تبدیل نوترینو به الكتریسیته با كمك فناوری نانو

تبدیل نوترینو به الكتریسیته با كمك فناوری نانو

به گزارش آزینیک گروه انرژی نوترینو در آلمان در حال توسعه فناوری است که در آن از نانومواد برای تبدیل حرکت نوترینو به الکتریسیته استفاده می شود. نوترینو یکی از ذرات بنیادی بوده که به ندرت با چیزی واکنش می دهد.


امروزه الهام بخش ترین شاهکارهای مهندسی در مقیاسی اتفاق می افتد که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند. در تضاد کامل با آسمان خراش ها، شاتل های فضایی و سایر نمونه های ماکرومهندسی که قرن بیستم را به صورت قابل ملاحظه ای شکل داده است، این قرن «مهندسی نانو» تعریف می شود، مهندسی که در کمترین مقیاس ممکن اتفاق می افتد.
به تازگی گروه انرژی نوترینو(Neutrino Energy Group) در برلین شکل جدیدی از مهندسی نانو را که به تولید موادی منجر می شود کشف کرده است که قادرند حرکت یکی از کوچکترین ذرات این هستی را برای تولید انرژی الکتریکی به کار گیرد. این گروه قصد دارند تا حرکت ذرات نوترینو را با کمک گرافن به انرژی الکتریکی تبدیل کنند.
با گرافن تقویت شده، گروه انرژی نوترینو در آستانه تکامل انرژی نوترینوولتائیک و تبدیل آن به یک حقیقت عملی است.
در مهندسی مواد، دوپ کردن یا تقویت مواد، به فرایند حذف اتم های خاص در یک ماده و جایگزینی آنها با اتم های دیگر اشاره دارد. در مورد گرافن تقویت شده، بعضی از اتم های کربن از یک صفحه گرافن خارج می شوند و با انواع دیگر اتم جایگزین می شوند.
پیش از این دانشمندان ماده ای به نام سه لایه-گرافن بوجود آورده بودند که از سه ورق گرافن تقویت شده تشکیل شده بود.
محققان دریافتند که گرافن سه لایه قادر به تقویت انرژی جنبشی تا حدی غیرقابل تصور است. با این وجود اطلاعات کمی در اینباره داشتند تا این که محقق آلمانی حوزه انرژی و بنیانگذار گروه انرژی نوترینو، هولگر تورستن شوبرت، تقریباً یک سال قبل یک ماده تقریباً شبیه به آنرا تولید کرد.
در اختراع ثبت شده در سال ۲۰۱۵، شوبرت جزئیات فناوری گرافن تقویت شده را شرح داد که انرژی جنبشی عبور نوترینوها را به الکتریسیته تبدیل می کند.
بر اساس اعلام روز شنبه ستاد فناوری نانو، نوترینوها نامرئی هستند و هیچ ماده ای نمی تواند جلوی آنها را بگیرد، اما اخیرا مشخص شده که آنها دارای جرم بوده و هر چیزی که جرم داشته باشد، دارای انرژی هم است.
هولگر تورستن شوبرت، که نانومواد گرافن تقویت شده خویش را که مدت ها قبل توسعه داده بود، به سرعت گروه انرژی نوترینو راه اندازی نمود و این کنسرسیوم در راه طراحی نخستین دستگاههای انرژی نوترینو در جهان قرار گرفتند.
نانومواد دارای خواص خارق العاده ای هستند که در عمل محدودیت خیالی ما انسان ها را می شکنند. هر چند امکان دارد دستگاههای نوترینوولتائیک حاوی گرافن تقویت شده به باور نکردنی ترین فناوری های مبتنی بر نانومواد در این قرن تبدیل نشوند، اما مطمئناً از کاربردی ترین آنها خواهند بود.
در حالی که جهان برای یافتن گزینه های جایگزین مناسب برای سوخت های فسیلی تلاش می کند، امکان دارد نانومواد با ابعاد بسیار کوچکی که دارند، بیشترین تاثیر را در این راه ایجاد کنند.



منبع:

1399/09/23
13:42:17
5.0 / 5
868
تگهای خبر: فناوری , كاربر
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آزینیک