلی از تجهیزات و کالاهای مورد نیاز بخش های مختلف و پتانسیل موجود در این حوزه برای درآمدزایی مناسب برای کشور، خروج از اقتصاد تک محصولی نفت، جذب و اشتغالزایی هرچه بیشتر جامعه بیکار تحصیل کرده دانشگاهی که روز به روز شاهد افزایش آنان در جامعه هستیم، بطور حتم لزوم توجه هرچه بیشتر به این حوزه را دوچندان کرده است.


1400/02/04
20:34:33
0.0 / 5
479
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آزینیک