كشف یك كهكشان فسیلی در اعماق راه شیری

كشف یك كهكشان فسیلی در اعماق راه شیری

آزینیك: پژوهشگران موفق به كشف یك كهكشان فسیلی شدند كه در اعماق كهكشان راه شیری پنهان شده است.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، پژوهشگران با جستجو در داده های جمع آوری شده از «آزمایش تکامل کیهانی رصدخانه ی آپاچی پوینت» (APOGEE)، موفق به کشف کهکشانی شدند که آنرا یک «کهکشان فسیلی» می نامند و در اعماق کهکشان ما یعنی راه شیری فرو رفته است.
محققان می گویند که این کهکشان فسیلی ممکنست ۱۰ میلیارد سال پیش زمانی که کهکشان راه شیری هنوز در مراحل ابتدایی بود، با آن برخورد کرده باشد. این کهکشان فسیلی «هرکول» نامیده شده است.
بقایای کهکشان فسیلی هرکول، حدود یک سوم هاله کروی کهکشان راه شیری را تشکیل می دهد. اما از آنجایی که این کهکشان در اعماق کهکشان راه شیری نهفته است، هیچ کس متوجه نشده بود که بقایای یک کهکشان باستانی در داخل کهکشان ما وجود دارد.
«ریکاردو اسکیاون» یک محقق از دانشگاه «جان مورس لیورپول» می گوید برای یافتن این کهکشان فسیلی، پژوهشگران مجبور به بررسی دقیق ترکیب شیمیایی و حرکت ده ها هزار ستاره بودند.
این کار خصوصاً برای ستاره های مرکز کهکشان بسیار دشوار است برای اینکه آنها توسط ابرهایی از گرد و غبار میان ستاره ای از دید پنهان می مانند اما آزمایش تکامل کیهانی رصدخانه ی آپاچی پوینت به پژوهشگران اجازه داد تا در این غبار نفوذ کرده و قلب کهکشان راه شیری را نسبت به گذشته بیشتر جستجو کنند.
آزمایش تکامل کیهانی رصدخانه آپاچی پوینت به پژوهشگران اجازه می دهد تا با دریافت طیف نور ستاره ها در طیف نور نزدیک به مادون قرمز بجای نور مرئی که توسط گرد و غبار پنهان می شود، در غبار بین ستاره ای به جستجو بپردازند.
یافتن ستاره های غیرمعمول در قلب کهکشان راه شیری به یافتن سوزن در انبار کاه تشبیه می شود.
محققان برای جداسازی ستارگان متعلق به هرکول از ستاره های اصلی کهکشان راه شیری، از ترکیب شیمیایی و سرعت ستارگان که توسط آزمایش تکامل کیهانی رصدخانه ی آپاچی پوینت اندازه گیری شده است، استفاده کردند.
آنها می گویند از دهها هزار ستاره مورد بررسی، صدها ستاره، دارای ترکیبات و سرعت شیمیایی کاملاً متفاوتی بودند.
به گفته پژوهشگران، آن ستاره ها از ستاره های کهکشان راه شیری چنان متفاوت بودند که فقط از یک کهکشان دیگر می توانستند به وجود آمده باشند.
یک مطالعه دقیق به پژوهشگران اجازه می دهد محل دقیق و تاریخچه این کهکشان فسیلی را ردیابی کنند.منبع:

1399/09/04
11:41:09
5.0 / 5
1003
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آزینیک