روحانی:

فضای مجازی مفاسد بسیاری را از بین برده است

فضای مجازی مفاسد بسیاری را از بین برده است

به گزارش آزینیک رئیس جمهوری با تکیه بر این که فضای مجازی زندگی را سهل و آسان کرده و فعالیت ها را سرعت بخشیده و خیلی از مفاسد را از بین برده است، تصریح کرد: زندگی مردم امروز باید بر اساس شرایط نوین جهانی بنیانگذاری شود.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری روز سه شنبه در آیین رونمایی از سامانه های توسعه دولت الکترونیک، با تشریح مجموعه فعالیتهای انجام گرفته در این حوزه در دولت تدبیر و امید، اضافه کرد: امروز برای دولت و ملت بزرگ ایران به خاطر مصوباتی که در اجرای فناوری های اطلاعات داشتیم روز مبارکی بود این بیستمین جلسه ای بود که به صورت مرتب این مسئله را دنبال می نماییم. زندگی مردم باید برمبنای شرایط نوین جهانی بنیانگذاری شود.
وی افزود: مردم در دولت یازدهم و دوازدهم شاهد بودند که خیلی از فعالیت ها و کارهایی که قبلا انجام می گرفت امروز با یک موبایل ساده ای که در اختیار هست شامل همه فعالیتهای بانکی، مالی، پولی و رد و بدل ها از راه سامانه الکترونیک انجام می گیرد.
روحانی عنوان کرد: امروز شرایطی فراهم شده که مردم خیلی از خدمات را از راه فناوری اطلاعات به سادگی دریافت می کنند. اگر خودرویی را نیاز دارند که او را به جایی برساند از راه همین سامانه های الکترونیک وارد شود و خدمات بگیرد. اگر صنایع دستی را انجام داده از راه این سامانه ها می تواند بفروش برساند.
رییس جمهوری در عین حال تصریح کرد: زندگی مردم امروز کاملا متحول شده و شرایط قبلی و سنتی دیگر نیست چون که با تلاش این دولت، هوشمندسازی، کم کم دامنه بسیاری وسیع تری را به خود گرفته و فعالانه به پیش می رود.
روحانی در ادامه به خطرات فضای مجازی اشاره نمود و اظهار داشت: خطرات این فضا بالاتر از شرایط عادی است. وقتی آزادراه ندارید خیلی به سختی مسیر را طی می کنید و با خطراتی در جاده باریک مواجه هستید. اما وقتی وارد آزادراه می شوید خیلی سریع به مقصد می رسید و خیلی از خطرات هم کم می شود البته امکان دارد خطراتی هم ایجاد شود، اگر خودرویی کار نابسامانی انجام دهد تصادف زنجیره ای درست می شود که در جاده عادی چنین اتفاقی نمی افتد یا خیلی نادر است. فضای مجازی زندگی را سهل و آسان می کند. فعالیت ها را سرعت می بخشد و خیلی از مفاسد را از بین می برد.
رییس جمهوری با بیان اینکه مصوبات خوبی در زمینه مالیات، سلامت، خدمات در استانها و کشاورزی داشتیم که همه اینها کار را تسهیل می کند، اضافه کرد: امروز دولت در بخش سلامت کارهای بزرگی انجام داده است. یکی تحول در بخش سلامت بود که مردم با پول کمتری به سلامت می رسند. قدم دوم بیمه همگانی بود که همه را زیر پوشش قرار دادیم و قدم سوم سلامت الکترونیک بود، این که مردم به سادگی وارد یک بیمارستان شوند و با یک شماره ملی و کارت به سادگی پیش پزشک بروند تا سلامت بهتر و دقیق تر و سریعتر صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه امکان دارد در آغاز راه مشکلاتی هم باشد و کمی مقاومت باشد، اظهار داشت: ما داریم از سنت به مدرنیته وارد می شویم یعنی از کارهای سنتی و قدیمی به فناوری های نو وارد می شویم. ازاین رو تا عادت کردن به فناوری های نو و شرایط جدید کمی دشوار می باشد اما کار در ادامه کاملا آسان می شود.
روحانی اضافه کرد: خیلی از داروهایی که لازم نیست مصرف شود از این طریق حل خواهد شد. ما به سادگی می توانیم به کار پزشکی، نسخه نویسی ها و نسخه پیچی ها در داروخانه ها نظارت دقیق داشته باشیم، خیلی از مصرف هایی که لازم نیست کم می شود و کاسته می شود. خیلی از جاهایی که برای دومین بار و سوم احتیاج به مراحل تشخیصی ندارد که رجوع کند. همه از راه سامانه های الکترونیکی انجام می شود. ازاین رو این تحول در سایه تکنولوژی های جدید اطلاعات و هوشمندسازی انجام می گیرد.
رییس جمهوری با بیان اینکه دولت الکترونیک وظیفه بزرگی برای دولت می باشد، اظهار داشت: دولت باید با الکترونیکی کردن کارها کاغذ را جمع کند. در گزارشی دیدم که سال قبل یک میلیارد رجوع ای که از راه کاغذ انجام بگیرد کاهش پیدا کرده است و از سوی دیگر امضاهای طلایی کم کم از بین می رود. مفاسدی که در سایه روبرو شدن افراد صورت می گیرد کاهش پیدا کرده است.
وی اظهار داشت: راه پله های ادارات نمی دانید که چه کارهایی در تاریخ کرده است. از رفتن بالا و آمدن پایین در پله های ادارات، مردم هزینه های بسیاری فراوانی پرداخت کردند. امروز دیگر این راه پله ها دارد جمع می شود. نه این که آسانسور می آید. دیگر نیاز نیست که به ادارات رجوع شود. در خانه خود با سامانه خود و با یک موبایل ساده می تواند فعالیت کند.
