برترین دستاوردهای فضایی در سال 2020

برترین دستاوردهای فضایی در سال 2020

انتشار نزدیک ترین تصاویر از خورشید، ثبت زمین لرزه های مریخی، پیشبینی احتمال بالای وجود آب در سیاره های فراخورشیدی، جمع آوری نمونه هایی از خاک ماه و شکار سیارک ها از خبرهای داغ علوم فضا در سال ۲۰۲۰ بودند.


به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری یونایتدپرس، در سال ۲۰۲۰، بیماری همه گیر کووید-۱۹ مورد توجه هزاران دانشمند قرار گرفت؛ آنها باید موارد زیادی همچون ساخت واکسن و درمان ویروس کرونا را مورد بررسی قرار می دادند اما این مورد همه علوم را زمین گیر نکرد.
بسیاری از محققان همچنان توجه خویش را به آسمان معطوف داشتند و به دنبال پاسخ هایی در ارتباط با اسرار کیهان بودند و خویش را برای آغاز فصل بعدی در تاریخ پروازهای فضایی انسان آماده کردند. در این گزارش به پنج مورد از حیرت انگیزترین دستاوردهای علمی در ارتباط با علوم فضا، طی ۱۲ ماه گذشته اشاره شده است.
این اکتشافات زمینه را برای دستیابی به پیشرفت های چشمگیرتر در سال پیش رو فراهم نموده است - سالی که ناسا امیدوار است بتواند یک بالگرد را در مریخ به پرواز درآورد و نخستین پروازهای آزمایشی مأموریت «آرتمیس» خویش را به ماه انجام دهد.


انتشار نزدیکترین تصاویر از خورشید
در حالی که دانشمندان از فعالیتهای داخلی خورشید اطلاع دارند، اما هنوز مسائل زیادی در مورد این ستاره وجود دارد که آنها را نمی دانند، مانند اینکه چرا جو خورشید از سطح آن گرمتر است یا اینکه دقیقا چه چیزی باعث بروز پدیده «خروج جرم از تاج خورشیدی» می شود.
در سال ۲۰۲۰، محققان با کمک یک جفت رصدخانه یعنی تلسکوپ زیرمداری Hi-C متعلق به سازمان فضایی آمریکا (ناسا) و مدارگرد خورشیدی این سازمان به نام «سولار اوربیتر» که یک کاوشگر فضایی است که به صورت مشترک با سازمان فضایی اروپا مدیریت می شود، توانستند نگاه نزدیکتری به بعضی از گیج کننده ترین پدیده های خورشیدی داشته باشند.
بهار سال جاری، دانشمندانی که در زمینه انجام مأموریت Hi-C فعالیت می کردند، موفق شدند با اشتراک گذاری واضح ترین تصاویر گرفته شده از خورشید، رشته های مغناطیسی را از پلاسمای فوق العاده داغ خورشید را آشکار سازند که لایه خارجی این ستاره را می سازند.
«ایمی واینبارگر»، محقق اصلی Hi-C در مرکز پرواز فضایی مارشال ناسا اظهار داشت: این تصاویر جدید تلسکوپ Hi-C، بینشی قابل توجه از جو خورشید به ما می دهند. در همین راستا، محققان ناسا و سازمان فضایی اروپا که در زمینه مأموریت مدارگرد خورشیدی «سولار اوربیتر» فعالیت می نمایند، هم نزدیک ترین تصاویری را که تابحال از این ستاره میزبان زمین گرفته شده است، منتشر نمودند.
این محققان در اطلاعیه ای اعلام نمودند که این تصاویر اعجاب انگیز به دانشمندان کمک می نماید تا لایه های جوی خورشید را کنار هم قرار دهند. شناخت این مورد برای درک چگونگی هدایت هوای فضایی در نزدیکی زمین و سراسر منظومه شمسی مهم می باشد.
ثبت زمین لرزه در مریخ
در سال ۲۰۲۰، محققان نخستین مقالات علمی را با استفاده از داده های جمع آوری شده توسط کاوشگر «اینسایت» ناسا منتشر نمودند. از اواخر سال ۲۰۱۸ که این فضاپیما مأموریت علمی خویش را در مریخ آغاز کرده، لرزه سنج آن صدها لرزه زمین را شناسایی کرده است.
فرکانس های امواج لرزه ای ثبت شده توسط ابزارهای «اینسایت» نشان داده است که این فضاپیما روی تپه شنی بزرگی فرود آمده است که چند فوت در زیر سطح مریخ امتداد دارد. بر مبنای تجزیه و تحلیل محققان ناسا و انستیتوی فناوری فدرال سوییس در زوریخ، ترکیب زیر سطح خاکی شنی مریخ بسیار شبیه پوسته بلورین زمین است، شکستگی های بیشتری دارد.
محققان توانستند بعضی از زمین لرزه های سیاره سرخ را به یک منطقه فعال آتشفشانی معروف به Cerberus Fossae ارتباط دهند که مشخصه آن یک جفت کانال عمیق است که توسط جریان گدازه در حدود ۱۰ میلیون سال پیش بوجود آمده است.


