كشف یك لایه پنهان در ساختار درون زمین

كشف یك لایه پنهان در ساختار درون زمین

به گزارش آزینیک محققان استرالیایی علائمی از یک لایه مرموز و پنهان در ساختار درون هسته زمین کشف کردند که می تواند باعث بازنویسی کتاب های درسی شود.


به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از روزنامه دیلی میل، تعدادی از پژوهشگران دانشگاه «ملی استرالیا» این لایه مرموز را «درونی ترین هسته داخلی» زمین نامیدند. یافته های آنها نشان داده است که این قسمت از زمین دارای خصوصیات زمین شناسی متمایزی است که به یک واقعه هنوز ناشناخته در گذشته این سیاره اشاره دارد.
«جوآن استیفنسون» محقق اصلی این تحقیق اظهار داشت: ما شواهدی پیدا کردیم که امکان دارد تغییر در ساختار آهن را نشان دهد که احیانا دو رویداد خنک کننده جداگانه در تاریخ زمین را بیان می کند.
وی اضافه کرد: جزئیات این رویداد بزرگ هنوز هم یک راز است اما با این کشف از هسته داخلی زمین، قطعه دیگری به پازل دانش خود از هسته داخلی زمین افزودیم.
زمین حدود ۴.۵ میلیارد سال قدمت دارد. باآنکه تشخیص این لایه جدید دشوار است اما محققان می گویند: یادگیری بیشتر در این مورد به اطلاعات محققان در زمینه چگونگی شکل گرفتن و تکامل زمین در گذر زمان کمک می نماید.
استیفنسون اضافه کرد: به صورت سنتی آموختیم که دارای زمین چهار لایه اصلی «پوسته»، «گوشته»، «هسته خارجی» و «هسته داخلی» است اما این کشف جدید وجود لایه دیگری را در زمین تایید می کند. البته ایده یک لایه متمایز دیگر در هسته زمین، چند دهه پیش عنوان شد اما داده ها بسیار نامشخص بودند.
استیفنسون می گوید: گروه تحقیقاتی با استفاده از الگوریتم جستجوی بسیار هوشمندانه به این موفقیت دست پیدا کردند و این کشف امکان بررسی هزاران مدل سیاره ای موجود در هسته داخلی را فراهم نموده است.
وی اضافه کرد: این کشف بسیار هیجان انگیز است و می تواند بدان مفهوم باشد که باید کتاب های درسی درباره هسته زمین را بازنویسی کرد.
نتایج این مطالعه در نشریه Geophysical Research: Solid Earth منتشرشده است.منبع:

1399/12/23
12:04:25
0.0 / 5
891
تگهای خبر: دانشگاه , هوشمند
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آزینیک