رصد نزدیك ترین مقارنه مشتری و زحل بعد از حدود 800 سال

رصد نزدیك ترین مقارنه مشتری و زحل بعد از حدود 800 سال

به گزارش آزینیك ستاره شناسان اعلام كردند: سیاره های مشتری و زحل 21 دسامبر (اول دی) در پدیده ای كه آخرین بار در حدود 800 سال پیش رخ داد، با فاصله بسیار نزدیك از یكدیگر در آسمان شب مشاهده می شوند.


به گزارش روزنامه دیلی میل، این سیاره های غول پیکر در غروب انقلاب زمستانی (اول دی) در نزدیک ترین فاصله از یکدیگر که کمتر از عرض یک ماه کامل است، مشاهده می شوند.
کارشناسان می گویند: این مقارنه باتوجه به وضعیت آب و هوای محلی از هر کجای زمین قابل مشاهده می باشد، اما بهترین مکان برای رصد این مقارنه در نزدیکی خط استوا است.
افرادی که در لندن و نیویورک هستند، مقارنه این سیارات را در افق حدود یک ساعت بعد از غروب خورشید مشاهده می کنند.
به گفته کارشناسان این مقارنه از ۱۶ تا ۲۵ دسامبر (۲۶ آذر تا ۵ دی) قابل مشاهده می باشد.
این رویداد تا ۱۵ مارس ۲۰۸۰ تکرار نمیشود، در آن زمان این دو سیاره در افق بالاتر در آسمان قرار خواهند داشت و مدت زمان طولانی تری قابل مشاهده خواهند بود.
«پاتریک هارتیگان» یک ستاره شناس از دانشگاه «رایس» می گوید: نزدیک شدن زحل و مشتری به یکدیگر پدیده نادری است و تقریباً هر ۲۰ سال یکبار رخ می دهد، اما این پدیده استثناست چون این دو سیاره در آسمان زمین بسیار نزدیک به هم دیده خواهند شد. زحل و مشتری آخرین بار چهارم مارچ ۱۲۲۶ میلادی، اینقدر به هم نزدیک شده اند.
ستاره شناسان معتقدند: زحل و مشتری در غروب روزهای یاد شده (۲۶ آذر تا ۵ دی) به مدت حدودا نیم ساعت همانند یک جفت در آسمان رصد می شوند.
به گفته آنها برای رصد این پدیده باید دهانه تلسکوپ خودرا به سمت غرب نشانه گرفت.
به اعتقاد آنها، در غروب روز ۲۱ دسامبر (اول دی) زحل و مشتری در نزدیک ترین فاصله از یکدیگر قرار می گیرند و از دید ناظر زمینی فاصله میان آنها به اندازه یک پنجم قطر ماه کامل خواهد بود.
هر چه ناظر در مناطق شمالی تر باشد، زمان کمتری برای رصد این پدیده قبل از محو شدن زحل و مشتری در افق خواهد داشت.
منبع:

1399/09/06
16:09:45
5.0 / 5
1043
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آزینیک