استفاده از شبكه ۵G بعنوان منبع انرژی

استفاده از شبكه ۵G بعنوان منبع انرژی

آزینیک: تعدادی از محققان دانشگاه جورجیاتک واقع در آمریکا توانستند برای نخستین بار در جهان با بهره گیری از فناوری چاپ سه بعدی آنتنی را بسازند که از سیگنال های 5G انرژی الکترومغناطیسی دریافت می کند و از این انرژی برای شارژ تجهیزات الکترونیکی بهره می برد.به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه خبری ساینس، بگفته پژوهشگران، این تکنولوژی جدید که به اندازه یک عابر بانک است، شبکه ۵G را به یک شبکه بی سیم تامین توان الکتریکی تبدیل می کند.

ارتباطات بی سیم مقادیر قابل توجهی انرژی را محیط منتشر می کند و از سال ها قبل تلاش هایی برای بهره برداری از انرژی سیگنال های وای فای و سیگنال های رادیویی در قالب پروژه های مختلف صورت گرفته است. اما فناوری ارتباطات ۵G که برای برقراری ارتباطات سریع و کم تاخیر طراحی شده، فرصت های جدیدی را پیش روی پژوهشگران قرار داده است.

ساختار شبکه های ۵G به شکلی طراحی شده که از امواج میلی متری دارای بسامد بالا برای برقراری ارتباط بی سیم استفاده می نماید. این سطح بالای انرژی امکان دریافت و استفاده از انرژی امواج را برای شارژ تجهیزات الکترونیکی فراهم می آورد.

امکان دریافت امواج با بسامد بالا از مدتی قبل فراهم شده، اما برای این کار به آنتن های بزرگی نیاز است که باید دقیقا در راه امواج قرار گیرند. حالا پژوهشگران توانستند این مشکل را با بهره گیری از مولفه ای موسوم به لنز روتمن حل کنند.

این مولفه ابزار کوچکی است که می تواند امواج آنتن های بزرگ با زاویه دید بسته را به مجموعه ای از سیگنال های مستمر در یک زاویه بسیار بازتر تبدیل کند. بدین ترتیب فرض امکان دریافت چندین سیگنال در راستاهای مختلف را بدون نیاز به چرخش رادار فراهم می آورد.

محققان با بهره گیری از لنز روتمن در طراحی آنتن خود توانستند یک آنتن کوچک بسازند که قابلیت دریافت انرژی آن ۲۱ برابر آنتن های دارای پوشش زاویه ای مشابه است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Scientific Reports انتشار یافته است.منبع:

1400/01/12
19:40:22
0.0 / 5
700
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
آزینیک