اختصاصی آزینیك

ایران در اتحادیه بین المللی ستاره شناسی كرسی رسمی گرفت

ایران در اتحادیه بین المللی ستاره شناسی كرسی رسمی گرفت

به گزارش آزینیك ایرنا- رئیس انجمن ستاره شناسی معلمان ایران اظهار داشت: این انجمن همراه با رصدخانه و پژوهش سرای مهر بوشهر در اتحادیه بین المللی ستاره شناسی دارای جایگاه رسمی شدند.


حسن باغبانی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: اتحادیه بین المللی ستاره شناسی(آی. ای. یو) مرجع اصلی کارهای ستاره شناسی و تصمیم گیری ها این حوزه در سطح جهانی است و کشورها با پرداخت حق عضویت و اجرای فعالیت ها برای سند استراتژیک این اتحادیه شرایطی فراهم می کنند تا ستاره شناسان و دانشمندان آنها بتوانند در این سازمان عضویت داشته باشند.
وی افزود: با توجه به این که هرگونه تصمیم گیری در حوزه ستاره شناسی زیر نظر این سازمان است عضویت در آن شرط اصلی قرار گرفتن در سطح کارهای این حوزه است.
باغبانی افزود: یکی از بخش های این سازمان کمیته ملی است که هر کشور برای خودش یک کمیته دارد تا شهروندان آن براحتی بتوانند عضو آی. ای. یو شوند که کشور ایران هم یکی از آن کشورهای عضو است.
وی اظهار داشت: برخی از کشورها نمی توانند متناسب با خواسته های اتحادیه برنامه ها را تدوین و متناسب با سند استراتژیک اتحادیه گام بردارند که با چنین شرایطی و پرداخت نکردن حق عضویت، عضویت آنها در اتحادیه به تعلیق در می آید که ستاره شناسی ایران نیز بعنوان زیر مجموعه وزارت علوم با کمال تاسف تعلیق شده است.
رئیس انجمن ستاره شناسی معلمان ایران اظهار نمود: از طرفی دیگر افراد یا مؤسسه هایی هم هستند که بدون اینکه عضو اتحادیه باشند هم راستا با سند استراتژیک اتحادیه کارهایی در توسعه دانش ستاره شناسی انجام می دهند که با معرفی این افراد یا سازمان ها به کمیته اجرائی آی. ای. یو بعنوان عضو رسمی دارای کرسی در اتحادیه جذب می شوند.
وی اظهار داشت: این دعوت و اختصاص دادن جایگاه به فعالان ستاره شناسی کشورها با هدف ارائه فرصت های بهتر و نقش آفرینی بیشترشان در کارهای در رابطه با ستاره شناسی است.
باغبانی اضافه کرد: با وجود اینکه ده ها هزار نفر زیر مجموعه اتحادیه جهانی ستاره شناسی هستند تنها ۱۰۲ نفر در جامعه جهانی به سبب فعالیت ها دعوت و به آنها جایگاه رسمی تخصیص یافته است.
وی بیان کرد کرد: دراین زمینه اتحادیه ستاره شناسی معلمان ایران و رصد خانه مهر بوشهر باتوجه به کارهایی که در سطح ملی و جهانی انجام دادند در اتحادیه بین المللی ستاره شناسی دارای جایگاه شدند.
باغبانی افزود: دلیل دعوت و سپس عضویت این دو مجموعه در اتحادیه توسعه متد، محتوا و شیوه آموزش معلمان است که مورد استقبال جهانی قرار گرفت و موجب شد پروفسور "تومیتا" نماینده ژاپن در آی. ای. یو به رئیس کمیسیون آموزش اتحادیه پیشنهاد حضور نمایندگان ایران را بدهد که بعد از بررسی عملکردهای انجام شده مورد قبول واقع شد.
