توسط محققان كشور محقق شد؛

ساخت دستگاه آزمایش سی بی سی ایرانی با تشخیص سریع ۱۰ دقیقه ای

ساخت دستگاه آزمایش سی بی سی ایرانی با تشخیص سریع ۱۰ دقیقه ای

آزینیک: پژوهشگران در کشور، موفق به طراحی و ساخت دستگاه تست سی بی سی یا همان شمارش کامل خونی شدند.به گزارش آزینیک به نقل از معاونت علمی و فناوری، «سی بی سی» یا شمارش کامل خون پرسفارش ترین تست خون در آزمایشگاه ها است که در این آزمایش تعداد گلبول های سفید و قرمز خون همین طور سطح هموگلوبین و دیگر ترکیبات خونی اندازه گیری می شود.
در حال حاضر پروسه مراجعه اولیه به پزشک تا دریافت نتیجه آزمایش از آزمایشگاه، بیش از چند روز زمان می برد اما حالا پژوهشگران کشورمان دستگاهی با فناوری پیشرفته ساخته اند که این دستگاه تنها با یک قطره خون و در زمان ۱۰ دقیقه این آزمایش را انجام می دهد.
نوید یاراحمدی، مدیر عامل یک شرکت استارت آپ تولید کننده این دستگاه اظهار داشت: دنیا به سمتی در حال حرکت است که افراد همیشه از وضعیت سلامت خود اطلاع داشته باشند و بتوان با ابزار و روش های گوناگونی داده های در رابطه با سلامت فرد را استخراج و ذخیره سازی کرد.
وی افزود: باتوجه به این مساله دستگاه «تست سی بی سی» یا شمارش کامل خونی را ساختیم. این دستگاه در کمتر از ۱۰ دقیقه ۱۹ پارامتر خونی را اندازه گیری می کند. برای انجام تست با این دستگاه تنها به یک قطره خون نیاز بوده و کاربری ساده ای دارد.
یاراحمدی افزود: با اندازه گیری این ۱۹ پارامتر شامل تعداد گلبول های سفید و قرمز، پلاکت ها و هموگلوبین و سایر پارامترهای وابسته به آن می توان متوجه مواردی مانند کم خونی، عفونت و انعقاد خون شد.
به گفته وی، این دستگاه ایرانی کاملاً با فناوری های بومی تولید شده است. فناوری مرکزی آن در رابطه با حوزه ریزسیالات بوده و در آن از فناوری های دیگری مانند هوش مصنوعی نیز استفاده شده است.
این فعال فناور اضافه کرد: این محصول هم اکنون در مرحله نیمه صنعتی بوده که امید است طبق برنامه ریزی انجام شده ظرف مدت کوتاهی به نمونه اولیه رسیده و طی چند ماه تأییدیه ها و مجوزهای لازم را ستاندن کند.


منبع:

1399/11/16
13:04:25
0.0 / 5
792
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزینیک