پرواز آزمایشی استارشیپ به تعویق افتاد

پرواز آزمایشی استارشیپ به تعویق افتاد

«الون ماسک» مدیرعامل شرکت فضایی اسپیس ایکس پرواز آزمایشی یک نمونه از راکت «استارشیپ» این شرکت را که قرار بود در بالاترین ارتفاع صورت گیرد، لغو نمود.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، این شرکت تصمیم داشت این آزمایش را حدود ساعت پنج و ۴۰ دقیقه بعدازظهرگذشته - سه شنبه به وقت منطقه زمانی شرقی انجام دهد اما موتورهای راکت استارشیپ یک ثانیه پیش از بلند شدن برنامه ریزی شده، خاموش می شوند.
اکنون این شرکت ظرفیت انجام یک پرواز آزمایشی را برای امروز (چهارشنبه) اعلام نموده است.
نمونه اولیه این موشک در سایت پرتاب و توسعه این شرکت در «بوکا چیکا» واقع در تگزاس در حدود ۱۸۰ مایلی جنوب Corpus Christi، آماده آزمایش است.
اسپیس ایکس بیش از یک سال است که نمونه هایی از این راکت را در بوکا چیکا آزمایش کرده است.
نمونه اولیه راکت استارشیپی که مقرر است امروز چهارشنبه پرواز آزمایشی خودرا انجام دهد SN۸ نام دارد؛ SN۸ نخستین راکت استارشیپی است که دماغه و باله های پایین تر دارد. این راکت همین طور دارای سه موتور رپتور است.
راکت استارشیپ در این آزمایش در ارتفاع ۱۵ کیلومتر (۹ مایل) در آسمان پرواز خواهدنمود اما فرود ایمن و بی خطر آن تنها یک احتمال یک در سه است. ماسک می گوید: نخستین آزمایش این راکت برای پرواز در ارتفاع بالا به احتمال زیاد امروز انجام می شود.
در این پرواز موشک یاد شده در ارتفاع ۱۵ کیلومتری بر فراز آسمان تاسیسات «بوکا چیکا» در تگزاس پرواز خواهدنمود.
برای ساخت فضاپیمایی که بالقوه بتواند بطور مستقیم از زمین به ماه یا مریخ برود، به انجام آزمایش گسترده ای همچون بازگشت باردیگر به زمین از یک ارتفاع نیاز است.
با این حال ماسک اظهار داشت که برای بازگشت موفق و بی خطر این موشک به زمین بعد از این سفر ۱۵ کیلومتری، باید کارهای زیادی صورت گیرد و در این آزمایش شانس بازگشت موفق استارشیپ به زمین یک در سه است.
اگر این آزمایش اخیر که در جریان آن موتور سه گانه «رپتور» روشن می شود و این فضاپیمای ۴۰۰ فوتی را در آسمان بالا می برد، با موفقیت صورت گیرد سپس آزمایش های بیشتری در ارتفاع بالاتر صورت خواهد گرفت. ایلان ماسک در توییت خود اعلام نموده است که این آزمایش ممکنست امروز چهارشنبه صورت گیرد البته ارتفاع ۱۵ کیلومتری (۹ مایلی) برای رفتن به فضا کافی نیست، اما همانطور که تمام پرش های قبلی بجای مایل با فوت اندازه گیری شده اند، این یک گام مهم به جلو شمرده می شود.
سازمان فضایی آمریکا و دیگر سازمان های فضایی توافق کرده اند که ۵۰ مایل (حدود ۸۰ کیلومتر) بالای سطح دریا را لبه فضا در نظر گرفته شود، اما برای وارد شدن به مدار زمین تنها کافی است که ۱۰۰ مایل (حدود ۱۶۰ کیلومتر) از سطح دریا بالا رفت.منبع:

1399/09/19
17:35:16
5.0 / 5
875
تگهای خبر: سایت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آزینیک