رئیس انجمن ستاره شناسی معلمان ایران بیان کرد: این افتخار تاریخی سبب شده نام ایران در اتحادیه جهانی ستاره شناسی در کنار کشورهایی مثل ژاپن، آمریکا، برزیل و استرالیا بعنوان پیشگامان عرصه ستاره شناسی قرار گیرد.
وی اظهار داشت: این جایگاه موجب می شود تا ظرفیت ستاره شناسی و استادان، معلمان، دانشجویان و دانش آموزان ایران بهتر معرفی و از ظرفیت اتحادیه بین المللی ستاره شناسی، به نفع کشور استفاده گردد.
باغبانی اظهار نمود: این عضویت و جایگاه به ایران کمک می نماید تا بهتر در مجامع بین المللی حضور یابد و ایرانیان بیشتری وارد اتحادیه بین المللی ستاره شناسی شوند.
رئیس رصدخانه و پژوش سرای دانش آموزی مهر بوشهر افزود: این اتفاق کمکی بزرگ به جامعه ایران است برای اینکه جامعه آموزش و پرورش تا به امروز متوجه اهمیت کاری رصدخانه مهر بوشهر بعنوان یک مرکز آموزشی پژوهشی پیشرفته نشده بود.
وی اظهار داشت: تاسیس انجمن ستاره شناسی معلمان توسط وزارت آموزش و پرورش کار تاریخی و ارزشمن که حالا کوشش های آن به ثمر نشسته و دارای اعتبار جهانی است.
باغبانی افزود: حالا باید از ظرفیت های این مجموعه برای توسعه کارهای ستاره شناسی در وزارت آموزش و پرورش استفاده گردد.
وی اضافه کرد: این اتفاق باارزش تاریخی که با عضویت در نهادی بین المللی محقق شده اعتبار آموزش و پرورش و جایگاه معلمان ایران را ارتقا داده است.
باغبانی بیانکرد: یک ماه پیش نیز سایت اتحادیه ستاره شناسی معلمان ایران بعنوان یکی از رفرنس های کمیسیون C۱ در حوزه آموزش ضمن خدمت معلمان قرار گرفت که این اتفاق بسیار مبارک و خوبی است.
وی اضافه کرد: این مساله نشان میدهد ارزش کار علمی معلمان ایران به جایی رسیده که می تواند بعنوان یک رفرنس مورد اعتماد برای جامعه معلمان در سراسر کره زمین استفاده گردد.
باغبانی اظهار داشت: رخ داد مهم دیگر انتخاب اتحادیه کارشناسی معلمان ایران و رصدخانه دانش آموزی مهر بوشهر بعنوان نماینده و مرکز کارهای "ناسه" (ناسه شبکه آموزش ستاره شناسی مدارس و وابسته به اتحادیه بین المللی ستاره شناسی است) در غرب آسیا بود.
رئیس اتحادیه ستاره شناسی معلمان ایران اظهار داشت: مجموعه عملکردها در اتحادیه ستاره شناسی معلمان و رصدخانه مهر چنین جایگاه های ارزشمندی را برای کشورمان به ارمغان آورده است.
وی عنوان کرد: دراین زمینه از تک تک دانش آموزان، معلمان و انجمن ستاره شناسی استان های مختلف قدردانی می شود.
باغبانی افزود: سالهای متمادی این مجموعه بدون دریافت هیچ کمکی مالی و ابزاری دولتی و تنها بر پایه همت و اراده فرزندان توانمند خود کار را پیش برده است و امیدورایم در آینده موانع موجود برسر راه این مجموعه برطرف و امکانات مورد نیاز تامین گردد.
وی همین طور از حمایت های نماینده ولی فقیه و امام جمعه بوشهر که خود از پژوهشگران و علاقه مندان به حوزه ستاره شناسی است، نمایندگان دشتی و تنگستان و دشتستان در مجلس شورای اسلامی که به طور جد پیگیر رفع مشکلات رصدخانه مهر بوشهر هستند، قدردانی نمود.منبع:

1399/08/25
20:42:16
5.0 / 5
736
تگهای خبر: سایت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آزینیک