با حضور معاون علمی و فناوری؛

مركز آموزش مهارت های پیشرفته بالینی دانشگاه تهران

مركز آموزش مهارت های پیشرفته بالینی دانشگاه تهران

آزینیک: مرکز آموزش مهارت های پیشرفته بالینی دانشگاه تهران با هدف ایجاد فضایی مناسب برای عرضه آموزش های تخصصی به دانشجویان پزشکی با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در بیمارستان امام خمینی (ره) راه اندازی شد.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز آموزش مهارت های پیشرفته بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان امام خمینی راه اندازی شد.
مرکزی برای عرضه آموزش های تخصصی به دانشجویان پزشکی و کادر آموزشی بیمارستان ها که در آن تجهیزات پزشکی که توسط شرکتهای دانش بنیان طراحی و ساخته شده است در اختیار آنها قرار می گیرد.
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در آیین افتتاحیه این مرکز ضمن اشاره به لزوم استفاده از فضاهای متروکه و غیرقابل استفاده دانشگاه ها، بیمارستان ها، کارخانجات و صنایع جهت استفاده شرکتهای نوآور و خلاق، اظهار داشت: باید از این فرصت ها و فضاهای موجود بهترین استفاده را نماییم و جوانان و نوآوری های آنها را در دل آنها پرورش دهیم.تجهیزات پزشکی بومی سازی می شود
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور همینطور اظهار نمود: مرکز آموزش مهارت های پیشرفته بالینی نمونه بارز پیوند نوآوری های دانش بنیانی به حوزه تجهیزات پزشکی است.
ستاری تصریح کرد: باید نیازهای فناورانه بخش آزمایشگاهی و تجهیزات پزشکی را به دانش بنیان ها عرضه نماییم تا از توانمندی آنها برای تولید بومی این محصولات بهره ببریم.
رییس بنیاد ملی نخبگان همینطور بیان نمود: مرکز آموزش مهارت های پیشرفته بالینی، فضایی مناسب برای عرضه آموزش های تخصصی به دانشجویان و فراهم کردن شرایط تعامل میان کادر درمان و دانشجویان در حال آموزش است.
وی ضمن اشاره به برگزاری نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت، اظهار داشت: بیشتر از ۹۰ درصد دستگاههای عرضه شده در این نمایشگاه داخلی است و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تجاری سازی این محصولات، خدمات حمایتی عرضه می کند.


به گفته معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، در نمایشگاه تجهیزات «ایران ساخت» معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۵۰ درصد هزینه خرید این تجهیزات برای دانشگاه ها را پرداخت می کند.
رییس ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه ضمن اشاره به این که تغییر ساختار دانشگاه ها و انتخاب رشته ها الزامی است، تصریح کرد: سال جاری بیشتر نفرات برتر دانشگاه ها در رشته های در رابطه با کامپیوتر شرکت کرده اند، در صورتی که خیلی از رشته های تخصصی مثل زیست فناوری و علوم شناختی هنور برای آنها چندان شناخته شده نیست.
ستاری با تکیه بر اینکه، باید ریل و ساختار دانشگاه ها را تغییر دهیم، اضافه کرد: این کار هم تنها با معرفی رشته های تخصصی مورد نیاز کشور و علاقه مند کردن دانشجویان با این رشته ها اتفاق می افتد.

تعداد مراکز آموزش مهارت های پیشرفته بالینی بیشتر می شود
دبیر ستاد نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم در این مراسم، اظهار داشت: در تلاشیم تا شبیه به این مراکز را در سطوح پایین تر و ارزان تر در دیگر دانشگاه ها و شهرها ایجاد نماییم.
سعید سرکار افزود: برای این کار به حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیاز داریم. برنامه ریزی کردیم که ۲۰ مرکز آموزش مهارت های بالینی را در سرتاسر کشور ایجاد نماییم.
مرکز آموزش مهارت های پیشرفته بالینی ایران در بیمارستان امام خمینی با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، علی اکبر حقدوست معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران راه اندازی شد.
در این مرکز دو نوع تجهیزات پزشکی در حوزه «شبیه سازهای پبشرفته بالینی و جراحی» و «تجهیزات پیشرفته پزشکی برای عرضه آموزش های تخصصی» وجود دارد.


همه این تجهیزات توسط شرکتهای دانش بنیان و فناوران ایرانی طراحی و ساخته شده است و تمامی مراحل آموزشی هم توسط جراحان برجسته و اساتید دانشگاه تهران عرضه می شود تا دانشجویان در کنار آشنایی با تجهیزات پیشرفته پزشکی ایران ساخت از تجربیات این افراد هم بهره مند شوند.
سامانه راهبری جراحی پارسیس، سامانه جراحی رباتیک از راه دور سینا، شبیه ساز جراحی رباتیک سینا، شبیه ساز جراحی لاپاروسکوپی، شبیه ساز بی حسی نخاعی، شبیه ساز جراحی چشم، ربات دستیار جراح در جراحی های لاپاروسکوپی و شبیه ساز سه بعدی مهارت های بالینی همچون تجهیزات موجود در این مرکز است.منبع:

1399/09/24
23:55:18
5.0 / 5
847
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
آزینیک