بیمارستان امام رضا (ع) مشهد به دستگاه مصنوعی قلب و ریه مجهز شد

بیمارستان امام رضا (ع) مشهد به دستگاه مصنوعی قلب و ریه مجهز شد

به گزارش آزینیک ایرنا- رئیس بیمارستان آموزشی، پژوهشی، درمانی امام رضا(ع) زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد از تجهیز این مرکز درمانی به ˮدستگاه اکموˮ یا ابزار مصنوعی قلب و ریه اطلاع داد.


دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز شنبه به نقل از دکتر محمد عباسی تشنیزی گزارش داد: اکمو یا قلب مصنوعی، دستگاهی است که در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی می توان از این دستگاه بهره برد تا قلب به حالت قبل باز گردد.
وی این ابزار درمان پزشکی را دستگاهی بسیار پیچیده و پیشرفته توصیف و بیان نمود: با راه اندازی اکمو در بیمارستان امام رضا (ع) زندگی بیماران زیادی که رنج نارسایی قلبی را تحمل می کنند یا جانشان به این خاطر به طور جدی در معرض خطر قرار دارد، نجات خواهد یافت.
عضو تیم پیوند قلب دانشگاه علوم پزشکی افزود: بکارگیری اکمو برای ادامه زندگی بیماران ثبت شده در لیست پیوند قلب از دیگر کاربردهای این دستگاه پزشکی است چونکه شرایط حیاتی چنین افرادی به حدی بحرانی می باشد که تنها با کمک اکمو قادر به زندگی برای طی دوران انتظار تا زمان دریافت قلب اهدایی هستند.
وی ادامه داد: دستگاه اکمو ظرف سال های اخیر در خیلی از کشورها بکار گرفته شده چونکه علاوه بر کمک به بیماران گرفتار نارسایی حاد قلب، مورد استفاده برای بیماران درگیر نارسایی ریه هم است.
رئیس بخش آی. سی. یو جراحی قلب بیمارستان امام رضا (ع) هم اظهار داشت: یکی از کاربردهای خوب این دستگاه در بیمارانی است که گرفتار نارسایی تنفسی مقاوم به درمان می شوند و این نارسایی تنفسی می تواند ناشی از کمبود اکسیژن و یا افزایش co۲ باشد که در هر کدام از این موارد قابل استفاده می باشد.
دکتر شهرام امینی به کارکرد توام اکمو بعنوان قلب و ریه مصنوعی اشاره و بیان نمود: همانطور که "دستگاه دیالیز" می تواند جایگزین کلیه شود، دستگاه اکمو هم می تواند جایگزین قلب و هم جایگزین ریه شود.
وی افزود: با عنایت به پیچیدگی فنی و فناوری پیشرفته اکمو استفاده از آن نیازمند مهارتهای فنی خاص و ویژه است بنابراین هم اینک پزشکان متخصص و همینطور کارشناسان مهندسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال کسب آموزشهای تخصصی برای بکارگیری بهنگام و مناسب این دستگاه هستند.
این پزشک فوق تخصص مراقبتهای ویژه اظهار داشت: دستگاه اکمو در حال نصب و راه اندازی در بیمارستانهای امام رضا(ع) و قائم(عج) مشهد است.
وی ابراز امیدواری کرد که با بکارگیری این ابزار پیشرفته پزشکی گامی بزرگ و موثر برای بیماران مقاوم نسبت به اقدامات معمول درمانی همچون افراد مبتلا به ویروس کرونا با نارسایی شدید تنفسی برداشته شود چونکه تنها با بکارگیری "دستگاه تهویه مکانیکی معمول" نمی توان اقدام درمانی و نگهدارنده چندان موثری برای بیماران وخیم کووید ۱۹ انجام داد.


1399/11/05
00:53:00
0.0 / 5
713
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آزینیک