فضاپیمای چین اوایل آذر ماه به فضا می رود

فضاپیمای چین اوایل آذر ماه به فضا می رود

چین می خواهد فضاپیمای «چانگ ۵» را اواخر ماه نوامبر و احیانا روز ۲۴ نوامبر (۴ آذر) به فضا اعزام كند.


به گزارش خبرگزاری شینهوا، انجام مأموریت ارسال این فضا پیما تابحال چندین بار به تعویق افتاده است، اما روز گذشته سه شنبه (۲۷ آبان) راکت فضاپیمابر بزرگ «لانگ مارچ ۵» از محل نگهداری آن به جایگاه پرتاب در «پایگاه فضایی ون چانگ» در امتداد ساحل «هاینان» چین منتقل شد تا برای نمونه برداری از سطح کره ماه راهی فضا شود.
ماموریت فضاپیمای «چانگ ۵» که در چهار دهه اخیر برای اولین بار انجام می شود، اوایل هفته آینده شروع می شود. در این مأموریت فضایی، کاوشگری بر سطح ماه فرود آمده، از عمق دو متری نمونه برداری می کند و سنگ ها و سایر نمونه ها را جهت بررسی و آزمایش های دقیق تر به زمین باز خواهد گرداند.
سازمان علوم و فناوری چین اعلام نمود: این مأموریت این یکی از پیچیده ترین و چندوجهی ترین مأموریت های فضایی ما است. این فضاپیما بعد از رسیدن به ماه یک لندر (سطح نشین) روی ماه ارسال می کند تا در عمق ۲ متری ماه حفاری کرده و سنگ و خاک جمع آوری کند.
سخنگوی سازمان فضایی چین در اینباره می گوید: این اولین مأموریت جمع آوری نمونه از ماه و انتقال آن به زمین با استفاده از فناوری های نوین رباتیک و بدون سرنشین است. مقدمات راه اندازی این ماوریت از اواسط ماه سپتامبر در جریان است. در چهارمین و حدودا جدید ترین مأموریت راکت لانگ مارچ ۵ که در ماه ژوئیه انجام شد، فضاپیمای Tianwen-۱ Mars به فضا ارسال شد. شکست پرتاب دومین راکت لانگ مارچ ۵ در ژوئیه سال ۲۰۱۷ سبب شد فضاپیمای چانگ ۵ که قرار بود اواخر همان سال پرتاب شود، سه سال به تاخیر بیفتد.
چین هم اکنون یک مأموریت فضایی در راه مریخ دارد. تابستان گذشته یک کاوشگر چینی راهی این سیاره سرخ شد. سال قبل هم فضاپیمای «چانگ ۴» توانست در سمت پنهان ماه فرود آرامی را تجربه کند.
چین در سالهای اخیر در علم فضا پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است، اما بر مبنای قوانین آمریکا، از همکاری ناسا با چین در ایستگاه فضایی بین المللی جلوگیری می شود. همین مبحث سبب شده است چین به دنبال ایجاد یک ایستگاه فضایی برای خود باشد.منبع:

1399/09/01
12:28:29
5.0 / 5
876
تگهای خبر: فناوری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
آزینیک