معاون علمی و فناوری مطرح كرد؛

ساخت نخستین واكسن آبزیان

ساخت نخستین واكسن آبزیان

به گزارش آزینیک معاون علمی رئیس جمهور با اعلان اینکه پژوهشگران کشور علاوه بر تولید واکسن آبزیان، واکسن آنفلوآنزای فصلی انسانی را تولید کردند، اظهار داشت: در تولید قطار مترو و موتورهای سه سیلندر به خودکفایی رسیدیم.به گزارش آزینیک به نقل از مهر، سورنا ستاری امروز در «آئین بهره برداری از طرح های ملی معاونت علمی» که با حضور رئیس جمهور در قالب «شصت و یکمین برنامه افتتاح پروژه های کلان ملی» که بصورت ویدئو کنفرانسی از رسانه ملی پخش گردید، اظهار داشت: ما در حوزه بیوتکنولوژی، اکوسیستم فعالی داریم به صورتی که یکی از شرکت های دانش بنیان حوزه زیست فناوری توانست پارسال ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه تحقیق و توسعه داشته باشد.
رونمایی از ۵ طرح فناورانه
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن اشاره به یکی از طرح های فناورانه که امروز به مرحله رونمایی رسید، اظهار داشت: واکسن آنفلوآنزا یکی از این طرح ها است که توسط پژوهشگران جوان کشور تولیده شده و به زودی به بازار عرضه خواهد شد.
وی اضافه کرد: این شرکت دانش بنیان سه واکسن دیگر را علاوه بر واکسن آنفلوآنزا در برنامه تولید خود دارد.
ستاری با اشاره به اینکه همین طور مقرر است این شرکت دانش بنیان از شهریور امسال تزریق واکسن آنفلوآنزای فصلی انسانی را شروع کند، اظهار داشت: این شرکت دانش بنیان از ابتدا تا انتهای حوزه واکسن را بر پایه دانشی که دارد، طراحی نموده و الان توانسته دانش فنی تولید واکسن را به دست آورد؛ دولت برای این شرکت فقط زمینه سازی می کند و در نهایت شاید وامی ارائه کند تا محصول شرکت توسعه پیدا کند.
رونمایی از یک رام قطار مترویی
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن اشاره به یک رام قطار مترویی هفت واگنه ایران ساخت اظهار داشت: قبل از شروع کار شرکت های دانش بنیان و همکاری سه مجموعه جهاد دانشگاهی، شرکت متروی تهران و یک شرکت دیگر، ساخت قطارهای مترویی تنها ۲۶ درصد بومی سازی شده بود اما حالا با تلاش این مجموعه ها و ۱۸ شرکت دانش بنیان طی ۱۸ ماه به مرحله ای رسیدیم که بیش از ۸۵ درصد یک قطار، بومی سازی شده است.
وی با اشاره به اینکه میزان داخلی سازی این قطار مترویی ۷۰ درصد شده است، اظهار داشت: درواقع ۷۰ درصد این قطار داخلی سازی شده و امکان تولید انبوه آن وجود دارد.
ستاری با تاکید بر اینکه حالا دانش فنی طراحی مترو را به دست آورده ایم، اضافه کرد: شهرداری قرارداد ۱۰۵ واگن (۱۵ رام) را بسته که مقرر است قسمتی از نیاز کشور را به مرور تامین کند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری خطاب به رئیس جمهور اظهار داشت که لازم است که شما تاکید فرمائید قراردادهای داخلی با شرکت واگن سازی منعقد شود.
افتتاح خط تولید موتور سه سیلندر و آزمایشگاه قوای محرکه
وی ضمن اشاره به رونمایی سوم که درباب افتتاح خط تولید موتور سه سیلندر است، اظهار داشت: این نخستین قراردادی بود که در ابتدای برجام با یک شرکت اتریشی منعقد کردیم؛ طی ۱۵ سال گذشته، این بزرگترین سرمایه گذاری در بحث خودرو بوده که مقرر است در آن ۱۰ نوع موتور بصورت همزمان تولید شود.
ستاری با اشاره به اینکه امروز فاز اول این خط تولید موتور سه سیلندر رونمایی می شود، عنوان کرد: ۱۵۰ هزار موتور در سال می تواند از ظرفیت تولید این خط تولید باشد که به مرور تا ۵۰۰ هزار موتور قابل افزایش است و می تواند بصورت همزمان ۱۰ موتور را به تولید برساند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه مشتری این خط تولید کاملاً مشخص است، اضافه کرد: همین طور در کنار رونمایی از این خط تولید، یک مرکز تست موتور خودرو را با همکاری دانشگاه تهران داریم که این می تواند یکی از بزرگترین مراکز تست موتور خودرو به شمار رود.
وی افزود: این مرکز تست موتور با سرمایه گذاری ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی دانشگاه تهران و معاونت علمی، قابلیت تست موتورهای خودروی دیزلی، بنزینی و الکتریکی را دارد.
ستاری درباب این ناحیه نوآوری اظهار داشت: هم اکنون بیش از ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در ناحیه نوآوری شریف فعالیت می نمایند که تا حالا فروشی برابر با ۲، ۰۰۰ میلیارد تومان داشته اند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه این شرکتها می تواند درآمد خوبی برای دانشگاه باشد، اظهار داشت: همین طور این می تواند مدل موفقی از نوآوری و توسعه شهری با همکاری شهرداری باشد و نشانه ای برای حرکت به سمت شهر تهران شهر هوشمند نیز به شمار رود.
رونمایی از نخستین واکسن آبزیان
وی درباب آخرین رونمایی امروز اظهار داشت: این محصول نخستین واکسن آبزیان است. مشخصه اصلی یکی از شرکت های دانش بنیان این است که مدیرعامل این شرکت، یک خانم است.
ستاری با اشاره به اینکه این شرکت مبادرت به شتابدهی پنج تیم برای تولید پنج محصول کرده که امروز رونمایی می شود، اظهار داشت: هم اکنون تعداد بانوانی که در سطح مدیریت شرکت های دانش بنیان فعالیت می نمایند به بالای ۱۵ درصد رسیده است. برمبنای آخرین آمار، بیش از ۳۵ درصد شاغلان شرکت ها، خانم هستند که این اکوسیستم جدیدی در حوزه کارآفرینی به حساب می آید.


منبع:

1400/01/20
21:32:02
0.0 / 5
917
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آزینیک