تهدید سلامتی سالمندان حتی با میزان كم آلودگی هوا

تهدید سلامتی سالمندان حتی با میزان كم آلودگی هوا

به گزارش آزینیک نتایج یک مطالعه جدید که با کمک یک محقق ایرانی انجام شده است، مبین این حقیقت تلخ است که تنفس در هوایی که سطح آلودگی کمی هم دارد سلامت قلب و ریه های سالمندان را تهدید می کند.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، مهدیه دانش یزدی پژوهشگر فوق دکتری در دانشگاه «هاروارد» در آمریکا و همکارانش در این مطالعه سوابق پزشکی بیشتر از ۶۳ میلیون بیمار ۶۵ ساله و مسن تر را در فاصله زمانی میان سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۱۶ بررسی کردند.
آنها متوجه شدند که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سطوح کم آلودگی هوا می تواند خطر مبتلا شدن به ذات الریه، بیماری قلبی، سکته مغزی و ریتم نامنظم قلب معروف به فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش دهد.
در این مطالعه مشاهده شد که سطوح آلودگی هوا حتی در زیر استانداردهای ملی، قلب و ریه سالمندان را تهدید می کند. محققان سه مولفه آلودگی هوا، ذرات ریز و نرم، دی اکسید نیتروژن و اُزن را بررسی کردند. این مطالعه نشان داد که هر واحد افزایش در سطح این آلاینده ها با هزار پذیرش در بیمارستان در سال همراه می باشد.
محققان گفتند: یافته ها این مطالعه نشان داده است که آلودگی هوا باید بعنوان یک عامل خطر برای بیماری های قلبی و ریوی در نظر گرفته شود.
دانش یزدی که نویسنده ارشد این مطالعه است در این حوزه اظهار داشت: مردم باید از کیفیت هوا در منطقه ای که در آن زندگی می کنند آگاه باشند تا در صورت امکان از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این ذرات مضر جلوگیری نمایند.
وی اضافه کرد: از آنجائیکه این مطالعه اثرات مضر ذرات آلاینده هوا را در سطوح زیر استاندارد فعلی آمریکا نشان می دهد، آلودگی هوا باید بعنوان یک عامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی و تنفسی توسط پزشکان در نظر گرفته شود، و سیاست گذاران باید در استانداردهای فعلی آلاینده های هوا تجدید نظر کنند.
به گفته محققان، آلودگی هوا با ایجاد التهاب در قلب و بدن می تواند به قلب و ریه ها صدمه برساند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این آلاینده ها خطر مبتلا شدن به حمله قلبی، سکته مغزی و هم ذات الریه را زیاد می کند.
همچنین قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دی اکسید نیتروژین با افزایش ریسک مبتلا شدن به سکته مغزی و فیبریلاسیون دهلیزی را زیاد می کند.
فیبریلاسیون دهلیزی، شایع ترین نوع آریتمی قلبی است که تحریک الکتریکی مسیر مشخصی را در قلب طی نمی نماید. فیبریلاسیون دهلیزی هنگامی رخ می دهدکه در دهلیزها موج الکتریکی تحریک جهت مشخصی نداشته باشد یعنی سلول های عضلانی دهلیز به صورت نامنظم تحریک و در نتیجه منقبض می شوند.
مشروح این مطالعه در نشریه Circulation انتشار یافته است.


1399/12/10
14:31:27
0.0 / 5
915
تگهای خبر: دانشگاه , كیفیت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
آزینیک