علم در خدمت مهار كووید 19

علم در خدمت مهار كووید 19

روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه هر سال دهم نوامبر و با تكیه بر اهمیت علم در جامعه و احتیاج به مداخله عمومی در مباحث و مسایل علمی جدید برگزار می گردد. تمركز این رویداد در سالجاری، استفاده از علم برای مهار كووید ۱۹ است.این رویداد یکی از نتایج مثبت کنفرانس جهانی علوم است که در سال ۱۹۹۹ میلادی در بوداپست برگزار گردید. روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه نخستین بار در سال ۲۰۰۲ میلادی با نظارت و تحت سرپرستی یونسکو بعنوان یک مناسبت جهانی برگزار گردید و از سال ۲۰۰۱ میلادی مقدمات اجرای پروژه ها، برنامه ها و سرمایه گذاری برای پیشرفت علوم در سرتاسر جهان فراهم گردید.

هدف اصلی از برگزاری روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه، تاکید بر اهمیت و تأثیر علم بر زندگی روزمره بوده و تلاش می شود آگاهی شهروندان از پیشرفت های علمی مختلف افزایش یابد. در این روز فرصت مناسبی برای جلب توجه عمومی به تأثیر علم در زندگی و درگیرکردن عموم مردم در مباحث علمی فراهم می شود.

اهداف برگزاری این روز
- افزایش آگاهی عمومی درباره نقش علم در ایجاد جوامع پایدار و آرام
- تشویق همبستگی ملی و بین المللی با هدف به اشتراک گذاری علوم توسط کشورهای مختلف
- تجدید تعهدات ملی و بین المللی جهت استفاده از علم به نفع جوامع بشری
- جلب توجه عمومی به چالش های پیش روی علم در افزایش پشتیبانی از تلاشهای علمی

روز جهانی علم در خدمت صلح و کووید ۱۹
شعار روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه در سال ۲۰۲۰ «علم به همراه و برای جامعه به منظور مقابله با کووید ۱۹» است. در جریان این بحران سلامتی بی سابقه، یونسکو و سایر سازمان های فعال در حوزه های مختلف علوم، در تلاشند تا بین علم و جوامع بشری رابطه نزدیک تری برقرار کنند و همکاریهای علمی ضروری برای مقابله با این بحران را بالا برند.

واکنش یونسکو نسبت به کووید ۱۹ از دیدگاه علمی بر مبنای سه اصل تشویق جامعه جهانی به همکاری علمی، حصول اطمینان از دسترسی به آب و پشتیبانی از بازسازی زیست محیطی، برنامه ریزی شده است. در پاندمی کووید ۱۹، برقراری روابط همکاری بین دانشمندان و سیاستمداران و همینطور به اشتراک گذاری تحقیقات علمی همچون نتایج آزمایش واکسن های احتمالی، در سطح جهان، یکی از مهم ترین اقدامات ضروری برای مقابله با انتشار ویروس به حساب می آید.

آدری ازولی دبیرکل یونسکو در پیام خود به مناسب روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه اظهار داشت: «بحران کنونی باید بعنوان یک اخطار در مورد فوریت افزایش سرمایه گذاری و پشتیبانی از همکاری ها و تحقیقات علمی، عمل کند. این مورد نه تنها در مورد علوم طبیعی، بلکه در مورد علوم انسانی و اجتماعی هم مصداق دارد. ویروس کرونا یک مسئله گسترده اجتماعی است که نمی توان آنرا در حد به اشتراک گذاری داده های اپیدمیولوژیک کوچک شمرد، هرچند که این داده ها اساسی باشند.»

براساس آخرین اطلاعات تارنمای «ورد میترز»، بیشتر از ۵۱ میلیون و ۲۸۶ هزار نفر به کووید ۱۹ مبتلا شده اند که از این میان بیشتر از یک میلیون و ۲۷۰ هزار نفر جان خویش را از دست داده و بیشتر از ۳۶ میلیون تابحال بهبود یافته اند.منبع:

1399/08/22
12:44:36
5.0 / 5
1236
تگهای خبر: سرمایه گذاری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
آزینیک