روحانی اضافه کرد: ما در خیلی از مسایل مهم و حتی در آبیاری کشاورزی از سامانه های الکترونیک استفاده کردیم. اگر سامانه های ما الکترونیکی شود در مزارع ما معلوم باشد که این درخت یا محصول چه موقع احتیاج به آب و سم دارد. می توانیم از این سامانه ها استفاده نماییم ازاین رو اگر همه کارها در سیستم برده شود شرایط کاملا متحول می شود که باید قدم به قدم جلو برویم.
وی افزود: ۹۹/۹/۹ خیلی از سامانه ها راه اندازی شد و از آن روز تا امروز که وارد سوم فروردین ۱۴۰۰ شدیم و مصوباتی داشتیم که این مصوبات در ماه اردیبهشت و خرداد به اتمام می رسد. تمام تلاش دولت این است که تا آخر خرداد که هفته های پایانی دولت دوازدهم است دولت الکترونیک را به یک نقطه قابل قبول برسانیم تا مردم با زحمت کمتر خدمات بیشتر دریافت نمایند و مفاسد و رانت ها به تدریج کم شود.
رییس جمهوری با تکیه بر این که اگر بخواهیم با مفاسد مبارزه نماییم راه مبارزه با آن دولت الکترونیک است، اظهار داشت: وگرنه دادگاه و بگیر و ببند و مجازات اگر لازم شد کارهای نهایی است. آن چیزی که در مرحله اول ضروریست شفافیت، اطلاعات و در اختیار قرار گرفتن همه چیز است. وقتی همه چیز مشخص باشد و همه مشاهده کنند در آن شرایط مفاسد هم کمتر می شود.
روحانی افزود: سال جاری که باید پشتیبانی بهتری از تولید انجام دهیم و در رونق تولید مانع زدایی نماییم. این هم باید از راه دولت الکترونیک و اقتصاد دانش بنیان می توانیم خیلی از موانع را برداریم. با سامانه های کشاورزی که افتتاح کردیم. «سماک» سامانه ای است که می تواند خیلی از مجوزهای لازم از راه آن صورت گیرد که این خودش پشتیبانی از تولید است. یکی از موانع بزرگ برای تولید مسئله مفاسد است ازاین رو از این طریق می توانیم عبور نماییم.
رییس جمهوری با تکیه بر این که مسئله الکترونیک همچنان بعنوان یکی از مسایل بسیار مهم این دولت می باشد، اظهار داشت: اگر تحول سلامت و دولت الکترونیک و اقتصاد دیجیتال و فضای سایبری نبود با سختی بیشتری از کرونا می توانستیم عبور نماییم. امروز که قدم های بزرگی از کرونا فاصله گرفتیم به این خاطر است چون که یکی از بازوهای اصلی ما دولت الکترونیک بود.
وی با بیان اینکه در راه مبارزه با کرونا هنوز راه زیادی داریم و باید تلاش نماییم تا از این پاندمی فاصله بگیریم اظهار داشت: استفاده از دولت الکترونیک و فضای مجازی و ایجاد طرح تحول سلامت این دو بازوی اصلی ما در مبارزه با کرونا بود یعنی خیلی از تجمعات کم شد و در زمینه سلامت با امکاناتی که داشتیم.
روحانی خاطرنشان کرد: از آغاز ویروس کرونا تا امروز حتی در شرایط سختی که در خوزستان پیش آمد ما گرفتار کمبود تخت نشدیم و کسی بیرون معطل نماند. ۱۰۰ تخت آی سی یو در همین هفته های اخیر به تخت های بیمارستان های خوزستان اضافه شده است، این قدرتی که امروز ما می توانیم تخت ها را اضافه نماییم و تخت های آی سی یو را اضافه نماییم. این که در این دولت تخت های آی سی یو ۲.۵ برابر شده است این توانمندی است که برای بهداشت و سلامت ایجاد کردیم از سوی دیگر الکترونیک کردن سلامت قدم دومی است که در حال انجام می باشد.
رییس جمهوری اظهار داشت: امیدوارم با همه تلاش وزارت فناوری و همه وزارت خانه هایی که در این راه باید همکاری کنند، تلاش کنند در انتها دولت دوازدهم دولت الکترونیک را در حد قابل قبولی به مردم ارائه نماییم و مردم از خدمات آن استفاده کنند.
در جلسه امروز شورای اجرایی فناوری اطلاعات، بهره برداری از فاز اول نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی در سرتاسر کشور، با فرمان رئیس جمهور شروع شد و همینطور از سامانه های جامع هوشمند تعاونی های کشور، سامانه های پنجره واحد مجوزهای کشاورزی، رصد و پایش نهاده های کشاورزی، سامانه صدور مجوزهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بازمهندسی مجوزها، پنجره واحد خدمات کسب و کار استانی و پنجره واحد خدمات مالیاتی الکترونیک رونمایی گردید. امروز همینطور از وزارت خانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، امور اقتصادی و دارایی و سازمان های بیمه سلامت ایرانیان، تأمین اجتماعی و بیمه مرکزی ایران بعنوان دستگاههای برگزیده در توسعه دولت الکترونیکی و شفافیت با اهدای لوح سپاس، قدردانی شدمنبع:

1400/01/07
23:54:34
0.0 / 5
617
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزینیک