وقایع نجومی دهه دوم نخستین ماه زمستان ۹۹

وقایع نجومی دهه دوم نخستین ماه زمستان ۹۹

آزینیک: ملاقات ماه با ستاره پلوکس، قرار گرفتن زمین در وضعیت حضیض خورشیدی، اوج بارش شهابی کوادرانتی و هم نشینی ماه با ستاره قلب الاسد ازجمله رویدادهای نجومی دهه دوم دی ماه هستند.


کارشناس علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: ماه ساعت ۱۱: ۳۰ بامداد امروز ۱۱ دی ماه ۱۳۹۹ به ملاقات ستاره «پلوکس» می رود و در فاصله زاویه ای ۸.۳ درجه ای جنوب این ستاره در صورت فلکی «جوزا» قرار می گیرد.
سعید حسین مردی اضافه کرد: زمین هم شنبه ۱۳ دی ماه ساعت ۱۶: ۳۰ در وضعیت حضیض خورشیدی قرار می گیرد، یعنی زمین در مدار بیضوی شکل خود در نزدیک ترین نقطه نسبت به خورشید قرار می گیرد و فاصله آن از خورشید ۰.۹۸۳۳ AU می شود.
وی افزود: یکشنبه چهاردهم دی ماه هم شاهد اوج بارش شهابی «کوادرانتی» یا «ربعی» خواهیم بود؛ بارش شهابی کوادرانتی روز اول دی شروع شده و تا ۱۷ دی ادامه دارد.
این کارشناس علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران اشاره کرد: انتظار میرود که در اوج این بارش، تعداد ۱۱۰ شهاب در ساعت مشاهده شود. سرعت بارش این شهاب ها حدودا ۴۱ کیلومتر بر ساعت است. این نخستین بارش شهابی در سال میلادی ۲۰۲۱ خواهد بود.
حسین مردی تصریح کرد: برای ایران که در نیمکره شمالی زمین قرار دارد، شانس مشاهده این بارش شهابی خوب است و زمان اوج بارش ربعی به وقت ایران نیز بلافاصله بعد از غروب آفتاب روز ۱۴ دی ۱۳۹۹ خواهد بود. اگر خوش شانس باشید، می توانید چند شهاب آتشین زیبا را در آسمان شب های سرد دی ماه رصد کنید. برای این کار تنها کافی است به آسمان خیره شوید و حوصله و وقت کافی برای تداوم نظاره ی آسمان را داشته باشید.
وی اضافه کرد: همین طور کره ماه در روز یکشنبه ۱۴ دی ماه، ساعت ۵: ۳۰ بامدادان به ملاقات ستاره «قلب الاسد» می رود و در فاصله زاویه ای ۴.۵ درجه ای شمال و شمال شرقی این ستاره در صورت فلکی اسد قرار می گیرد.
این کارشناس علمی اشاره کرد: روز چهارشنبه هفدهم دی ساعت ۱۳: ۰۷ پس از ظهر، ماه در وضعیت تربیع دوم قرار می گیرد و فردای این روز یعنی پنج شنبه ۱۸ دی ساعت ۳: ۳۰ بامداد، کره ماه با ستاره «سماک اعزل» هم نشین شده و در فاصله زاویه ای ۶.۴ درجه ای شمال و شمال شرقی این ستاره در صورت فلکی «سنبله» قرار می گیرد.
حسین مردی اشاره کرد: ماه همین طور روز شنبه بیستم دی ماه، ساعت ۱۹: ۱۷ در وضعیت حضیض زمینی قرار می گیرد و فاصله آن با زمین ۵۷.۶۰ برابر شعاع زمین می شود.منبع:

1399/10/11
18:40:27
0.0 / 5
1206
تگهای خبر: دانشگاه , هارد
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آزینیک