بالگرد نبوغ بر سطح مریخ فرود آمد

بالگرد نبوغ بر سطح مریخ فرود آمد

سازمان فضایی ناسا اعلام نمود که بالگرد «نبوغ» بر سطح سیاره سرخ قرار گرفته و از فضاپیمای مادر یعنی مریخ نورد «استقامت» جدا شده است.


به گزارش پایگاه اینترنتی اسپیس، مقامات آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا در «پاسادینا»، «کالیفرنیا» روز یکشنبه اعلام کردند: بالگرد مریخی «نبوغ» با موفقیت بر سطح این سیاره قرار گرفت و سفر ۴۷۱ میلیون کیلومتری آن به همراه مریخ نورد «استقامت» با قرار گرفتن بر سطح این سیاره سرخ به پایان رسید.
قرار است این بالگرد یک هفته دیگر بر فراز مریخ پرواز کند.
«نبوغ» که تنها ۱.۸ کیلوگرم وزن دارد بالگردی کوچک است که با انرژی خورشیدی کار می کند و یک باتری قابل شارژ مجدد برای گرم نگه داشتن تجهیزات خود در طول شب های سخت مریخ دارد. تا امروز نبوغ به مریخ نورد استقامت متصل بود و برای گرم نگه داشتن تجهیزاتش از انرژی هسته ای استقامت استفاده می کرد. حالا این بالگرد از یک باتری داخلی برای تامین انرژی یک گرمگن مهم استفاده می نماید.
«باب بالارم» مهندس ارشد پروژه نبوغ می گوید: این گرمکن می تواند دمای بخش های داخلی بالگرد را در حدود ۴۵ درجه فارنهایت( هفت درجه سانتی گراد) نگه دارد. در صورتیکه دمای شب های مریخ می تواند به منفی ۱۳۰ درجه فارنهایت (منفی ۹۰ درجه سانتی گراد) برسد؛ این دستگاه به آسانی از اجزای اصلی بالگرد مانند باتری و تعدادی از تجهیزات حساس الکترونیکی در مقابل سرمای شدید محافظت می کند.
مقامات ناسا اعلام نمودند که انتظار می رود نبوغ نخستین پرواز خودرا روز ۱۱ آوریل( ۲۲ فروردین) انجام دهد و داده های آن روز ۱۲ آوریل به زمین می رسد. این بالگرد ۸۵ میلیون دلاری نخستین بالگرد ارسال شده به سیاره ای دیگر است و جهت بررسی فناوری های مورد نیاز برای پرواز در سیارات دیگر طراحی شده است.
نبوغ دو دوربین به همراه دارد که اطلاعات پرواز را ثبت می کند. این اطلاعات توسط مریخ نورد استفامت نیز مشاهده خواهد شد. درصورتی که همه چیز به خوبی پیش رود، نبوغ در طول سفر ۳۱ روزه در مریخ، چندین پرواز طولانی مدت بر روی دهانه «جزرو» انجام خواهد داد. ارتفاع هر پرواز نباید بیش از پنج متر باشد و طول مسیر آن ۹۰ متر خواهد بود.
کاوشگر استقامت روز پنجشنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ (نهم مرداد ۱۳۹۹) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کرده بود. استقامت بزرگ ترین و پیچیده ترین کاوشگری است که تا حالا به سیاره مریخ ارسال شده و مقرر است یک ماموریت ۲ ساله را برای جستجوی علائم حیات و آماده سازی مقدمات برای دیدارهای آتی انسان ها بر سطح این سیاره سرخ انجام دهد.


1400/01/16
20:01:20
0.0 / 5
997
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آزینیک