كاوشگر ناسا نخستین صدای ضبط شده از مریخ را به زمین ارسال كرد

كاوشگر ناسا نخستین صدای ضبط شده از مریخ را به زمین ارسال كرد

آزینیک: کاوشگر «استقامت» سازمان فضایی «ناسا» نخستین صداهای ناشی از سطح مریخ را که شامل صداهای وزش باد است،  ضبط و به زمین ارسال کرد.


به گزارش پایگاه اینترنتی ان. بی. سی نیوز، نخستین صوت از این گونه اصوات روز دوشنبه به همراه ویدیویی جدید و غیرعادی که فرود و نشستن این کاوشگر را نشان می داد، منتشر گردید. این تصاویر پیچیده ترین تصاویر گرفته شده از مریخ هستند و تصاویری دیده نشده از این مریخ نورد را هنگام فرود نشان می دهند.
«توماس زوبرچین» از مدیران بخش مأموریت علمی ناسا می گوید: با این تصاویر و صداها می توانید بدون احتیاج به پوشیدن لباس فشار در نزدیک ترین حالت به مریخ قرار گیرید.
صداهای سطح مریخ به وسیله دو میکروفون تعبیه شده روی کاوشگر «استقامت» ضبط شده اند. در یکی از آنها صدای ضعیف وزوز در پس زمینه شنیده می شود که به قول «دیو گروئل» مهندس اصلی دوربین ها و میکروفن کاوشگر استقامت، از خود این کاوشگر است اما حدود ۱۰ ثانیه بعد میکروفن صدای ضعیفی از وزش باد را ضبط کرد که این صدا نخستین صدای ضبط شده سطح مریخ است.
گروئل اظهار داشت: تصور کنید روی سطح مریخ نشسته اید و به صدای محیط گوش می کنید. جالب و زیباست.
وی اضافه کرد: کاوشگر استقامت هنگامی که مأموریت خویش را شروع کند، هم به ضبط صداها ادامه خواهد داد و ما با تاکید بر این تجهیزات صداهای فوق العاده ای ضبط خواهیم کرد.
کاوشگر استقامت که یک وسیله نقلیه رباتیک است، حدودا بعد از هفت ماه پیمایش در فضا، روز جمعه گذشته با سرعت ۱۹ هزار کیلومتر از جو مریخ عبور کرد و بر سطح مریخ فرود آمد.
استقامت بزرگ ترین و پیچیده ترین کاوشگری است که تابحال به سیاره مریخ ارسال شده و مقرر است یک مأموریت ۲ ساله را برای جستجوی علائم حیات و آماده سازی مقدمات برای دیدارهای آتی انسان ها بر سطح این سیاره سرخ آغاز کند.
کاوشگر استقامت پنجشنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ (نهم مرداد ۱۳۹۹) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کرده بود.
«استقامت» از هفت ابزار خود برای توصیف سطح دهانه «جزرو» در نزدیکی خط استوای مریخ و جست و جوی نشانه هایی از حیات باستانی در مریخ در شعاع ۴۵ کیلومتری سنگ های این دهانه که میلیاردها سال پیش میزبان یک دریاچه و یک دلتای رودخانه ای بوده است، استفاده خواهد نمود.
این ربات ۶ چرخ همینطور چند نمونه از مکان های قابل مطالعه و امیدوارکننده را جمع آوری و ذخیره می کند. این نمونه ها سپس در عملیاتی که توسط ناسا و سازمان فضایی اروپا صورت خواهد گرفت، به زمین منتقل می شوند و محققان در آزمایشگاه های سراسر جهان آنها را با جزئیات کامل و به دنبال نشانه هایی از زندگی و سرنخ هایی در مورد تاریخ تکامل سیاره سرخ در آنها بررسی می کنند.منبع:

1399/12/05
18:55:42
0.0 / 5
929
تگهای خبر: اینترنت , دوربین
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آزینیک