تامین انرژی دستگاه های الكتریكی پوشیدنی با عرق انسان

تامین انرژی دستگاه های الكتریكی پوشیدنی با عرق انسان

آزینیک: پژوهشگران نوار فوق جاذبی ابداع کردند که می تواند عرق انسان را به برق تبدیل و انرژی دستگاه های الکترونیکی پوشیدنی را همچون ساعت و ردیاب های تناسب اندام تامین کند.


به گزارش روزنامه دیلی میل، این نوار فوق جاذب آب که توسط پژوهشگران دانشگاه ملی سنگاپور(NUS)، ابداع شده است همین طور می تواند با تبخیر عرق از روی پوست انسان موجب خنک شدن افراد هنگام ورزش کردن شود.
محققان می گویند از این نوار می توان در پارچه ها و یا بعنوان یک کف پوش جدید در کفش بهره برد.
این نوار فوق جاذب با تبدیل رطوبت به برق همین طور می تواند انرژی دستگاه های پوشیدنی برقی را تامین کند.
برای این کار پژوهشگران با کمک هشت سلول، دستگاه پوشیدنی جدیدی برای برداشت انرژی درست کردند؛ هر کدام از این سلول ها بعد از جذب رطوبت می توانند نیم ولت انرژی تولید کنند که این برای تامین انرژی یک لامپ ال. ایی. دی کافی است.
با این حال این فناوری حالا در مرحله اثبات مفهوم قرار دارد و پژوهشگران معتقدند زمانی که کاملا توسعه یابد، می توان از آن برای تامین انرژی ردیاب های بدن سازی، ساعت ها یا سایر فناوری های پوشیدنی در آینده بهره برد.
این نوار جدید که مشروح کامل آن در مجله Nano Energy گزارش شده و در مراحل اولیه آزمایش سر می کند، دارای وصله ای است که می تواند عرق زیر بغل را جذب کرده و مانع رسیدن آن به لباس شود.
تان سوی چینگ که ریاست پژوهشگران را بر عهده دارد، توضیح داد: زمانی که آب از سطح پوست تبخیر می شود، دمای پوست بدن کاهش پیدا می کند و انسان احساس خنک شدن می کند. در این نوآوری جدید، یک نوار ابداع کرده ایم که در تبخیر عرق از روی پوست انسان و سپس جذب رطوبت عرق بسیار موثر است.
وی افزود: اجزای اصلی سازنده این نوار جدید و نازک، ۲ ماده شیمیایی مرطوب کننده - «کلرید کبالت» و «اتانولامین» هستند. این نوار علاوه بر این که به شدت جاذب رطوبت است، در معرض نور خورشید می تواند به سرعت آبی را که جذب کرده است، آزاد کند. همین طور می تواند بیش از ۱۰۰ بار «بازسازی» شده و مورد استفاده مجدد قرار گیرد.
این در حالی است که مواد متعارف از توانایی کمی برای جذب آب برخوردار می باشند که موجب می شود برای جذب رطوبت ناشی از تبخیر عرق انسان مناسب نباشند. در مقایسه قدرت جذب رطوبت نوار جاذب رطوبت ابداعی پژوهشگران دانشگاه ملی سنگاپور، ۱۵ برابر بیشتر است و این کار را شش برابر سریع تر از مواد متعارف انجام می دهند.
این نوار ابداعی همین طور هنگام جذب رطوبت از رنگ آبی به بنفش و در نهایت به صورتی تغییر رنگ می دهد که از این خاصیت می توان بعنوان شاخصی برای میزان جذب رطوبت بهره برد.منبع:

1399/10/19
22:41:01
0.0 / 5
555
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آزینیک