معرفی 6 طرح حوزه فناوری های همگرا در آخرین دوشنبه استارتاپی99

معرفی 6 طرح حوزه فناوری های همگرا در آخرین دوشنبه استارتاپی99

آزینیک: بیست ویکمین دوشنبه های استارتاپی صندوق نوآوری وشکوفایی این هفته با ارائه 6 طرح درحوزه فناوری های هم گرا با حضور سرمایه گذاران داخلی به صورت آنلاین اجرا شد.


به گزارش آزینیک به نقل از ایرنا، دوشنبه های استارتاپی صندوق نوآوری وشکوفایی روز سه شنبه بیست و یکمین و آخرین رویداد خودرا در سال ۹۹ با معرفی ایده های استارتاپی برای جذب سرمایه گذار به صورت مجازی برپا کرد. ایده هایی که در این رویداد ارائه شدند، عبارتند از:
تنونیک؛ پروتز مایوساند و مایوالکتریک دست مصنوعی با پس خورد حسی
علی پیش بین بنیانگذار استارتاپ همچون ایرانیان خارج از کشور است که در برنامه همکاری با متخصصان ایرانی خارج از کشور به میهن بازگشته و هم اکنون تولید پروتز دست مصنوعی را با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به مرحله نیمه صنعتی رسانده است.
این فناور درباب محصول خود اضافه کرد: این محصول برای توان یابان (افرادی که از ناحیه دست محروم هستند) طراحی و تولید شده است. این پروتز دارای وزن ۱.۳ کیلوگرم، قابلیت جا به جایی بار ۵ تا ۸ کیلوگرم، ۷ درجه آزادی و نیز دارای ۴ ادراک حسی بهینه شامل دما، فشار و لامسه با سیستم عصبی انسان است.
وی اظهار داشت: برمبنای آمار در ایران ۳۷ هزار قطع عضو و ۱۸۸ هزار نقص عضو در ناحیه دست وجود دارد و بیش از صد هزار مصدوم جنگی در کشورهای منطقه مانند عراق و سوریه وجود دارد.
پیش بین با اشاره به اینکه سرمایه درخواستی برای توسعه این محصول ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان است، تصریح کرد: هدف از تولید این محصول این بوده که توان یابان استفاده از یک دست واقعی را حس کنند.
دستگاه پایش هوشمند عملکرد قلب و عروق
دکتر حسین حسینی نژاد از پژوهشگران یک شرکت مستقر در مرکز رشد دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، تپش قلب و فشار خون بالا را از آریتمی های قلبی دانست و اظهار داشت: آریتمی قلب، ناهنجاری در عملکرد قلب است که درصورت تشخیص ندادن درست آن سبب سکته و مرگ فرد خواهد شد.
وی افزود: برای پایش آریتمی قلب از نوار قلب و دستگاه هولتر استفاده می شود که استفاده از این دستگاه سبب بروز اختلال در زندگی افراد خواهد شد.
حسینی نژاد گفت: برای حل این مشکل دستگاه پایش هوشمند عملکرد قلب و عروق ارائه شد که قادر به ارائه خدماتی مانند نوار قلب، پالس اکسیمتر است و داده های دریافت شده را به موبایل ارسال می کند. این داده ها در فضای ابری گوشیهای همراه ذخیره سازی خواهد شد.
این محقق اظهار داشت: این دستگاه امکان خود مراقبتی بیماران مبتلا به آریتمی قلب را در وضعیت شیوع ویروس کرونا در منزل دارد.
وی اظهار داشت: میزان سرمایه گذاری روی این طرح ۲ میلیارد تومان به ازای واگذاری ۱۵ تا ۲۰ درصد سهام شرکت است.
استارتاپ شناسل؛ دستگاه شمارش کامل خون
نوید یاراحمدی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد تشخیص های پزشکی مبتنی بر داده های آزمایشگاهی است، اظهار داشت: هر فرد حداقل سالی ۲ بار تحت تست آزمایشگاهی قرار می گیرد که به علت دریافت حجم زیادی از خون، وجود سرنگ های بزرگ و احتمال انتقال عفونت، افراد کمتر رغبت به مراجعه به آزمایشگاه را دارند.
وی با تاکید بر لزوم پایش های دایمی برای بیماران مبتلا به سرطان و یا بیماری کلیوی، اظهار داشت: برای حل این چالش مبادرت به طراحی و ساخت دستگاه "شمارس کامل خون" کردیم که قادر می باشد در کمتر از ۱۰ دقیقه ۱۵ پارامتر CBC همچون تعداد گلبول های قرمز و سفید و پلاکت خون را برای تشخیص تعدادی از سرطان ها و نوع کم خونی اندازه گیری نماید.