احتمال بالای وجود آب در سیاره های فراخورشیدی
جستجوی حیات همچنان بر حوزه علوم سیاره ای مسلط است. محققان مختلف از کارشناسان زمین شناسی گرفته تا ستاره شناسان، تحقیقات زیادی را در این حوزه انجام داده اند؛ محوریت این تحقیقات به اندازه زیادی بر شکار بی انتها آب های فرازمینی متمرکز بوده است.
تابستان سال جاری، محققان ناسا با استفاده از مدلهای پیچیده ریاضی پیشبینی کردند که آیا سیارات فراخورشیدی مشابه زمین که در نزدیکی منظومه شمسی قرار دارند، میزبان آب هستند یا خیر.
«لینا کوئیک»، محقق سیاره ای در مرکز پرواز فضایی گودارد، متوجه شد که یک چهارم از ۵۳ سیاره فراخورشیدی (سیاره هایی که خارج از منظومه خورشیدی قرار دارند) که مورد مطالعه قرار گرفته اند، به احتمال بالا دارای مقدار قابل توجهی آب بوده یا به اصطلاح ستاره شناسان، «جهان های اقیانوسی» هستند. این بدان مفهوم است که این سیارات دارای نهادهای بزرگی از آب به صوت لایه های از یخ هستند مانند قمرهای مشهور دو سیاره «مشتری» و «زحل» به نامهای «یوروپا» و «انسالادوس» که با یخ زیادی پوشیده شده اند.
کوئیک در خبرنامه ناسا اظهار داشت: مأموریت های آتی به ما فرصت می دهد تا مشاهده نماییم که آیا قمرهای اقیانوسی در منظومه شمسی می توانند از حیات پشتیبانی کنند. درصورت کشف امضاهای شیمیایی حیات در آن صورت می توانیم به دنبال نشانه های مشابه در فضاهای میان ستاره ای باشیم.
جمع آوری نمونه هایی از خاک ماه
سال گذشته، چین نخستین کشوری بود که یک فضاپیما را در سمت تاریک ماه فرود آورد. سال جاری آژانس فضایی چین برای نخستین بار در دهه های گذشته موفق شد نمونه های سنگ و خاک ماه را جمع کرده و به زمین بازگرداند.
فضاپیمای «چانگ ئه-۵» چین در اوایل ماه دسامبر موفق شد در منطقه «مونس رومکر» ماه فرود آید؛ مونس رومکر یک دشت آتشفشانی ۱.۲ میلیارد ساله است که در منطقه Oceanus Procellarum معروف به اقیانوس طوفان ها قرار دارد. این کاوشگر بعد از جمع آوری ۴.۴ پوند از نمونه های خاک و سنگ ماه از سطح این قمر زمین بلند شد و توسط مدارگرد این فضاپیما به سفینه بازگشت به زمین منتقل شد.
در روز ۱۷ دسامبر، کپسول بازگشت به زمین فضاپیمای چانگ ئه -۵، در حدود سه هزار مایلی بالای جنوب اقیانوس اطلس، به درستی از سفینه اصلی جدا شد و در منطقه خودمختار مغولستان شمالی چین به زمین نشست. این اولین بار بعد از مأموریت ۴۴ سال پیش فضاپیمای اتحاد جماهیر شوروی است که نمونه هایی از ماه برای انجام تحقیقات تازه در اختیار بشر قرار می گیرد.


شکار سیارک ها
امسال ناسا دومین سازمانی بود که با موفقیت نمونه هایی از سنگ و گرد و غبار از سطح یک سیارک را جمع کرد. در اوایل ماه اکتبر، فضاپیمای OSIRIS-REx ناسا هنگام چرخش به دور سیارک بنو، یک مانور لمسی و حرکتی انجام داد.
نمونه های از این سیارک با موفقیت در یک کپسول مهر و موم شدند و الان آماده سفر به زمین هستند. سفر بازگشت به زمین سال آینده شروع می شود اما انتظار نمی رود که نمونه ها تا سال ۲۰۲۳ به زمین برسند.
محققان امیدوارند که این نمونه ها به آنها در رمزگشایی تاریخچه اولیه منظومه شمسی و هم کمک به مهندسان «دفاع سیاره» برای محافظت از زمین در مقابل سیارک های سرکش یاری رساند.
اعتقاد بر این است که سیارک «بنو» دریچه ای به گذشته منظومه شمسی عرضه می دهد چون که این جرم غنی از کربن حامل بلوک های سازنده ای از هر دو سیاره و حیات است. در حالیکه ناسا منتظر سنگ های سیارکی خود است، سازمان فضایی ژاپن از بازگشت موفق مأموریت کاوشگر «هایابوسا۲» به همراه نمونه های سیارک «ریگو» اطلاع داد.منبع:

1399/10/14
01:12:36
0.0 / 5
836
تگهای خبر: سایت , فناوری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
آزینیک