كاوشگر چین با موفقیت روی ماه فرود آمد

كاوشگر چین با موفقیت روی ماه فرود آمد

به گزارش آزینیك سازمان ملی فضایی چین (CNSA) اعلام كرد، كاوشگر «چانگ ئه-۵» برای نمونه برداری از خاك سطح ماه، با موفقیت روی این قمر زمین فرود آمده است.


به گزارش روزنامه دیلی میل، فضاپیمای چانگ ئه-۵ دیشب در شمال منطقه «Mons Rumker» واقع در بخش روشن ماه با موفقیت فرود آمده است.
سازمان ملی فضایی چین امیدوار است این کاوشگر طی ۴۸ ساعت آینده مأموریت خویش را در ماه تکمیل کند. طبق برنامه ریزی ها در این مأموریت حدود ۲ کیلوگرم نمونه از خاک ماه جمع آوری و به یک فضاپیمای مستقر در مدار ماه و از آن به زمین ارسال می شود.
چین این فضاپیمای بدون سرنشین را با این هدف پرتاب کرد که این فضاپیما سنگ های ماه را به زمین بازگرداند. این نخستین تلاش یک کشور برای آوردن نمونه از قمر طبیعی زمین از دهه ۱۹۷۰ تابحال است. این کاوشگر بزودی عملیات حفاری خویش را آغاز می کند و اگر همه چیز با موفقیت پیش رود اواخر ماه جاری نمونه ها را به زمین بازمی گرداند.
متخصصان درباره اهمیت تحقیق روی خاک کره ماه می گویند بررسی نمونه های خاک کره ماه که توسط این کاوشگر جمع آوری می شود، برای آشنایی با تاریخ خاک کره ماه و حتی فعالیتهای خورشید کمک زیادی خواهد نمود.
کاوشگر چانگ ئه-۵، با وزن هشت هزار و ۲۰۰ کیلوگرم بعد از ۱۱۲ ساعت سفر ۲۸ نوامبر (۸ آذر) وارد مدار ماه شد. این کاوشگر مقرر است ۷ فوت (۲.۱ متر) در ماه حفاری کند تا نمونه هایی را برای جمع آوری جمع کند. انتظار می رود کل مأموریت ۲۳ روز طول بکشد.منبع:

1399/09/12
23:17:44
5.0 / 5
698
تگهای خبر: متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزینیک