با ظرفیت شارژ بالا؛

باتری فوق باریك و سبك برای خودرو های برقی تولید شد

باتری فوق باریك و سبك برای خودرو های برقی تولید شد

به گزارش آزینیک محققان دانشگاه چالمرز سوئد از تولید یک باتری بسیار سبک و باریک از جنس فیبر کربن جهت استفاده در خودرو های برقی اطلاع داده اند که از ظرفیت شارژ بالایی برخوردار می باشد.به گزارش آزینیک به نقل از نیواطلس، تولید باتری های سبک با ظرفیت شارژ بالا برای خودرو های برقی یک چالش جدی است. باتری های فعلی خودرو های برقی بسیار حجیم و سنگین هستند و معمولاً با یک مرتبه شارژ می توانند ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر طی کنند که سبب می شود در مقایسه با سوخت های فسیلی مزیت رقابتی نداشته باشند.
باتری جدید که پس از سال ها تحقیق و بررسی ساخته شده، متشکل از فیبر کربن و آرایه های کریستالی است و نه تنها طراحی و عملکرد خودرو های برقی را متحول می کند، بلکه عملکرد الکتروشیمیایی آن برای ذخیره انرژی منحصر به فرد است. بهره وری نمونه اولیه این باتری برای ذخیره انرژی ده برابر بهتر از باتری های عادی توصیف شده است.
تراکم انرژی در این باتری ۲۴ وات ساعت به ازای هر کیلوگرم توصیف شده و گروه سازنده می گویند ظرفیت ذخیره سازی آن ۲۰ درصد بیشتر از باتری های لیتیومی است. این رقم در آینده به ۷۵ وات ساعت به ازای هر کیلوگرم افزایش خواهد یافت. چنانچه گفته شد، الکترود منفی این باتری از جنس فیبر کربن و الکترود مثبت آن از جنس ورقه آلومینیومی پوشانده شده با فسفات آهن لیتیوم است.
برای جداسازی این الکترودها از ورقه های فایبرگلاس استفاده شده که یون های لیتیوم را مانند باتری های عادی بین دو الکترود جابجا کرده و به پخش و توزیع بار مکانیکی در بخش های مختلف این سازه هم کمک می کنند. این باتری نازک و سبک می تواند انقلابی در زمینه طراحی و ساخت خودرو های برقی ایجاد نماید.


منبع:

1400/01/06
13:30:40
0.0 / 5
696
تگهای خبر: باتری , دانشگاه
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آزینیک