شناسایی و هشدار مواد منفجره با بهره گیری از اسفناج

شناسایی و هشدار مواد منفجره با بهره گیری از اسفناج

آزینیک: پژوهشگران دانشگاه ام آی تی با بهره گیری از فناوری نانو توانستند گیاه اسفناج را به یک سنسور طبیعی با قابلیت تشخیص مواد منفجره تبدیل کنند که توانایی ارسال ایمیل را دارد.به گزارش روز سه شنبه از پایگاه خبری ساینس دیلی، گیاهان توانایی تجزیه و تحلیل ساختار شیمیایی محیط را دارند. آنها با بهره گیری از ریشه های وسیع خود دائما از خاک و آب های زیرزمینی نمونه گیری می کنند و با بهره گیری از روش های موثری ترکیبات شیمیایی موجود در خاک را به برگ ها منتقل می کنند.

محققان با بهره گیری از این خاصیت ها و با بهره بردن از فناوری موسوم به نانوبیونیکس توانستند از این توانایی گیاه اسفناج برای تشخیص مواد منفجره و ارسال هشدار استفاده کنند.

هنگامی که ریشه گیاه وجود ترکیبات نیتروآروماتیک را درون آب های زیرزمینی تشخیص می دهد، نانوتیوب های کربنی موجود در برگ های گیاه آغاز به سیگنال دهی می کنند.

این سیگنال ها توسط یک دوربین مادون قرمز دریافت شده و بوسیله ایمیل، هشداری برای پژوهشگران ارسال می شود. ترکیبات نیترو آروماتیک معمولا در تولید مواد منفجره همچون مین های زمینی کاربرد دارند.

پیش از این نیز پژوهشگران با تغییر شیوه فتوسنتز گیاهان توانستند از آنها برای تشخیص آلاینده ای موسوم به نیتریک دی اکسید بهره بگیرند.

به اعتقاد پژوهشگران با بهره گیری از این شیوه می توان گیاهان را برای انجام تحقیقات درباره آلاینده ها و سایر شرایط زیست محیطی مورد استفاده قرار داد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature انتشار یافته است.

منبع:

1399/11/15
17:51:49
0.0 / 5
535
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آزینیک