تولید یك محصول نانویی برای افزایش طول عمر آسفالت

تولید یك محصول نانویی برای افزایش طول عمر آسفالت

به گزارش آزینیک یک شرکت دانش بنیان با بکارگیری فناوری نانو، طول عمر آسفالت جهت استفاده در راه سازی را به شکل محسوسی افزایش داده است.


به گزارش روز دوشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فرشید مومنی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه، این شرکت به صورت کلی در عرصه تولید مواد نانو و مواد شیمیایی مختلف فعالیت دارد، اضافه کرد: زمینه اصلی کار این شرکت، تولید پلیمرهای مختلف است.
وی ضمن اشاره به اینکه، یکی از اشکالات راهسازی، فرسودگی، ترک خوردگی، تغییر شکل و دیگر مشکلاتی است که برای آسفالت جاده ها و خیابان ها پیش می آید، افزود: یکی از محصولات این شرکت، محصول نانویی است که آسفالت و قیر را به شکل چشم گیری بهبود می بخشد. این مورد سالانه هزینه سنگینی را به بودجه راهسازی کشور، تحمیل می کند.
مومنی ضمن اشاره به فعالیتهای دانش بنیان صورت گرفته در این شرکت، اظهار داشت: بر این اساس، یک محصول نانو پایه در شرکت تولید شد که آسفالت را از ترک خوردگی بر اثر سرما یا عوامل دیگر محفوظ می دارد.
وی اضافه کرد: این محصول همینطور سبب ایجاد خاصیت برگشت پذیری در آسفالت می شود و طول عمر آنرا به شکل بسیار محسوسی بالا می برد. استفاده از این محصول سبب صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های نگهداری، توسعه جاده ها و خیابان های کشور می شود.
این فعال دانش بنیان در ادامه با بیان اینکه، این شرکت دانش بنیان محصولات مختلف دیگری هم تولید می کند، اضافه کرد: زئولیت های پلیمری غنی شده با نانو، یکی دیگر از این محصولات است.
وی اظهار داشت: زئولیت ها یک ماده معدنی هستند که در این مجموعه به شکل گرانول در می آید و سپس فرآیند غنی سازی روی آنها شروع می شود. از این محصول می توان در تولید دستگاه ها و ژنراتورهای کوچک اکسیژن ساز بهره برد.
مومنی همینطور بیان نمود: این محصول امکان تولید اکسیژن با فشار پایین را برای کارخانجات فراهم می آورد.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون موفق شده ایم این محصول را به کشورهای مانند افغانستان، پاکستان و عراق هم صادر نماییم یادآورشد: قیمت محصول این شرکت، با زئولیت های معمولی برابر است، اما کارایی آن هزار برابر زئولیت معمولی است. امیدوار هستیم در آینده هم بتوانیم محصولات دانش بنیان بیشتری تولید نماییم.منبع:

1399/11/01
12:09:51
0.0 / 5
637
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آزینیک