پلتفورم نانویی كه می تواند در تولید واكسن كرونا استفاده گردد

پلتفورم نانویی كه می تواند در تولید واكسن كرونا استفاده گردد

آزینیك: اخیرا پلتفورمی حاوی نانوذرات توسط پژوهشگران چینی ارائه شده كه با بهره گیری از آن می توان واكسن ضدكرونا تولید كرد.


رقابت تنگاتنگ برای ارائه واکسنی موثر مقابل سندرم حاد تنفسی کرونا ویروس ۲ (SARS-CoV-۲) به شکلی جدی در حال انجام می باشد.
کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ (SARS-CoV-2) (به انگلیسی: Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2) با نام قبلی نول کروناویروس یک آران ای ویروس تک رشته ای سو مثبت و عامل بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ یا کووید-۱۹ (19-COVID) است.
یک گروه تحقیقاتی در چین اخیرا مقاله ای در نشریه bioRxiv منتشر نموده که در آن جزئیات مربوط به پلتفورم حاوی نانوذرات ارائه شده است، پلتفورمی که ممکنست برای توسعه سریع واکسن کرونا و همین طور سایر واکسن ها در آینده مفید باشد.
منطقه اتصال گیرنده پروتئین سنبله (RBD) ویروس کرونا یکی از اهداف اصلی برای تولید واکسن است، برای اینکه این بخش، محلی مهم بوده که ویروس با گیرنده سلول میزبان موسوم به آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین ۲ (ACE۲) درگیر می شود.
بعد از این درگیری است که هم جوشی غشایی رخ داده و موجب می شود ویروس بتواند وارد سلول هدف شده و آنرا آلوده کند. با این وجود، زیرواحدهای RBD ایمنی زا نیستند و مانع ساخت واکسن می شوند.
برخی گروه ها تلاش کردند تا برای افزایش ایمنی سازی از مولتیمرها بهره گرفته یا از اتصال RBD به یک حامل برای افزایش اندازه آنتی ژن استفاده کنند. با این وجود، این کار ممکنست نه فقط ساختار RBD ارائه شده به سلول های ایمنی را تغییر دهد بلکه ممکنست منجر به طولانی تر و دشوارتر شدن پروسه شود.
در این پروژه ۳ گزینه احتمالی برای ساخت واکسن بر طبق نانوذرات متصل به RBD، با بهره گیری از پیوندهای کووالانسی در سیستم SpyTagSpyCatcher ارائه شده است. برچسب SpyTag به صورت کووالانسی به انتهای بخش C در RBD و SpyCatcher به نانوذرات متصل می شود. با این کار ارتباط شکل گرفته و آنتی ژن به داربست نانوذرات متصل می شود.
براساس گزارش ستاد نانو، این سه گزینه احتمالی ساخت واکسن از خودآرایی نانوذرات فریتین، پروتئین mi۳ NP و ۵۰۳-۱۵۳ NP استفاده می نمایند که تشکیل ساختارهای هشت وجهی، دودکامری و icosahedral می دهد که به RBD متصل می شود.
در یک مطالعه روی موش ها، RBD مونومری کمکی موفق به تولید آنتی بادی های چشمگیری بعد از تزریق اولیه نشد، اما بعد از استفاده از RBD-NP، تولید آنتی بادی ۷۲ تا ۱۶۸ برابر افزایش پیدا کرد. پس از یک و ۲ دوز تقویت کننده RBD کمکی مونومری و RBD-NP های مزدوج، میزان آنتی بادی بطور قابل توجهی افزایش یافت.
در آزمایش روی موش ها، پژوهشگران دریافتند که بعد از واکسیناسیون، این واکسن ها در مقایسه با RBD مونومر ۸ تا ۱۲۰ برابر بیشتر قدرت خنثی سازی دارند.
ویروس کرونا خانواده­ بسیار متنوعی از ویروس هاست که طیف گسترده ­ای از میزبان­ ها، همچون انسان، را در برمی ­گیرد. با این­ وجود، بیشترین میزان تنوع ویروس کرونا در خفاش ­ها دیده می­ شود.
تخمین زده می­ شود ۲۰ درصد از افراد مبتلا به کووید-۱۹ نیاز به بستری شدن پیدا می­ کنند و درصد کم­تری از این گروه به دستگاه تنفسی نیاز خواهند داشت.
تخمین نرخ مرگ­ ومیر ناشی از کووید-۱۹ بسته به عواملی مانند موقعیت و مختصات یک جمعیت به شدت متغیر است. درمجموع می ­توان گفت آمار مرگ­ ومیر کووید-۱۹ بین ۰.۲۵ تا ۳ درصد تخمین زده شده است.

منبع:

1399/08/30
16:39:12
5.0 / 5
1451
تگهای خبر: هاست
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزینیک