كپسول اسپیس ایكس در ایستگاه بین المللی فضایی پهلو گرفت

كپسول اسپیس ایكس در ایستگاه بین المللی فضایی پهلو گرفت

به گزارش آزینیک نخستین کپسول به روز شده «دراگون» شرکت فضایی اسپیس ایکس بدون احتیاج به کمک فضانوردان در ایستگاه بین المللی فضایی پهلو گرفت. این نخستین بار است که دو کپسول دراگون هم زمان در ایستگاه بین المللی فضایی حضور دارند.


به گزارش پایگاه اینترنتی اسپیس، شرکت فضایی اسپیس ایکس، فضاپیمای به روز شده دراگون خویش را ساعت ۱۱ و ۱۷ دقیقه بامداد یکشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی سوار بر موشک فالکون به فضا پرتاب کرد.
قرار بود پرتاب راکت این شرکت فضایی خصوصی بامداد شنبه صورت گیرد، اما به علت وضعیت نامناسب آب و هوایی در منطقه تعیین شده برای بازیابی تقویت کننده مرحله اول، به تأخیر افتاد.
این فضاپیما ساعت ۱: ۴۰ دقیقه بعدازظهر دوشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی، به طور خودکار در کنار ماژول «هارمونی» ایستگاه بین المللی فضایی پهلو گرفت.
البته فرآیند پهلوگیری ۱۰ دقیقه تاخیر داشت که دلیل این آن بروز اختلالاتی بود که با مرکز کنترل پروژه در زمین بوجود آمده بود. در زمان پهلوگیری، ایستگاه بین المللی فضایی در حدود ۲۶۸ مایلی (۴۳۱ کیلومتری) بر فراز جنوب اقیانوس هند در نزدیکی استرالیا در حال چرخش بود.
این اولین کپسول اسپیس ایکس است که بدون کمک فضانوردان در آزمایشگاه فضایی پهلو می گیرد. به صورت معمول فضانوردان با استفاده از بازوی رباتیک «کانادارم۲» کپسول های باری را کنترل و آنرا به ایستگاه متصل می کنند.
این نخستین کپسول به روز شده «دراگون» اسپیس ایکس است که الان به کپسول «کرو دراگون» که در ایستگاه بین المللی فضایی حضور دارد، ملحق شده است. این اولین باری است که دو کپسول دراگون در ایستگاه بین المللی فضایی قرار دارند.
«سارا واکر»، مدیر ماموری دراگون شرکت فضایی اسپیس ایکس در یک کنفرانس خبری اظهار داشت: این یک وسیله نقلیه واقعاً بزرگ است و محموله زیادی را حمل می کند. این کپسول ۲۰ درصد حجم بیشتری نسبت به نسخه قبلی دارد.
این فضاپیما حامل یک محموله بار حاوی بافت شبیه سازی شده قلب برای آزمایش های پزشکی، خوراک برای ایام تعطیل و نخستین هوابند خصوصی است. هوابند یا قفل هوا (Airlock) یک دستگاه تنظیم فشار هوا است که امکان عبور شخص یا هر وسیله ای را از یک مکان به مکان دیگر که از لحاظ فشارهوا هم سطح نیستند، فراهم می آورد.
در واقع در محیط هایی که یک سمت فشار هوا کم و سمت دیگر هوای پرفشاری در جریان است، برای ایجاد ارتباط بین این دو محیط از هوابند استفاده می شود و این هوابند در میان این دو قرار می گیرد. مکانیزم هوابند به این شکل است که ابتدا شخص یا شی مورد نظر به داخل محفظه می رود که یک در آن بسته است. سپس هر دو در بسته شده و هوابند فشار هوای ۲ محیط را مساوی و متعادل می کند تا شخص بدون هیچ مشکلی بتواند وارد محیط دوم که دارای اختلاف فشار هوا است، شود.
آزمایش قلب شامل ۱۹۲ تکه بافت مهندسی شده از سلول های خونی ۶ نفر - سه مرد و سه زن - است که در یک آزمایشگاه کوچک سالم نگهداری می شوند. هدف از این آزمایش قلب، تعیین چگونگی تغییر بافت قلب در شرایط میکرو گرانش است.
محققان دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا معتقدند این بافت علائمی از آتروفی یا ضعیف شدن را نشان خواهد داد.
طرح دیگر در این مأموریت که SpaceX CRS-۲۱، نام دارد، شامل تحقیق در مورد میکروب هایی است که می تواند برای تجزیه مواد سنگی سیارک ها مورد استفاده قرار گیرد.
ابزاری که برای تجزیه و تحلیل سریع و دقیق خون در جاذبه کوچک آزمایش می شود و مطالعه یک بافت دیگر انسانی در مورد اثرات پرواز فضایی بر آرتروز بعد از تروما و از دست دادن تراکم استخوانی از دیگر طرح هایی است که در این سفر فضایی به ایستگاه بین المللی فضایی برده می شوند.
سازمان فضایی آمریکا (ناسا) همینطور با این پرواز فضایی برای تعطیلات پیش روی کریسمس، تمام خوراکی های لازم را برای جشن ارسال می کند. این آزمایش ها بخشی از هدف ناسا برای سرعت بخشیدن به علم در ایستگاه فضایی است.
هم حالا هفت فضانورد در ایستگاه بین المللی فضایی حضور دارند که بیشترین تعداد فضانوردان در چند سال قبل به حساب می آید. چهار فضانورد ۱۶ نوامبر با نخستین پرواز عملیاتی اسپیس ایکس توسط کپسول «کرو دراگون» وارد این ایستگاه فضایی در حال چرخش شدند.


1399/09/19
14:16:19
5.0 / 5
822
تگهای خبر: اینترنت , دانشگاه
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آزینیک