یاراحمدی شمارش CBC خون را از پرکاربردترین تست در حوزه پزشکی بیان کرد و اضافه کرد: این دستگاه با دریافت یک قطره خون از دست بیمار، آنرا بر روی چیپ دستگاه ریخته و چیپ حاوی خون بیمار در داخل دستگاه قرار گرفته می شود و بعد از ۱۰ دقیقه داده های مورد نیاز را عرضه خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه در این دستگاه از فناوری های هوش مصنوعی، اپتیک و مکاترونیک بهره برده شده است، گفت: این طرح در فاز نیمه صنعتی و توسعه آن نیازمند ۸ میلیارد تومان است.
دستگاه اتوماتیک استخراج ماده ژنتیکی
جواد زمانی از پژوهشگران این شرکت مستقر در مرکز رشد پژوهشگاه زیست فناوری، استخراج ماده ژنتیکی RNA و DNA را از با اهمیت ترین تست های آزمایشگاه های تشخیص ژنتیکی دانست و اظهار داشت: دقیق ترین تست کرونا PCR است که مبتنی بر استخراج ماده ژنتیکی RNA و DNA است و در صورتیکه استخراج این مواد ژنتیکی با خطا همراه باشد، تست منفی خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه استخراج ماده ژنتیکی علاوه بر تشخیص بیماری کرونا در تشخیص بیماریهای ژنتیکی و هپاتیت نیز کاربرد دارد، گفت: هم اکنون پروسه استخراج ماده ژنتیکی دستی است و در صورتیکه آزمایشگاه ها بخواهند با دستگاه های اتوماتیکی خارجی مجهز شوند؛ نیازمند صرف هزینه ۶۰۰ میلیون تومانی برای خرید این دستگاه دارند؛ ضمن آنکه کیت های آن هر کدام به مبلغ ۸۰ هزار تومان است.
زمانی افزود: ما مبادرت به طراحی و ساخت این دستگاه با ۱۰ درصد قیمت خارجی کردیم، ضمن آنکه قیمت کیت های آن ۳۰ درصد نمونه خارجی است.
این محقق اظهار داشت: توسعه این طرح نیازمند سرمایه گذاری ۱.۲ میلیارد تومانی است.
بندآورنده های خون نانویی
دکتر طیبه ظهرابی از پژوهشگران شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه ۴۰ درصد مرگ و میرهای ناشی از تصادفات به علت خونریزی است، اظهار داشت: ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان طلایی برای جلوگیری از خونریزی است. بدین جهت در این شرکت با مطالعاتی که انجام دادیم برمبنای نیاز کشور، بندآورنده های خون برمبنای نانو فناوری را عرضه کردیم که بدون اعمال فشار در مدت یک دقیقه قادر به قطع خونریزی است.
وی افزود: هم اکنون بیشتر بندآورنده ها وارداتی هستند. این محصول زیر یک دقیقه خون را بند می آورد. این طرح هم اکنون در فاز تولید نیمه صنعتی برای ستاندن مجوزها قرار دارد.
تولید اتانول مطلق ۹۹.۸ از ذرت
احمد رایج از پژوهشگران این طرح با اشاره به اینکه سالانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار لیتر الکل با خلوص بالا در آزمایشگاه ها و بخش های صنعتی استفاده می شود، اظهار داشت: الکل گرید HPLC خالص ترین نوع الکل اتانول است که هر لیتر آن در بازارهای بین المللی با قیمت ۱۵۰ یورو (۴.۵ میلیون تومان) معامله می شود و در ایران این نوع الکل با گرید بایو تک تولید نمی گردد.
وی با اشاره به تولید اتاتول مطلق ۹۹.۸ درصدی از ذرت گفت: این محصول مشتریانی از حوزه های نظامی، آزمایشگاه ها و دانشگاه ها و پژوهشگاه ها داشته است.
رایج، میزان ناخالصی های این الکل را ۱۰ پی پی ام بیان کرد و اضافه کرد: از پسماندهای پروسه تولید اتانول فرآورده خشک دامی تولید کردیم.
این محقق اضافه کردن نانو نقره به این محصول را فاز توسعه ای آن نام برد و گفت: در اروپا دستورالعمل هایی جهت استفاده نکردن از گوگرد دی اکسید بعنوان افزودنی ضد عفونی کننده به الکل صادر شده است؛ چونکه این ماده سمی و سرطان زا است. بر این اساس تلاش داریم نانو نقره را جایگزین این ماده نماییم.
وی با اشاره به نحوه تامین ذرت مورد نیاز این محصول، اظهار داشت: در سال اول و دوم مبادرت به واردات آن خواهیم کرد. ولی از آنجائیکه گرگان پتانسیل تولید این محصول را دارد، از سال سوم مبادرت به کشت این محصول می نماییم.
به گفته وی نیاز سرمایه گذاری روی این طرح ۴ میلیارد تومان است.منبع:

1399/12/20
11:29:47
0.0 / 5
578
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آزینیک