در راستای ارتقا سطح كیفی خدمات آزمایشگاهی؛

۱۰ استاندارد ملی جدید آزمایشگاهی تدوین شد

۱۰ استاندارد ملی جدید آزمایشگاهی تدوین شد

به گزارش آزینیک معاونت علمی و فناوری اعلام نمود که شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی توانست پارسال ۱۰ استاندارد جدید در حوزه آزمایشگاه را تدوین کند.به گزارش آزینیک به نقل از معاونت علمی و فناوری، سال قبل با تلاش شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ۱۰ استاندارد جدید در این عرصه تدوین شد.
یکی از رسالت های مهم شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استانداردسازی فعالیتهای آزمایشگاهی است. شبکه تلاش می کند تا از روش های متعدد مانند پشتیبانی از آزمایشگاه ها در زمینه کالیبراسیون تجهیزات، استقرار استاندارد ISO/IEC ۱۷۰۲۵، آموزش مدیران، ارتقای کیفیت خدمات و تدوین استانداردها این مورد را محقق کند. در واقع انجام آزمون در آزمایشگاه ها بر مبنای روش های درست و صحه گذاری شده و بر مبنای استاندارد، باعث اطمینان از نتایج و افزایش اثربخشی آن می شود.
سال گذشته شبکه آزمایشگاهی ۲۵ عنوان استاندارد را به منظور تدوین به سازمان استاندارد پیشنهاد کرد که از این میان، ۱۰ مورد برای تدوین بعنوان استاندارد ملی پذیرفته شد. این استانداردها در زمینه روش انجام آزمون است و در کمیته های مختلف صنایع شیمیایی، فلزشناسی، آب و آبفا، اندازه شناسی و مهندسی پزشکی، مطرح و بررسی شدند.
در حال حاضر، مراحل تدوین ۹ استاندارد به صورت کامل به پایان رسیده و در مرحله دریافت شماره ملی هستند. «تعیین مساحت سطح ویژه پودرهای فلزی به روش جذب سطحی فیزیکی»، «روش آزمون مساحت سطح کاتالیست و حامل های کاتالیست»، «راهنمای تصحیح اثرات بین عنصری در آنالیز طیف سنجی پرتو ایکس» و «راهنمای آنالیز عنصری با طیف سنج فلورسانس پرتو ایکس برپایه تفکیک طول موج»، برخی از این استانداردها است.
شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی با تشکیل کارگروه های تخصصی کوشیده است زمینه به اشتراک گذاری دانش و تجربه کارشناسان و متخصصان آزمایشگاهی کشور را فراهم آورد. اعضای این کارگروه ها از کارشناسان آزمایشگاه های مختلف از سراسر کشور هستند. یکی از فعالیتهای تخصصی این کارگروه ها، تدوین استانداردهای ملی دستگاهی و روش های انجام آزمون است.


منبع:

1400/01/22
13:13:34
0.0 / 5
876
تگهای خبر: خدمات , فناوری , كیفیت , متخصص
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
آزینیک