تولید بافت های مبتنی بر سلول های زنده با چاپگرهای سه بعدی بومی سازی شد

تولید بافت های مبتنی بر سلول های زنده با چاپگرهای سه بعدی بومی سازی شد

آزینیک: فناوری چاپگرهای سه بعدی که با زیست مواد می توانند بافت های مبتنی بر سلول های زنده را تولید کنند، توسط یک شرکت فناور داخلی بومی سازی شد.


به گزارش روز سه شنبه از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این شرکت فناور با نقش آفرینی فعالان حوزه های مهندسی مکانیک، الکترونیک، نرم افزار، زیست مواد، سلولی و مولکولی بر روی ساخت چاپگرهای سه بعدی زیستی فعالیت می کند و زمینه را برای تولید چاپگرهای زیستی شروع کرده است.
در این مجموعه فناور برای اولین بار چاپگر سه بعدی زیستی بر پایه نیوماتیک با قابلیت چاپ سلول های زنده در محیط تمیز طراحی و توسعه داده شد که به کمک آن می توان بافت های مصنوعی را با دقت و سرعت بالا تولید کرد.
با عرضه این محصول به محققان و فعالان فناور، زمینه تولید فرآورده های پرکاربرد در حوزه زیستی و سلامت فراهم می شود. حالا نمونه های تجاری این دستگاه در حال فعالیت در مراکز پژوهشی و عرضه خدمت به استادان و دانشجویان حوزه مهندسی بافت و پزشکی بازساختی است.
مدل های مختلف این دستگاه با استفاده از قطعه ها و قابلیت های مختلف، از قابلیت چاپ انواع هیدروژل حاوی سلول، بایومتریال های کامپوزیت حاوی پلیمرهای زیست تخریب پذیر و تلفیقی از هردو عنصر را دارد، با استفاده از این دستگاه بافت های مصنوعی مورد نظر خویش را با اهداف گوناگون بوجود آورده و مورد تست و بررسی قرار دهند.
این دستگاه با قابلیت کنترل دما از صفر تا ۱۷۵ درجه سانتیگراد این امکان را می دهد که طیف وسیعی از مواد را به چاپ برساند، قابلیت های لینک کردن با استفاده از نور فرابنفش این چاپگر با استفاده از دو منبع نور، قدرت بالا را در محدوده طول موج ۳۶۵ و ۴۰۵ نانومتر عرضه می کند. دستگاه بگونه ای ساخته شده که جابه جایی آن آسان است و می توان آنرا به مکان های خاص انتقال داد.
فعالان فناور این شرکت، قابلیت و جابه جایی بستر دستگاه را بگونه ای طراحی نموده اند که بتواند با دقت ۵ میکرون در هر جهت حرکت نماید. چاپگر زیستی با قابلیت چاپ پلیمرها و هیدروژل ها در محیطی بدون آلودگی و ذرات معلق، می تواند راه را برای چاپ سلول هموار کند.منبع:

1399/11/24
18:43:00
0.0 / 5
456
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آزینیک