چین نمونه خاك ماه را جمع آوری می كند

چین نمونه خاك ماه را جمع آوری می كند

آزینیك: چین بمنظور بازگرداندن نمونه هایی از سنگ و خاك كره ماه به زمین می خواهد این هفته فضاپیمای بدون سرنشینی را به ماه ارسال نماید.


به گزارش پایگاه اینترنتی catchnews، این نخستین تلاش یک کشور برای بازگرداندن نمونه های قمر طبیعی زمین به این سیاره خاکی از دهه ۷۰ است.
قرار است این ماموریت که بلندپروازانه ترین ماموریت چین به کره ماه است، فردا - سه شنبه ۲۴ نوامبر (۴ آذر) از مرکز پرتاب فضایی «ونچانگ» در استان «هاینان» آغاز شود.
راکت سنگین وزن «لانگ مارچ ۵» که در نوک آن فضاپیمای رباتیک «چانگ ئه ۵» قرار دارد برای این منظور در سکوی پرتاب آماده پرتاب است.
هدف کاوشگر «چانگ ئه-۵»، که به نام الهه ماه باستانی چینی نام گذاری شده است، بازگرداندن ۲ کیلوگرم (۴/۱ پوند) از نمونه سنگ های کره ماه از یک منطقه بازدید نشده در یک دشت بزرگ گدازه معروف «اقیانوس طوفان ها» است.
کاوشگر «چانگ ئه ۵» بعد از پرتاب، مسیری در حدود ۸۰۰ هزار کیلومتر را طی می کند تا به کره ماه واقع در ۳۸۰ هزار کیلومتری زمین برسد و با فرود بر سطح کره ماه، نمونه های خاک کره ماه را جمع آوری می کند و به زمین بر می گردد.
متخصصان درباره اهمیت تحقیق روی خاک کره ماه می گویند بررسی نمونه های خاک کره ماه که توسط این کاوشگر جمع آوری می شود، برای آشنایی با تاریخ خاک کره ماه و حتی کارهای خورشید کمک زیادی خواهدنمود.
اگر چین در این ماموریت موفق شود، این موفقیت در تاریخ این کشور ثبت خواهد شد. بشر از سال ۱۹۷۶ که اتحاد جماهیر شوروی سابق در ماموریت رباتیک خود به ماه (Luna ۲۴ ) مقداری از خاک کره ماه را به زمین منتقل کرد، تا حالا هیچ ماده ای را از ماه به زمین منتقل نکرده است.
به دنبال ماموریت «چانگ ئه-۵» برای بازگرداندن نمونه خاک ماه به زمین، ماموریت «چانگ ئه-۶» برای بازگرداندن نمونه خاک از قطب جنوب ماه در سال ۲۰۲۴ انجام می شود.منبع:

1399/09/05
13:06:50
5.0 / 5
1013
تگهای خبر: اینترنت , متخصص
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آزینیک