فضاپیمای چانگ ئه-۵ ماه را ترك كرد

فضاپیمای چانگ ئه-۵ ماه را ترك كرد

به گزارش آزینیک فضاپیمای «چانگ ئه-۵»  بعد از ۲ روز اقامت بر سطح ماه، این سیاره را ترک کرد و نخستین پرچم رسمی این کشور را بر سطح ماه بر جای گذاشت.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، سازمان علوم و صنایع هوا و فضای چین اعلام نمود: این کشور در مأموریت های قبلی خود ۲ پرچم به ماه برده بود، هیچ کدام از آنها قابلیت نصب عمودی روی سطح کره ماه را نداشتند.
براساس این گزارش، پرچمی که پنج شنبه گذشته بر سطح ماه نصب گردید نخستین پرچمی بود که از پارچه درست شده است.
پارچه و ساختار میله ای این پرچم بگونه ای ساخته شده اند که در دماهای فوق العاده زیاد سطح ماه دوام می آورند.
«چانگ چنگ» از اعضای سازمان علوم و صنایع هوا و فضای چین اظهار داشت: یک پرچم معمولی که در زمین استفاده می شود در محیط سخت قمری دوام نخواهد آورد.
اداره ملی فضایی چین تصویری از پرچم قرمز و پنج ستاره این کشور را در سطح ماه منتشر نمود.
کاوشگر چانگ ئه-۵، سه شنبه گذشته در ماموریتی برای جمع آوری نمونه هایی از سنگ و خاک ماه و آزمایش اعماق زیر سطح ماه در جست و جوی مواد معدنی و آب، بر سطح این قمر زمین فرود آمد.
کاوشگر چانگ ئه-۵، با وزن هشت هزار و ۲۰۰ کیلوگرم بعد از ۱۱۲ ساعت سفر، روز ۲۸ نوامبر (۸ آذر) وارد مدار ماه شد. این فضاپیما در یک منطقه بازدید نشده در یک دشت بزرگ گدازه معروف به «اقیانوس توفان ها» در سطح ماه فرود آمد. فضاپیمای چانگ ئه -۵ پنجشنبه گذشته بعد از جمع آوری نمونه هایی از سطح ماه، این قمر زمین را ترک کرد و به سمت زمین بازگشت.
متخصصان درباره اهمیت تحقیق روی خاک کره ماه می گویند بررسی نمونه های خاک کره ماه که توسط این کاوشگر جمع آوری می شود، برای آشنایی با تاریخ خاک کره ماه و حتی فعالیتهای خورشید کمک زیادی خواهد نمود.
ناسا و سازمان فضایی روسیه هم آخرین بار در دهه ۱۹۷۰، نمونه هایی از خاک ماه را جمع آوری کرده و به زمین بازگرداندند. چین سال قبل با فرود آوردن فضاپیمای «چانگ ئه -۴» خود در نزدیکی قطب جنوب ماه، نخستین کشوری بود که یک فضاپیما در سمت تاریک ماه فرود آورده است.منبع:

1399/09/15
19:28:55
5.0 / 5
798
تگهای خبر: متخصص , نصب
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آزینیک